Krevní skupina AB je stará méně než tisíc let, je vzácná ( 2 až 5 procent populace ) a biologicky komplexní. Dva antigeny činí tuto skupinu něčím podobnou skupině A, něčím krevní skupině B, něčím připomíná spojení obou.

Jde vlastně o moderní spojení skupiny A a B. Vyznačuje se proměnlivou odpovědí na změny prostředí a stravovací podmínky, má citlivý trávicí trakt, ne příliš dobrý imunitní systém, na stres odpovídá nejlépe duchovně, s tělesným elánem a tvořivou energií, skrývá evoluční tajemství.

V podstatě lze říci, že většina potravin, které jsou nevhodné buď pro skupinu A nebo pro skupinu B, jsou také nevhodné pro skupinu AB.  Existují však výjimky, např. rajčata. Ani krevní skupina A, ani krevní skupina B nesnášejí lektiny v nich obsažené, zatímco krevní skupina AB je může jíst bez jakýchkoliv rozpoznatelných účinků.

Krevní skupina AB bývá často silnější a aktivnější než krevní skupina A. Tato příměs vitality   může být způsobena tím, že jejich genetická paměť stále obsahuje zbytky po dávných předcích s krevní skupinou B žijících ve stepích. 

Když se jedná o váhový přírustek, projevuje se u krevní skupiny AB smíšená dědičnost genů krevních skupin A i B. Někdy to představuje zvláštní problém. Například máte nízký obsah žaludeční kyseliny jako krevní skupina A společně se zděděnou adaptací  na maso po krevní skupině B. Ačkoliv jste tedy geneticky naprogramováni na konzumaci masa, chybí Vám dostatek žaludeční kyseliny k dokonalému strávení, proto maso, které sníte, má sklon ukládat se ve formě tuku.  Chcete-li zhubnout, měli byste omezit konzumaci masa a jíst jen malé množství, které můžete doplnit zeleninou nebo tofu.

Vaše příbuznost ke krevní skupině B způsobuje stejné reakce inzulinu, když jíte fazol obecný, fazol měsíční, kukuřici, pohanku nebo sezamová semínka, ačkoliv díky příbuznosti s krevní skupinou A můžete bez potíží jíst čočku a arašídy.  Potlačená produkce inzulinu způsobuje hypoglykémii, tj. pokles hladiny cukru v krvi  a vede k menší účinnosti metabolismu živin.

U krevní skupiny AB se nevyskytuje závažná reakce na lepek, která je typická pro krevní skupinu O  a B. Ale opět zde platí: chcete-li zhubnout, měli byste se pšenici vyhnout, protože po ní dochází ke kyselejší reakci ve Vaší svalové tkáni. Krevní skupina AB využívá kalorie účinněji, je-li ve tkáních mírně alkalická reakce.

POTRAVINY PODPORUJÍCÍ VÁHOVÝ PŘÍRUSTEK

Červené maso – je špatně stravitelné, skladuje se ve formě tuku, zaplavuje trávicí  trakt toxickými látkami
Fazol obecný – snižuje účinnost inzulinu, je příčinou hypoglykémie, zpomaluje metabolický obrat
Fazol měsíční – snižuje účinnost inzulinu, je příčinou hypoglykémie, zpomaluje metabolický obrat
Semínka – způsobují hypoglykémii
Kukuřice – snižuje účinnost inzulinu
Pohanka – způsobuje hypoglykémii
Pšenice – snižuje účinnost metabolického využití kalorií, snižuje účinnost inzulinu

POTRAVINY PODPORUJÍCÍ VÁHOVÝ ÚBYTEK

Tofu – zvyšuje účinnost metabolismu
Mořské produkty – zvyšují účinnost metabolismu
Mléčné produkty – zlepšují tvorbu inzulinu
Zelená zelenina – zlepšuje účinnost inzulinu
Mořské řasy – zvyšují tvorbu inzulinu
Ananas
– podporuje trávení, stimuluje hybnost střev

Maso a drůbež
Když se jedná o maso a drůbež, vypůjčuje si krevní skupina AB vlastnosti od krevní skupiny A i B.  Stejně jako krevní skupina A nemáte v žaludku dostatek žaludeční kyseliny k účinnému strávení takového množství živočišných bílkovin. Klíčem pro Vás je velikost porcí a frekvence.

