Svět zatím není plný radosti a tak je třeba umět se chránit. Následující řádky mohou být pomocnou rukou vnímavých osob i spousty hledajících…
Emoce jako jsou strach, hněv, frustrace či nehybnost jsou energie. A tyto energie můžeme od druhých lidí potenciálně „chytit“, aniž bychom si to uvědomovali. Pokud vstřebáváte nálady druhých, je důležité vědět, jak se vyhnout přijímání negativních emocí. Nebo dokonce jak odklonit negativitu plovoucí v davu.
Přestože se považujeme za silné jedince, některé životní momenty nás mohou vychýlit z rovnováhy. Prožitky chronické úzkosti, deprese či stresu nás mohou přetvořit v „emoční houbu“. V takové situaci jsme více propojení s ostatními, zvláště s těmi kdo mají podobné obtíže. Díky empatii vyhledáváme ty, kdo mají v sobě nevyřešené stejné otázky.
Z energetického hlediska negativní emoce pocházejí z několika zdrojů. To co cítíme, může být naše vlastní emoce, stejně tak někoho jiného a nebo se může jednat o jejich kombinaci. Důležité je posilovat pozitivní emoce v nás, abychom nemohli přijímat cizí negativitu.
Podívejme se na konkrétní opatření, která nám pomohou přestat absorbovat emoce druhých lidí.
1. Zjistěte, zda jste náchylní
Osoby s největším sklonem přijímat negativní energie jsou tedy empatičtí. Mezi známky, že by se vás to mohlo týkat, patří:
-
Lidí říkají, že jste citlivější či přecitlivělí.
-
Můžete vnímat strach, úzkost a stres z druhých lidí, kterou můžete pociťovat i fyzicky ve svém těle. Nemusí se přitom jednat pouze o lidi, které neznáte či nemáte rádi. Nepřijemné pocity se mohou dostavovat i u přátel, rodiny apod.
-
V přítomnosti většího množství lidí se rychle cítite vyčerpaní, utahaní či nepohodlně.
-
Hlasitější zvuky či pachy ve vás vyvolávají nervy a úzkost.
-
K dobití energie potřebujete být sami.
-
Své city neradi řešíte na rozumové úrovni. Vlastní city vás mohou snadno zranit.
-
Přirozeně jste dávající, velkorysý, duchovně nakloněný a dobrý posluchač.
-
Máte tendenci zajistit si vždy dopředu únikový plán. Například na akci přijedete autem, abyste se mohli rychle dostat pryč.
-
Intimita blízkých vztahů vás může dusit. Můžete mít pocit ztráty svého vlastního já.
2. Najděte zdroj
V případě emoční reakce se nejprve sami sebe zeptejte, zda-li jsou to emoce vaše vlastní či někoho jiného. Je-li dlouhodobý strach či hněv váš vlastní, můžete s ním pracovat – ať už sami aktivní prací na sobě či s odbornou pomocí. Pokud ne, pokuste se určit zdroj.
-
Například pokud jste se právě dívali na komedii a dorazíte z kina domů se splínem, převzali jste depresi od lidí, kteří seděli kolem vás. Energetická pole se totiž překrývají.
-
Totéž může nastat, když půjdete do obchodu či na koncert. Můžete vnímat zahlcení, jak absorbujete veškerou negativní energii kolem vás.
3. Vzdalte se od zdroje
Jděte alespoň 10 metrů daleko a sledujte, jestli ucítíte úlevu. Na veřejném prostranství neváhejte měnit pozici, pokud máte pocit, že na vás dotírá deprese.
4. Soustřeďte se na dech
Koncentrací na vlastní dech se napojujeme na naší podstatu. Během pár minut vyženeme negativitu a dosáhneme klidu. Můžete si vizualizovat negativitu jako šedou mlhu, která se zvedá z vašeho těla a místo toho přichází zlaté světlo. Tím dosáhnete rychlých výsledků.
5. Úklid v čakrách
Negativní emoce jako je strach se často ukládají v emocionálním centru na solar plexu.
-
Položte dlaň na svůj solar plexus a posílejte milující laskavost k odpláchnutí stresu pryč.
-
Při dlouhodobé úzkosti použijte tuto metodu denně. Posílíte energetické centrum a dosáhnete pocit bezpečí a optimismu.
6. Chraňte se sami
Šikovnou formu ochrany, kterou používají i léčitelé a další terapeuti, je vizualizace obalu bílého světla (či případně jiné barvy, u které máte pocit, že vám dává sílu) kolem celého těla. Berte to jako štít, který blokuje negativitu či fyzické nepohodlí, ale umožňuje prostoupit vše pozitivní.
7. Vhodné strategie
Nemusíte být svojí schopností absorbovat emoce svázaní. Musíte využít vhodnou strategii, která vás osvobodí.
-
Naučte se rozpoznat lidi, kteří vás táhnou dolů. Mezi takové typy lidí patři kategorie kritiků, obětí, narcisů a kontrolorů. Jsou to tzv. emocionální upíři. Když se takové upíry naučíte rozpoznat, můžete uniknout z jejich přítomnosti.
-
Pokud víte, že budete muset čelit stresovým situacím, jezte jídlo s vysokým obsahem proteinu. Když jste v davu, najděte si útočiště, například si sedněte na kraji či někde bokem.
-
Ujistěte se, že nemusíte spoléhat na někoho dalšího, aby vás vysvobodil z obtížné situace. Zajistěte si bezpečnou cestu domů.
-
Stanovte časové limity. Někomu je dobře ve společnosti po celý večer, jinému dvě hodiny, někomu dalšímu může stačit půlhodina. Respektuje své časové hranice a nesnažte se je přemáhat.
-
Ve svém domově by měl mít každý svůj soukromý prostor. Zeptejte se ostatních, zda-li mohou respektovat vaše soukromí, i kdyby to bylo jen v určitou dobu.
-
Meditujte a trénujte všímavost.
8. Obklopte se pozitivitou
Obklopte se lidmi, kteří jsou naladění na pozitivní vlnu. Otevřete se nadšení druhých. Zpívejte si a věnujte se kreativním činnostem. zkrátka věnujte se všemu, co má v sobě nakažlivou dobrou náladu.
-
Rozvíjejte pozitivní emoce, který zvýší vaší vnitřní sílu. Pokud budete obklopeni mírem a láskou, budete se rozvíjet tak silně, že na vás negativní emoce nebudou moct dosáhnout. Respektuje svoje vlastní potřeby a pěstuje zdravou sebelásku. Tak budete lépe respektovat i ostatní.
-
Naučte se používat soucit jako reakci na drtivé emoce. Soucit vám umožní být empatický k situaci ostatních lidí, ale vyžaduje soucit i směrem k sobě. Není třeba cítit se provinile, když se nenecháte zahltit náročnými city. Naopak budete schopní lépe fungovat.
9. Vytvořte útočiště pro uvolnění
Najděte si co nejvíce cest, které vás napojí na harmonii přírody. Čas strávený v zeleni vás nabije energeticky i duchovně.
-
Pokud je toho na vás hodně, představte si obraz vodopádu či lesa.
-
Udržujte svůj osobní prostor jako útulné útočiště, kde si dobijete osobní sílu.
-
Trénujte jógu a dechové techniky.
Zdroj foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:COS_09.JPG