Bylinkový sirup z čerstvých rostlin chutná opravdu skvěle. Jeho příprava je navíc velice jednoduchá, tudíž si ho můžete připravit i doma.

Nic nenahradí chuť domácího bylinného sirupu. Oproti těm kupovaným má jedinečné aroma a po zředění vodou pocítíte doslova opojení přírodou. V posledních letech si ale bylinné sirupy doma připravuje stále menší množství lidí.

Co budete na sirup potřebovat?

Na první pohled to může vypadat složitě, ale bylinný sirup si můžete připravit i vy doma. Stačí k tomu trocha času a trpělivosti. K přípravě sirupu totiž nejprve budete muset nasbírat bylinky. Jejich výběr necháme na vás. Rozhodně ale doporučujeme mateřídoušku, levanduli, mátu nebo meduňku.

Při jejich hledání se zaměřte na místa, která jsou co nejdál od silnice. Zamiřte na louku, kde nasbíráte nejvíce čistých bylinek. U výše zmiňovaných bylinek sbírejte celou nať. Odstřihněte ji nůžkami, abyste žádnou z jejích částí nepoškodili. Pokud pro svůj bylinný sirup zvolíte jitrocel, stříhejte jen listy, u pampelišek zase květy.

Jdeme vařit

Ještě jednou apelujeme na to, abyste květy sbírali v čistých místech. Pro přípravu bylinného sirupu je totiž nejlepší, abyste je vůbec nemyli. Kilo nijak neupravených kytek zalijte litrem vody. Přidejte k nim šťávu ze dvou až tří citronů. Můžete přidat i celé citrony, které nakrájíte na kolečka. Citronová kůra totiž dodá příjemné aroma.

Aby se všechny chutě propojily, nechte směs alespoň čtvrt hodiny odstát. Poté ji povařte na mírném ohni a výsledek nechte dva dny stát na slunci. Hrnec nebo sklenici přikryjte, aby nápoj nepřilákal brouky nebo hmyz. Po dvou dnech směs přeceďte, nejlépe skrze čisté, bílé plátno. Na jeden litr nápoje použijte 750 gramů cukru. Promíchejte a nechte probublávat v hrnci, dokud nezhoustne. A máte hotovo!

Ne všichni ale mají přístup k čerstvým bylinám. Baťkovy bylinné sirupy vám ale přinesou podobný zážitek. Tyto lahodné nápoje můžete nakoupit na eshopu Zbastito.cz. Tam je pořídíte za příznivé ceny. Těšit se můžete na rychlé dodání i vstřícnou obsluhu, která vám případě jakýchkoliv dotazů ráda pomůže.

Komentáře