Skupina AB potřebuje určité množství bílkovin z masa, zejména z těch druhů, které jsou doporučovány pro krevní skupinu B – jehněčí, skopové, králík, krůta místo hovězího masa. Lektin, který poškozuje krev a trávicí trakt krevní skupině B, má na Vás stejný účinek, a proto se vyhněte kuřatům  Vyhnete se tak mozkovým příhodám.

Dále nejezte uzené a konzervované maso. Tyto potraviny mohou u lidí s nízkým obsahem žaludečních kyselin vyvolat rakovinu žaludku. Tento rys máte společný s krevní skupinou A.

Se svojí krevní skupinou můžete jíst 150 g doporučovaného masa 1-3x týdně.

Velmi prospěšné:

Jehněčí, krůta, králík, skopové

Neutrální:

Játra, bažant

Zakázané:

Slanina, srdce, kuře, telecí, husa, šunka, bizoní, tetřev, kachna, zvěřina, hovězí, vepřové, slepice, křepelky


Mořské produkty
Krevní skupina AB si může vybírat z velkého množství mořských produktů, které jsou pro Vás vynikajícím zdrojem bílkovin. Stejně jako krevní skupina A máte i Vy potíže strávit lektiny, které jsou obsaženy v platýzovi a mořském jazyku.s Stejně jako krevní skupina A máte větší sklon k rakovině prsu . Jestliže s u Vás v rodinné anamnéze vyskytla rakovina prsu, zařaďte do jídelníčku měkkýše. Jedlý hlemýžď Helix pomatia obsahuje účinný lektin, který specificky aglutinuje mutované buňky krevní skupiny AB u dvou nejčastějších forem rakoviny prsu. Toto je pozitivní druh aglutinace. Tento lektin pomáhá tělu zbavit se nemocných buněk.

Člověk s krevní skupinou AB by měl konzumovat týdně 5 x 150 g doporučených mořských produktů.

Velmi prospěšné:

Tuňák, mořská štika, hejk, sardinky, jeseter, měkkýši, štika, kanic, losos, polorejnok, placka, pstruh duhový, treska, plachetník, makrela, mořský pstruh, ružich.

Neutrální:

Kapr, bělomasé ryby, čerstvý sleď, hřebenatka, koruška, mečoun, kaviár, žralok, sumcovité ryby, okoun říční, slávky, okounek, kalmar.

Zakázané:

Mořský jazyk, ančovičky, humr, halibut, ústřice, krabi, treska skvrnitá, marinovaný sleď, vyza, chobotnice, žáby, želvy, úhoř, barakuda, uzený losos, škeble, garnát, raci, platýs.
 

Vejce a mléčné výrobky
Mléčné výrobky jsou pro Vás prospěšné, zejména zakysané, obsahující jogurtovou kulturu, které jsou snadněji stravitelné. Hlavním faktorem, který musíte sledovat  je nadměrná tvorba hlenu. U krevní skupiny AB se vytváří velké množství hlenu a NEMŮŽETE SI DOVOLIT JEŠTĚ VĚTŠÍ MNOŽSTVÍ. Všímejte si příznaků dýchacích potíží, zánětů vedlejších nosních dutin a ušních infekcí, které by mohly signalizovat, že byste měli zastavit přívod mléčných výrobků.

Pro krevní skupinu AB jsou velmi dobrým zdrojem bílkovin vejce. Přestože mají velmi vysoký obsah cholesterolu a krevní skupina AB je vnímavá k onemocnění srdce, výzkum ukázal, že největším viníkem nejsou potraviny obsahující cholesterol, ale spíše nasycené tuky.

