Ačkoli nepotkají každou nastávající maminku, rozhodně nejsou otoky nohou ničím ojedinělým a naopak jde o poměrně běžný vedlejší projev těhotenství. Otoky nohou jsou nicméně velice nepříjemné, jak s nimi tedy bojovat?

Nepřemáhejte se

Těhotenství, zejména to první, patří k nejnáročnějším obdobím života. Tělo rychle prochází hormonálními i fyzickými změnami, v děloze navíc rychle roste nový život. To samo o sobě představuje pro vaše tělo obrovskou zátěž.

Mnohé nastávající maminky do toho ale rychle začnou shánět výbavičku a připravovat dětský pokoj. Další maminky zase mají pocit, že mají poslední šanci užít si naplno života, a tak cestují, navštěvují kulturní událost, restaurace a kavárny. Další část maminek zase do poslední chvíle pracuje na kariéře. Výsledkem je, že se z těhotenství stane jedno z nejvíce hektických období vašeho života, tělo je vyčerpané a oteklé nohy mohou být důsledkem. Raději zvolněte. Část povinností předejte budoucímu tatínkovi, pomoct si nechte i od budoucích babiček, dědečků, strýčků a tetiček.

Máme pro vás i dobrou zprávu, mateřstvím rozhodně život nekončí. Ano, zejména prvních pár měsíců bude s miminkem opravdu náročných, poté se ale situace začne opět zlepšovat a najdete si dostatek času na sebe, přátele i práci.

Důležité je myslet na dostatek odpočinku. Nemluvíme přitom jen o spánku, ale i o relaxaci během dne. Snažte se neustále mít dostatek energie. Pak snížíte riziko otékání nohou.

Potřebujete pravidelný pohyb

Je tu ale ještě jedna část těhotných žen – ta, která si těhotenství „užívá“ až příliš a zcela rezignuje mimo jiné na pravidelný pohyb. Pravidelné procházky vám během těhotenství jedině prospějí, proto se rozhodně, pokud vám to zdraví dovolí, alespoň jednou denně na několik desítek minut ven vydejte. Nezapomeňte ale na správnou obuv. Procházka v nekvalitních pantoflích dobrou volbou není. Pořiďte si boty, ve kterých se budete cítit komfortně. Také díky tomu riziko otékajících nohou výrazně klesne.

Dodržujte zásady zdravého stravování

Ne každé mamince bohužel plod dovolí stravovat se dle jejích vlastních preferencí. Nijak neobvyklé naopak nejsou případy, kdy veganky začnou v těhotenství jíst maso, protože si o něj miminko řekne. Další maminka ale musí příjem masa výrazně omezit, aby se vyhnula nevolnostem. To vše je velice individuální.

O co by se ale těhotná žena v každém případě snažit měla, je co možná nejvíce rozmanitý zdravý jídelníček. Také příjem vitaminů a minerálů ve formě doplňků stravy může být žádoucí. Tělo totiž zpravidla považuje výživu plodu za prioritní a vitaminy a minerály jsou tak primárně dopravovány do dělohy. Nedostatek vitaminů a minerálů pro tělo matky může mít – kromě jiných nežádoucích dopadů – na svědomí také otékání nohou. Stejně tak při nezdravém stravování, zejména při přemíře soli, ale může vést k otékání končetin nadbytek některých látek v těle.

 

Zdroj obrázku: fizkes / Shutterstock.com