Zima pomalu končí a všichni už vyhlížíme příchod tepla a slunce. S prvními jarními dny jsou nicméně často spjaty i nachlazení, rýmy a drobné nemoci odvíjející se většinou právě od změny počasí. Pojďme letos jít naproti tomu, abychom se podobným nepříjemným komplikacím jarního programu vyvarovali.

Oblékejte děti dobře, ale ne příliš

Pokuste se ze dne na den nesáhnout po lehkých jarních bundičkách a neodhazovat čepice a nákrčníky. Dívčí či chlapecké punčocháče klidně ještě nechte po ruce a ověřte délku a kvalitu softshellových kalhot pro chlapce i holky. Je totiž dost možné, že počasí ještě nebude úplně stabilní a na rychlý přechod k lehkému oblečení by děti mohly doplatit.

Na druhou stranu ale neoblékejte děti až příliš, snadno se pak zpotí, mají tendenci svlékat bundy a zpocená tělíčka jsou náchylná na jarní vítr. Je tedy vždy důležité najít správný balanc a šatník měnit postupně. Začněte tenkýma rukavicemi a lehkou čepicí, vypusťte pomalu podvlékací košilky a poté sáhněte po teplých vestách a jarních bundách. Zkuste děti oblékat tak, jak oblékáte sebe.

Začněte opět trávit více času venku

Brzká tma, déšť a chlad typické pro zimu příliš nelákají k dlouhým procházkám a hraní venku. S jarem se vše mění, zkuste proto co nejvíce vyrážet ven, chytejte vitamín D z prvních paprsků slunce, zajděte si do lesa nebo na hory na celý víkend. Pobyt venku dětem posílí imunitu, zlepší náladu a pomůže naladit se na nové roční období.

Dbejte na kvalitní stravu

Spoustu ovoce, zeleniny a smysluplně rozložená strava. To je cesta, jak tělo připravit na nový začátek. Pokud jste to ještě nezkusili, připravte dětem fermentovanou zeleninu, vymačkejte mošt z posledních jablek z podzimu, udělejte vývar nebo uvařte bylinkový čaj. S pobytem venku roste chuť a kvalitní jídlo je neodmyslitelnou součástí zdravého životního stylu. V těchto zlomových obdobích na jaře a na podzim je to ještě důležitější.

Když nemoc přijde, odžijte ji

Pokud i přesto všechno nemoc stejně dorazí, dejte dětem čas, aby se s ní popraly. Nechte je pár dnů odpočívat v posteli, dostaňte do nich hodně tekutin a vitamínu a nesnažte se hned sahat po lécích a teploty srážet. Někdy je zkrátka potřeba si i nemoc prožít. Tělo tím vždy přece jen chce něco říct.

 

Komentáře