Avšak když jíte vejce, můžete  zvýšit příjem bílkovin a současně snížit příjem cholesterolu tím, že na dva bílky sníte pouze jeden žloutek. / Uvědomte si, že lektin, obsažený ve svalech kuřat, není přítomen ve vejcích /.

Majitel krevní skupiny AB by měl sníst 3 ks vajec týdně, 3 sýry po 60 g týdně,

4 jogurty týdně a 0,5 l mléka týdně.

Velmi prospěšné:

Sýr Cottage, mozarella, kozí sýr, kefír, sýr feta, Kysaná smetana ( netučná ), jogurt, ricotta, kozí mléko.

Neutrální:

Syrovátka, neufchatel, eidam, sojové mléko / vhodná náhražka za mléko /, jarlsburg, krémový sýr,sojový sýr/vhodná náhražka za sýry z kravského mléka/ , gouda, čedar, odstředěné mléko nebo 2% mléko, ementál, švýcarský sýr.

Zakázané:

Americký sýr, zmrzlina, máslo, plnotučné mléko, hermelín, plísňové sýry, provolone, měkký plísňový sýr, parmezán, podmáslí.

Tuky a oleje
Krevní skupina AB by měla používat olivový olej raději než  živočišné a nasycené rostlinné oleje. Olivový olej je mononenasycený tuk, o kterém se předpokládá, že přispívá ke snížení cholesterolu v krvi. K vaření můžete také používat malé množství ghí, ztuženého čistěného másla, které je populární v Indii.

Lidé s touto skupinou by měly používat  1 polévkovou lžíci oleje 8x týdně.

Velmi prospěšné:

Olivový olej.

Neutrální:

Olej z řepky olejky, podzemnicový olej, olej z tresčích jater, olej ze lněného semínka.

Zakázané:

Kukuřičný olej, slunečnicový olej, sezamový olej, saflorový olej, bavlníkový olej.

Ořechy a semínky
Ořechy a semínka představují smíšený obraz krevní skupiny AB. Jezte je v malém množství a opatrně. Ačkoliv mohou být dobrým zdrojem bílkovin, všechna semínka obsahují lektiny, které u krevní skupiny B potlačují inzulin. Na druhou stranu, podobně jako u krevní skupiny A jsou pro Vás vhodné arašídy, které jsou mohutným stimulátorem imunity.

Krevní skupina AB má také sklony k onemocnění žlučníku, proto je vhodnější konzumace ořechového másla než celých ořechů.

U této skupiny lze konzumovat 8 ořechů 5x týdně a 7x týdně 1 polévkovou lžíci ořechového másla.

Velmi prospěšné:

Kaštany, vlašské ořechy, arašídové máslo, arašídy.

Neutrální:

Mandlové máslo, pistácie, hikorové ořechy, jádra líčí, para ořechy, mandle, kešu.

Zakázané:

Lískové oříšky, slunečnicové máslo, sezamové máslo, dýňová semínka, mák, slunečnicová  semínka.

Luštěniny
Luštěniny představují pro krevní skupinu AB další smíšenou záležitost. Např. čočka je pro  krevní skupinu AB  důležitou potravinou s protirakovinnými účinky, přestože krevní skupině B se nedoporučuje. Je známo, že čočka obsahuje důležité antioxidanty s protirakovinnými účinky. Na druhou stranu fazol obecný a fazol měsíční u krevní skupiny AB zpomalují tvorbu inzulinu.

Je třeba konzumovat 3 šálky suchých luštěnin 3 x týdně.

Velmi prospěšné:

Strakaté fazole, zelená čočka, červená sója, červené fazole, modré fazole.

Neutrální:

Bob obecný,fazole jicama, semena tamarindu, zelený hrách, zelené fazole, fazole severní, červená čočka, čočka obecná, fazolové lusky, bílé fazole, hrachové lusky.

Zakázané:

Fazole aduke, černooký hrách, fazole měsíční, fazuole azuki, fazole garbanza.

