Vybrat správný druh kola může být někdy pěkný oříšek, jelikož je na výběr stále více možností. Před nákupem je zejména důležité si ujasnit, v jakém terénu budete jezdit. Na tomto základě lze jízdní kola rozdělit do tří kategorií, a to na horská, trekingová a krosová kola. A jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Horské kolo

Horská jízdní kola patří mezi nejznámější typ kol, které mnoho lidí považuje za univerzální. Horská kola jsou určena pro náročné terény. Snadno zvládnou kamenité stezky, podmáčený a kopcovitý terén, lesní cesty a jiný nezpevněný terén. Náročný terén zvládají zejména díky odpruženým vidlicím, širším plášťům a kvalitnějším materiálům. Na druhou stranu jsou méně vhodné pro jízdu na silnicích, jelikož mají větší valivý odpor a lehčí převody.

Trekingové kolo

Trekingová kola jsou ve své podstatě opakem horských kol. Ideální volbou jsou na silnice, asfalt a zpevněné cesty. Naopak nejsou vhodná do terénu. Ideální volbou jsou v případě, že si kolo pořizujete na cesty do práce, jízdu ve městě či na cyklovýlety po zpevněných cestách. Pro trekingová kola jsou typické úzké pláště, což znamená rychlejší jízdu na silnicích než v případě horských kol. Obvykle jsou také vybaveny blatníky, světly a dalšími doplňky. Zvládnou i méně náročnou lesní cestu či louku.

Krosové kolo

Krosová kola se od trekingových kol výrazně neliší. Krosová kola jsou určena pro jednorázové vyjížďky a sportovnější jízdy oproti tomu trekingová kola jsou určena pro delší jízdy. Krosová kola oproti trekingovým kolům nebývají osazeny doplňky, jež by zbytečně zvyšovaly hmotnost kola. Stejně jako trekingová kola jsou určena pro silnice a zpevněné cesty, díky nižšímu valivému odporu. Nevhodné jsou pak pro těžký terén.

Specifickým druhem kol jsou pak elektrokola, která jsou poháněna elektromotorem. S výběrem vhodného kola vám pomůže vždy specializovaný prodejce. Obrátit se můžete například na společnost MMR E-Bike, jejíž prodejny najdete v Plzni a Praze.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015