Zdálo by se, že dovolená je ideální příležitostí k odložení nezdravých jídelních návyků a zařazení pohybu. Vždyť máme mnohem více času přemýšlet o svém jídelníčku, žádné vynechávání snídaně a k obědu rychle zhltnutá bageta. Místo toho máme šanci zařadit do jídelníčku spoustu čerstvého sezónního ovoce, saláty, ryby a namísto vysedávání před televizí chodit na procházky a výlety. Tak proč to tak většinou nefunguje? Pravda je taková, že o dovolené si chceme odpočinout a užít, ne počítat kalorie, zejména jedeme-li na zájezd a stravování jsme si předem zaplatili.
Stačí však jen, abychom dbali na několik věcí:
1) Vyberte si ke každému jídlu jen jeden pokrm. Nemusíte vyzkoušet najednou všechno, co švédský stůl nabízí, nechte si něco na zítra! Pokud si totiž na talíř naložíte malé porce různých pokrmů, nastoupí váš pocit nasycení mnohem později.
2) Pozor na nápoje – i když na vás pohledný barman dělá oči, nedejte se zlákat k pití koktejlů, zejména se smetanou.
3) Nedojídejte se chlebem – zvláště v jižních zemích podávají bílý chléb ke každému jídlu. Raději začněte jídlo salátem, který vás částečně zasytí.
4) I když máte zaplacenou plnou penzi, nemusíte sníst všechno, jinak se jídlo stane hlavní náplní vašeho dne. Vyrážejte na výlety a poproste v recepci, aby vám připravili místo oběda balíček s sebou.
5) Využijte šanci poznat jiné stravovací návyky – např. v Turecku je obvyklé podávat k snídani čerstvou zeleninu.
6) Hýbejte se – nafukovací míč nebo talíř frisbee nezabere v kufru žádné místo a ještě se pobavíte. Nejnadšenější cvičenky mohou přibalit posilovací gumy a na pokoji si zacvičit. Využijte nabídky plážového volejbalu, kurzu surfování nebo půjčovny in-line bruslí či kol.
Autor: Mgr. Renata Skalová