Výrobky pro miminka obecně:
Dítě potřebuje kočárek od narození přibližne do dvou a půl let, jeho potřeby se však postupně mění. S jedním typem kočárku na celé období si rozhodně nevystačíte, jaký tedy pořídit? Je třeba promyslet, kolik peněz chcete investovat celkem a vzít v úvahu další skutečnosti. Jiné nároky může mít rodina, která chce kombinovat kočárek s nosítky (šátek, klokanka, krosnička), plánujete-li další dítě, vyplatí se koupit dražší a kvalitní kočárek. Stále však zůstává otázka, jaký zvolit typ?

Co byste měli vědět než nakoupíte !

Váha a velikost:
Pokud tušíte, že budete kočárek často poponášet (v MHD, doma do schodů apod.), je pro vás důležitá celkový váha kočárku. Když k některým kočárkům připočtete navíc váhu dítěte, zjistíte, že by mohly být doslova nad vaše síly. Výšku kočárku a zejména držadla vybírejte i s ohledem na tatínka, aby se na procházkách nemusel hrbit. Velikost kočárku souvisí zejména s velikostí dítěte, což je těžké odhadnout, částečně však můžete vycházet z rodinných dispozic. Pokud čekáte miminko v létě, bude dobré, aby se do hlubokého kočárku vešlo ještě v zimě, a to i s fusakem.

Kola a podvozek:
Zamyslete se nad tím, kam budete s kočárkem jezdit. Malá tvrdá kolečka, většinou dvojitá a otočná, se hodí spíše pro jízdu po městě. Kočárek s nafukovacími koly využijete, pokud chodíte často do přírody. Trojkolky s jedním otočným kolem vpředu nebo vzadu jsou určené pro skutečně náročný terén. Podvozek by měl být stabilní, a to zejména u vyšších kočárků, pozor však na rozpětí kol – musí být takové, abyste prošli dveřmi a dostali jste se do výtahu. Hluboký kočárek by se navíc měl dobře houpat, protože kojenci jsou zvyklí na pohyb v těle matky a houpání je pro ně přirozené.

Výbava kočárků:
Ceny kočárku jsou různé, někdy se však zvyšují také díky bohatší výbavě. Pokud je v ceně sportovního kočárku hluboké přenosné lůžko (trojkombinace), případně autosedačka, může vás i při vysoké ceně stát méně, než kdybyste kupovali každou část zvlášť. Zjistěte proto, které části jsou součástí základní výbavy a které je nutné dokoupit. V ceně kočárku často bývá pláštěnka, síťka proti hmyzu, někdy také taška na rukojeť. Některé kočárky mají další drobné přednosti, jako například brzdu na rukojeti, otočná přední kola apod., tyto vymoženosti však cenu kočárku většinou neúměrně zvyšují.

Druhy kočárků !

Hluboký kočárek:
Tento typ kočárku je ideální pro novorozence. Většinou je prostorný a navíc řešený tak, aby se dobře houpal, což je pro děťátko velmi důležité, obojí však při nákupu ověřte. Prodává se s řadou drobných doplňků a dobře slouží i při nákupech díky prostornému košíku na podvozku. Hluboký kočárek však může pro vás znamenat vyšší investici, protože dítěti postačí přibližně na prvních 6 měsíců – záleží na temperamentu a pohyblivosti dítěte. Jakmile vaše miminko sedí samo, je možné vyměnit hluboký kočárek za sportovní. Cena za kvalitní hluboký kočárek se může vyšplhat až na částku, za niž byste pořídili kombinovaný kočárek. Dnes není problém kočárek prodat v bazaru či přes internet a koupit jiný pro další jízdní etapu, počítejte však s vysokou konkurencí, kvůli které budete muset původní cenu kočárku hodně snížit.

Sportovní kočárek:
Jakmile dítě samo sedí, můžete ho vozit ve sportovním kočárku, který je o něco lehčí a skladnější než hluboký. V zimním období by však mohlo být půlročnímu kojenci ve sportovním kočárku ještě chladno. Kočárek pro toto období již nemusí splňovat podmínku houpání, i když také batolata tuto funkci jistě ocení. Důležitější je, aby se dal snadno ovládat, a to i s ohledem na terén, protože dítě bude stále těžší. Myslete na bezpečnost dítěte, podvozek musí být stabilní. Zjistěte, zda je polohovatelná opěrka zad i část pod nohama a vybírejte také podle rukojeti kočárku – překlápěcí je mnohem výhodnější. Dokud je dítě malé, přeje si vás mít stále na očích. Později však ocení výhled vpřed na cestu a nebude se muset stále vyklánět, aby zjistilo, kam to vlastně jedete.

Kombinovaný kočárek:
chvíle, kdy už jej nebude potřebovat. Tzv. trojkombinaci je totiž možné upravit na hluboký i sportovní kočárek. Hlubokou část lze vyjmout a použít i k samostatnému přenášení, i když omezeně, například pokud cestujete vlakem nebo odkládáte kočárek v garáži. Některé kombinace jsou navíc doplněné o autosedačku pro novorozence, což se sice odráží v ceně kočárku, většinou však zaplatíte méně, než kdybyste autosedačku přikoupili. Počítejte s tím, že kombinované kočárky mohou být celkově o něco dražší, než samostatné. I tak se vám však cenově nejspíše vyplatí.

Na co byste si měli dát pozor? Zejména na velikost hlubokého lůžka, která může být kombinací se sportovní verzí omezena. Kočárek budete používat nejméně dva roky, proto by měl mít kvalitní podvozek a bytelné spoje, aby vydržel vašemu dítěti po celou dobu. Pokud s často cestujete a neplánujete využití nosítek, případně máte malý byt, možná budete časem raději vozit dítě v tzv. „golfáčích“, které jsou lehké a skladnější.

Pokud vás zajímá srovnání všech druhů kočárků napříč cenovými kategoriemi, pomohou vám internetové srovnávací testy kočárků.