Tuto chorobu často provází oční příznaky, např. otoky kolem očí i otok spojivek, nemožnost zcela zavřít víčka, překrvení spojivek, dvojité vidění, lesklé oči, vyhřezávání očních bulbů z důlků – nemocný má „vykulené“ oči.
Tyto příznaky nemusí být na obou očích vyjádřeny stejně.

K normalizaci funkce štítné žlázy podáváme léky snižující syntézu tyroxinu a trijodtyroninu štítnou ž lázou. Po zklidnění zánětu se v některých případech přistupuje k chirurgickému odstranění štítné žlázy nebo k léčbě radiojodem. Při správně vedené léčbě
hypertyreózy tyto příznaky postupně odezní.

Chronická tyroiditida Hashimotova typu
Dalším typem autoimunitního zánětu ve štítné žláze je chronická tyroiditida Hashimotova typu. Ta je častější než předchozí choroba, podle údajů z literatury postihuje asi 5-9 % žen v naší populaci.

Choroba po určitém čase vede u všech nemocných ke snížení funkce štítné žlázy (hypotyreóze), někdy také ke zvětšení štítné žlázy. Snížená funkce štítné žlázy se projevuje např. sníženou výkonností (fyzickou i psychickou) a sklonem k depresím, zimomřivostí, prosáknutím podkoží v obličeji a na končetinách, suchou kůží a sklonem k zácpě.

Léčba autoimunitní tyroiditidy Hashimotova typu není složitá, ale čím dříve se s ní začne, tím lepší jsou její výsledky. Spočívá v doplnění chybějících hormonů štítné žlázy jejich podáváním v tabletách. Tato léčba by neměla mít vedlejší účinky na organismus, neboť jenom normalizuje množství hormonů štítné žlázy v těle.