Z výzkumu, jejž uskutečnili specialisté na svalovou činnost a spánek Klaus-Jürgen a Sabine Berndsenovi z Institutu pro hlasovou a řečovou terapii v německé Unně, totiž vyplynulo, že rozhodující roli při něm sehrává kojení. Děti, jimž nebyl odpírán mateřský prs, inklinují v pozdějším věku ke chrápání méně než ty, které byly brzy odstaveny a jako náhražku dostaly kojeneckou láhev. Obdobné neblahé následky má také dlouhodobé dumlání dudlíku nebo ocucávání palce.
"Sání z mateřské hrudi představuje pro člověka první nesmírně náročný trénink ústních a hltanových svalů. Pokud se tato raná procvičovací fáze vypustí, dochází k poruchám při jejich napínání a vytvářejí se chybné pohybové návyky," uvedli terapeuti ve své závěrečné studii.
K tomuto závěru dospěli po bedlivém čtyřletém zkoumání 315 testovaných osob (79 žen a 236 mužů) ve věku mezi dvaceti až padesáti let. Většina účastníků výzkumu, kteří přiznali, že kvůli chrápání či nočním potížím s dýcháním už museli vyhledat lékařskou pomoc, uvedla, že je matka nekojila vůbec (téměř 60 procent) nebo pouze krátce, jednadvacet procent dotazovaných, kteří trpí uvedenými problémy, nedokázalo přesně uvést, jak s nimi jejich rodička v tomto směru zacházela.