Mikrochirurgie oka zaznamenala v posledních letech dynamický vývoj. Díky pokroku v oblasti nitroočních čoček, se dnes mohou operovat i ty oční vady, které se v minulosti řešily jen brýlemi. 15.11.2006 podstoupila nitrooční chirurgický zákrok Alenka Prašivková z Frenštátu pod Radhoštěm. Tato operace je pro Oční kliniku Lexum a Cornea Lexum významná svým pořadovým číslem – od prosince roku 2001, kdy byla na klinice implantována první umělá čočka, je to již 20 000. zákrok.

Oční klinika Cornea Lexum

Primář Oční kliniky Cornea Lexum Ostrava, MUDr. František Benda, má s pacienty, kteří podstoupili nitrooční operaci, již bohaté zkušenosti, nám sdělil: „Pacienti tento zákrok hodnotí jako zázrak, neboť ze dne na den je kvalita jejich vidění výrazně lepší, než byla předtím, a to i když nosili silné brýle. Tohoto výsledku dosahujeme proto, že čočky plně korigují oční vadu. Většina lidí s vysokým počtem dioptrií je nucena nosit brýle slabší, než by ve skutečnosti potřebovali.“ A dodává „Paní Prašivková u nás podstoupila zákrok metodou CLE na prvním oku již na začátku listopadu a s výsledkem je velmi spokojena.

Laserovou refrakční operací lze řešit oční vady v rozsahu od -10 až +6 dioptrií. U pacientů, kteří mají tenkou rohovku, vysoký stupeň astigmatismu nebo překračují rámec -10 či +6 dioptrií nelze laserovou operaci provést. Řešením je nitrooční operace spojená s implantací umělé čočky. Oční kliniky Lexum nabízí pacientům několik druhů nitroočních chirurgických operací. Liší se druhem použité čočky a způsobem její implantace:

Čočka se do oka přidá při současném zachování původní čočky. V oku jsou pak čočky dvě – jedna přirozená, která zajišťuje akomodaci a jedna umělá, která upravuje oční vadu. Čočky jsou tělem dobře přijímány a nevyžadují žádnou péči či údržbu. Oční klinika Lexum jako jedna z prvních používá od ledna 2005 s úspěchem novinku – nitrooční kontaktní čočku ICL z ultratenkého materiálu, která se umisťuje do přední komory oční.

Pro pacienty po čtyřicítce je další možností refrakční výměna čočky – tzn., že pacientovi je odebrána jeho čočka a implantována měkká umělá nitrooční čočka příslušné dioptrické hodnoty. Na Oční klinice Lexum je tato metoda velmi osvědčená a pacienti jsou s výsledkem zákroku. I u této metody existuje několik možností, zákroky se rozlišují podle typu implantované čočky – monofikální či multifokální.

Díky širokému spektru operačních metod jsou dnes specialisté Lexum schopni nabídnout řešení téměř každé refrakční vady.

Oční klinika Lexum je největší oční pracoviště v České republice. Byla založena v roce 1993 lékaři II. oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a I. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Specializuje se na korekce všech refrakčních vad oka. Je vybavena nejmodernější dostupnou technikou v oboru a lékařský tým tvoří mezinárodně uznávaní odborníci v oboru očního lékařství. Je uznávaným mezinárodním školícím centrem a je také pravidelně navštěvována zahraničními oftalmology. Klade důraz na informovanost a spolupráci s pacienty. Pracoviště Oční kliniky Lexum má svá refrakční centra v Praze, Ostravě, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Mariánských Lázních.

Oční klinika Cornea Lexum je sesterským pracovištěm Oční kliniky Lexum. Specializuje se na ambulantní oční chirurgii {šedého zákalu (katarakta), zeleného zákalu (glaukom) a operace sítnice a sklivce}. Zákroky jsou prováděny ambulantně s pomocí nejmodernější techniky bez jinde obvyklých čekacích lhůt. Při zákroku používá klinika téměř výhradně akrylátové tzv. měkké čočky, které jsou poskytovány bez doplatku a jsou v jiných zařízeních považovány za nadstandard. Pro pacienta tak dochází k úspoře tři a více tisíc Kč za operaci jednoho oka. Zdarma je rovněž špičkový viscoelastický materiál a je pro pacienta úsporou od 1500 Kč výše. Pracoviště oční kliniky Cornea Lexum má dvě kataraktová centra a to v Praze a Ostravě. Péče je hrazena smluvními zdravotními pojišťovnami.

Další informace poskytne:

Magda Pravdová
Oční klinika Lexum
mob: +420 777 203 278
e-mail: pravdova@lexum.cz

Sdílet
Předchozí článekŠtítná žláza
Další článekKrev

Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015