Vbočený palec, často též označovaný jako hallux valgus, trápí mnoho z nás. Palec na noze se přibližuje k ostatním prstům na noze a na vnější straně kloubu se tvoří bolestivý otlak. Abychom těmto obtížím mohli předcházet, měli bychom se v prvé řadě zaměřit na prevenci a v pozdějších stádiích na účinnou léčbu vbočeného palce.

Prevence vbočeného palce

Často se chráníme před nejrůznějšími nemocemi a zraněními. Na chodidla, která nás nosí celý den, však často zapomínáme. Přitom právě dlouhodobé přetěžování a nevhodnou obuv řadíme mezi nejčastější příčiny vzniku deformit nohou, jakými jsou například kladívkové prsty či nepříjemné patní ostruhy. V rámci prevence vbočeného palce bychom si měli dopřávat pravidelný odpočinek a pro běžné nošení obuvi bychom měli volit spíše tu s kulatou špičkou. Péči o chodidla je dobré také doplnit cviky na vbočený palec, o nichž se více dozvíte níže. Vhodným řešením jsou také Adjustační ponožky®. Ty vyvíjejí na prsty na nohou jemný tlak a vyrovnávají je tak s chodidlem. Nohy prokrvují a mimo jiné působí proti pocitu studených nohou či plochonoží.

Léčba vbočeného palce

Léčba vbočeného palce nejčastěji probíhá pod odborným dohledem fyzioterapeuta. Ulevit si však můžete i jinak. Vhodné jsou například cviky na vbočený palec. Palec na noze uchopíme a děláme malé kroužky se základním kloubem palce. Ke cvičení můžeme použít i posilovací gumu, kterou přeložíte a navléknete na přední část chodidla. Následně nohu protahujeme dopředu, dozadu a do stran. Nechce-li se nám cvičit, vyzkoušíme již zmiňované Adjustační ponožky®, které od nepříjemné bolesti dokážou příjemně ulevit.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015