Je podzim a přicházejí kašle a jiné podobné neduhy. Nesahejte hned po chemických přípravcích, ale zkuste něco z našich bylinek. Zaberou stejně a bez vedlejších účinků.
Vybrala jsem pro vás několk zajímavých a jednoduchých bylinkových receptů, některé mám vyzkoušené a osvědčily se. Zkuste to taky… příroda nosí zdraví…
Vaše Iva
Čajová směs proti dětskému kašli
Uděláme ji ze stejných dílů květu divizny, slézu, prvosenky a lupínků růže. Čaj ochutíme medem a pomerančovou šťávou, vlažný dáváme dětem po lžičce v průběhu celého dne, aby čaj stále působil v průduškách.
Čajová směs na ulehčení vykašlávání hlenů
Ke dvěma dílům natě tymiánu obecného přidáme po jednom dílu listu jitrocele, kořene prvosenky a semene anýzu. Dvě lžíce směsi dáme do 1/2 1 teplé vody a necháme přes noc macerovat. Ráno pomalu uvedeme do varu a přikryté vyluhujeme 15 minut. Scedíme, osladíme medem a vlažný čaj užíváme po lžících během celého dne.
Další recept
Čajovou směs připravíme a užíváme podle předcházejícího receptu ze stejných dílů květu slézu, natě mateřídoušky, tymiánu a semene fenyklu.
Kopřiva na sennou rýmu
Nejlepším prostředkem je kopřivová tinktura. Čerstvé koncové výhonky rozmixujeme s vodkou na řídkou kaši, necháme stát a přefiltrujeme. Užíváme po lžičce 3-5krát denně a zapíjíme vodou.
Orientální medový nápoj
Do 1/2 l vody dáme 10 hřebíčků, 5 bobulek celého černého pepře, lžičku nastrouhaného zázvoru a mleté skořice. Uvedeme do varu a 5 minut povaříme. Přidáme po 1 lžíci natě máty a třezalky a necháme přikryté 15 minut vyluhovat. Scedíme, přidáme lžíci medu a šťávu z 1/2 citronu. Nápoj pijeme při prochlazení, pomalu, horký, v zimě také jako pochoutkový čaj.
Jitrocelový sirup
Deset lžic nakrájených listů jitrocele rozmixujeme v 1/2 1 vody. Přidáme 1 dl bílého destilátu a necháme 1-2 dny stát. Přefiltrujeme, přidáme 4 lžíce medu, trochu ohřejeme, rozmícháme a uložíme do tmavé sklenice na chladné místo. Užíváme 3-5krát denně po 1 lžičce, po jídle. Tento sirup současně čistí krev.
Další recept
Z jitrocelových listů vymačkáme čerstvou šťávu a smícháme ji se stejným množstvím teplého medu.
Lipové víno
Čtyři hrsti čerstvých lipových květů zalijeme 4 1 vody, převařené s 1/2 kg cukru. Přidáme 1 oloupaný, na kolečka nakrájený citron, 1/2 kg medu a vinné kvasinky. Necháme týden nakvasit. Pak scedíme a necháme vykvasit, nejlépe v demižonu s kvasnou zátkou. Pijeme po 1/2 sklenice třikrát denně, hlavně v chřipkovém období.
Mrkvový sirup
Do většího kastrolu dáme 1/2 1 čerstvé mrkvové šťávy a 4 lžíce medu. Na plotýnce a velmi mírném ohni, jen za občasného míchání zahustíme na hustotu sirupu, nevaříme. Užíváme 1 lžičku pětkrát denně. Je to starodávný osvědčený recept na kašel a všechny nemoci průdušek.
Popencové mléko
Dvě lžíce popence přivedeme do varu v 1/2 1 mléka a přikryté necháme vyluhovat 20 minut. Scedíme, přidáme lžíci medu, pijeme horké, pomalu, po doušcích, celý večer, hlavně před spaním. Toto mléko pomáhá při astma a všech potížích dýchacích orgánů.
Čaj proti chrapotu
Dvě lžíce květu bezu krátce povaříme v 1/2 1 vody a necháme pomalu přikryté vychladnout. Scedíme, přidáme podle chuti citron a med. Vlažný čaj pijeme v častých malých dávkách během celého dne.
Iva Hédlová podle: 500 nejlepších receptů lidové medicíny – Dionýz Dugas