V České republice je v okamžiku psaní tohoto článku (úterý 7. dubna) 4827 potvrzených případů (z 91247 testovaných) nákazy nemocí covid 19 způsobené novým typem koronaviru. Do dnešního dne také zemřelo 80 pacientů, o 47 více se jich zotavilo.
Konkrétní mapa koronaviru pak ukazuje počty nakažených v jednotlivých lokalitách. Nejvíce případů (1029) má stále hlavní město Praha následované Středočeským krajem se 476 případy. Naopak nejlépe na tom je kraj Jihočeský se 112 nakaženými a kraj Královehradecký se 115 potvrzenými případy.
V ČR stále platí nouzový stav
Od 12. března platí na území České republiky nouzový stav, v rámci něhož z Česka až na výjimky nikdo nesmí vycestovat ani přicestovat. Zakázáno je také shromažďování více než dvou osob, omezený je provoz restaurací, barů i většiny služeb. Zavřené jsou školy, posilovny, kina, divadla i další kulturní zařízení. Cesty jsou povolené jen do zaměstnání, na nákupy či k lékaři. Na úterní mimořádné schůzi poslanecké sněmovny vláda sněmovnu požádá o souhlas s prodloužením nouzového stavu o měsíc. Opozice však většinou souhlasí s prodloužením do 30. dubna.
Chytrá karanténa
Kdy se přísná opatření začnou uvolňovat, záleží především na výsledcích tzv. chytré karantény, systému trasování nakažených a jejich kontaktů prostřednictvím tzv. chytrých technologií. Ještě před Velikonocemi by však mohlo dojít k otevření některých obchodů a služeb, po Velikonocích pak vláda zvažuje uvolnění plošného zákazu vycestování ze země, které by zatím v nespecifikovaných „opodstatněných“ důvodech vybraným Čechům mohlo být umožněno. Cizincům však vstup do země bude stále odepřen.
Postupné promořování populace
Hlavní hygienik Roman Prymula rovněž nastínil možnost začít českou populaci „průběžně promořovat“ s cílem vytvořit mezi lidmi hromadnou imunitu. Právě na ní totiž mimo jiné závisí odpověď na otázku „kdy koronavirus zmizí“ (a zda vůbec), na kterou v současné době neexistuje jednoznačná odpověď. Zatímco jedni sázejí na zmíněnou hromadnou imunitu, jiní se upínají k vakcíně a léku. Ty jsou totiž stále v nedohlednu.