Bohužel často není příčinou špatného sluchu přílišný egoismus, ale nadměrné hromadění ušního mazu nebo dokonce tvorba mazové zátky.

„Ucho je citlivý orgán, o který je potřeba starat se s velkou opatrností. Tvoří se v něm ušní maz, jehož funkcí je zabránit tomu, aby nečistoty pronikly do citlivého zvukovodu. Maz je přirozeně vypuzován z ucha ven. Když si čistíte ucho vatovými tyčinkami, může někdy dojít k zatlačení ušního mazu zpět do zvukovodu, což může být příčinou mnoha problémů, včetně hromadění mazu, zápachu a problémů se sluchem,“ vysvětluje prof. MUDr. Ivo Šlapák CSc. z Masarykovy univerzity v Brně. „Dojít může i k vytvoření takzvané mazové zátky. K jejímu odstranění se užívají ušní kapky, např. Audiclean, které mazovou zátku rozpustí,“ pokračuje Šlapák. „Pokud se vám mazová zátka vytvoří, rozhodně ji neodstraňujte vatovými tyčinkami nebo pinzetou! Mohli byste si trvale poškodit zevní zvukovod,“ varuje profesor Šlapák.

Pokud se mazová zátka neléčí, může to vést až k zánětu zevního zvukovodu. Zátka zevní zvukovod naprosto zablokuje, ten se zanítí a začne vám svou bolestí komplikovat život. „Proto je důležité, abyste mazovou zátku zneškodnili co nejdříve. Odstranit ji může buď lékař, nebo vy sami pomocí ušních kapiček. Pokud se vám v uchu již bolestivý zánět vytvořil, navštivte co nejdříve lékaře,“ doporučuje prof. MUDr. Ivo Šlapák CSc. z Masarykovy univerzity v Brně.

Jak mazové zátce předejít? „Uši si raději než vatovými tyčinkami čistěte ušním roztokem a pravidelně, zvláště pokud trpíte zvýšenou tvorbou ušního mazu. Také si hlídejte hladinu cholesterolu, mazová zátka je totiž tukové povahy. Lidé by si měli uvědomit, že je tělo sice složeno z různých částí, ty ale tvoří jeden komplex, vše má souvislost se vším,“ vysvětluje Šlapák.

V uchu se ve větší nebo menší míře tvoří ušní maz, kterému se odborně říká cerumen. Ušní maz čistí zevní ucho a chrání jej proti infekci. Maz rovněž udržuje v zevním zvukovodu vhodné prostředí, např. vlhkost. Pokud maz neodstraňujeme, dojde k jeho ztvrdnutí, v extrémním případě až k poruchám sluchu. Přebytečný ušní maz se projevuje sluchovými obtížemi, bolestí uší, zvoněním v uších, pocitem ucpání uší, nebo dočasnou nedoslýchavostí po plavání, koupeli či sprchování.

Právě na všechny tyto problémy jsou určeny ušní kapky, které se většinou připravují pouze z přírodních zdrojů, neobsahují žádná agresivní rozpouštědla ani chemikálie, o kterých je známo, že zhoršují stav kůže zvukovodu. Ušní kapky obsahují emulzi (olej/voda), která rozrušuje a uvolňuje nadbytečný ušní maz, dále olej např. z meruňkových jader, jehož úkolem je hydratovat kůži a změkčovat ušní maz. Díky svým antiseptickým účinkům se využívá i oleje eukalyptového.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015