Vnitřní biologické hodiny každého člověka je zatím zahaleno mlhou tajemství. Shrnují v přehledu děje, které se v našem těle v denní i noční dobu neustále opakovaně odehrávají s pravidelným střídáním.

 Již ve staré Číně sloužily tyto biologické hodiny člověka pro určení momentů životní aktivity a hodin, vhodných pro užívání léků i pro léčbu, která měla později příbuznou v akupunktuře.


1. hodina ranní je obdobím zvláště citlivým na bolest, v lehkém spánku se tedy často můžeme probudit. Předtím již prošel člověk ve třech hodinách všemi fázemi svého spánku.


2. hodina ranní – pokud nespíte: nepijte v tuto hodinu kávu, čaj a už vůbec ne lihoviny! Nejlépe je vypít sklenici vody nebo mléka. Nejvíce v tuto hodinu pracují játra, zatímco ostatní orgány pracují šetrně. Játra pak tedy z našeho těla úspěšně odstraňují veškeré zplodiny a jedy.


3. hodina ranní je dobou, kdy zcela fyzicky vyčerpané tělo člověka vysloveně odpočívá. I pokud jste vzhůru, snažte se zůstat v naprostém klidu, nerozptylujte se a nerozrušujte! A pokud snad i v této době pracujete, soustřeďte se nejlíp na ukončení své činnosti.


4. hodina ranní – probouzíme se i nepatrným hlukem. Sluch se totiž zbystřuje, ač tělo jinak pracuje na nejnižší obrátky. Je to hodina, kdy se podle výzkumů nejčastěji umírá. Mozek je zásobován malým množstvím krve a tlak je nízký.


5. hodina ranní je dobou klidu ledvin a my jsme již vystřídali několik fází svého spánku. Není bez zajímavosti, že kdo v tuto hodinu vstává, bývá brzy čilý a svěží.

6. hodina ranní – většinou sice chceme ještě spát, ale naše tělo se již nekompromisně probouzí do nového dne. Tlak se zvýšil a krev v žilách začíná pulzovat silněji.


7. hodina ranní – v tuto dobu je zvláště vysoká obranyschopnost těla. Je dána nejlepší možnost přemoci všechny bakterie a viry.


8. hodina ranní – tělo je odpočaté, játra jej zbavila zplodin, jedů a proto je nutné nezatěžovat je pitím alkoholu a dopřát jim odpočinku.


9. hodina dopolední – srdce pracuje naplno s tím, že snižuje citlivost vnímání bolestivosti a zvyšuje se psychická aktivita.


10. hodina dopolední – v tuto hodinu bývá člověk údajně v nejlepší "sportovní" formě a tento elán se uchovává až do oběda. Nepijte v tuto dobu kávu a čas samotný nemarněte planými řečmi, nebo neužitečnou činností, která by vám zbytečně ubrala sil, protože tyto později ochabnou.


11. hodina dopolední – naše srdce pracuje dál rytmicky v souladu s naší psychickou aktivitou a větší zátěž zvládá, aniž bychom její břímě nějak zvlášť pociťovali.


12. hodina polední – nastává okamžik mobilizace všech sil, a proto je lépe posunout vlastní dobu oběda až na 13. hodinu.

1. hodina odpolední – člověk už obvykle začíná pociťovat únavu a potřebu odpočinku.


2. hodina odpolední – jeho reakce se ještě více zpomalují.


3. hodina odpolední – nastává patrné zbystření našich smyslových orgánů a znovu se dostáváme do formy – nabíráme sil. Je to hodina vhodná pro labužníky.


4. hodina odpolední – po počátečním oživení funkcí těla nastává opět pokles.


5. hodina odpolední – naše pracovní schopnost je ještě dosti vysoká, zejména sportovci mohou trénovat s dvojnásobnou energií.


6. hodina odpolední – v tuto hodinu se hlásí touha k většímu pohybu, přestáváme cítit fyzickou bolest, psychická svěžest se snižuje.


7. hodina odpolední – psychická stabilita je na nule, krevní tlak stoupá, jsme nervózní a pro sebemenší hloupost se můžeme pohádat. Je to hodina, příznivá zvláště pro alergiky a začínají nám též bolesti hlavy.


8. hodina večerní – naše reakce se vyznačují podivuhodnou bystrostí. K haváriím v dopravě téměř nedochází, řidiči jsou v perfektní formě.


9. hodina večerní – v tuto dobu je večerní paměť člověka mnohem vnímavější a je schopna vštípit si a podržet po delší dobu v sobě mnohé, co nebyla schopna učinit za stejného úsilí ve dne, je vhodná pro herce a studenty.


10. hodina večerní – naše tělesná teplota klesá.


11. hodina večerní – naše tělo se již připravuje k odpočinku a pokračuje mimo jiné na obnově buněk.


12. hodina večerní – je to půlnoční hodina, začínají se nám zdát sny, jestliže jsme však šli spát v 10 hodin večer. Tělo i mozek člověka společně bilancují svou celodenní činnost a námahu, spojenou se zážitky, odmítají vše nepotřebné a přebytečné.

Použitá literatura: Zrcadlo okultismu aneb využití tajných věd, Věra Kubištová-Škochová