Cereálie
Obecně lze říci, že Vám obilná zrna prospívají, dokonce i pšenice, ale je třeba její množství omezit, protože vnitřní jádro pšeničného zrna je pro krevní skupinu AB příliš kyselinotvorné.

Pšenice pro Vás také není vhodná v případě, že chcete zhubnout. Lidé s krevní skupinou AB se zvýšenou hlenotvorbou při astmatu nebo častých infekcích, by také měli omezit konzumaci pšenice, protože ta zvyšuje produkci hlenu.  Musíte si sami zkusit určit, kolik pšenice můžete sníst. Zde nemluvíme o kyselosti žaludku, ale o acidobazické rovnováze ve svalové tkáni. Krevní skupině AB se daří nejlépe při mírně zásadité ( alkalické ) reakci v tkáních.  Zatímco vnitřní jádro pšenice je u krevní skupiny O a B zásadotvorné, u krevní skupiny AB a A je kyselinotvorné.

Příjem pšeničných klíčků a pšeničných otrub omezte na jedenkrát týdně. Ovesná mouka, sojové lupínky, proso, škrob, rýže a sojové granule jsou pro krevní skupinu AB vhodnými cereáliemi, ale musíte se vyhnout pohance a kukuřici.

Velmi prospěšné:

Jáhly, rýžové burizony, rýžové otruby, ovesná mouka, ovesné otruby, pšenice špalda.

Neutrální:

Amarant, sojové lupínky, pšeničná kaše, pšeničné klíčky, drcená pšenice, rýžová kaše, pšeničné otruby, ječmen, sojové granule, musli.

Zakázané:

Pohanka, kukuřičné lupínky (cornflakes), pohankové krupky, kukuřičná kaše.

Chléb a pečivo
Doporučení ohledně konzumace chleba a pečiva u krevní skupiny AB se podobají radám u cereálií a obilných zrn. Jsou to vcelku vhodné potraviny, ale jestliže trpíte nadměrnou tvorbou hlenu nebo nadváhou, celozrnná pšenice pro Vás není vhodná. Dobrými náhražkami je sojová a rýžová mouka.

Uvědomte si, že komerčně prodávaný chléb z naklíčené pšenice často obsahuje malé množství naklíčené pšenice a je to v podstatě celozrnný pšeničný chléb. Pečlivě čtěte složení na obalu. Nejezte kukuřičné pečivo a kukuřičný chléb. U chleba z naklíčené pšenice byl lepkový lektin  zničen při nakličování pšenice.

Lidé s krevní skupinou AB mohou  zkonzumovat 1 plátek chleba denně a 1 kus pečiva denně.

Velmi prospěšné:

Chléb z hnědé rýže, žitný Vita chléb, křupavý chléb, rýžový koláč, žitný křehký chléb, 100% žitný chléb, chléb z naklíčené pšenice, chléb z naklíčených semen, chléb ze sojové mouky, proso.

Neutrální:

Pšeničné bagety, bezlepkový chléb, vločkový chléb Ideal, chléb z celozrnné pšenice, pečivo z ovesných otrub, vícezrnnýchléb, pečivo z pšeničných otrub, chléb s vysokým obsahem bílkovin, tvrdá pšenice, chléb ze pšenice špaldy, pšeničné macesy.

Zakázané:

Kukuřičné pečivo.

Obilí a těstoviny
Krevní skupině AB prospívá strava založená na rýži spíše než těstoviny, i když můžete jíst také těstoviny z tvrdé pšenice nebo špenátové těstoviny. Zřekněte se ale pohanky a kukuřice ve prospěch  ovsa a žita. Omezte příjem otrub a pšeničných klíčků na jednou týdně.

Můžete jíst 1 šálek suchých zrn  4x týdně a 1 šálek suchých těstovin 3 x týdně.

Velmi prospěšné:

Ovesná mouka, hnědá rýže, divoká rýže, rýže basmati, žitná mouka, mouka z naklíčené pšenice, rýžová mouka, bílá rýže.

Neutrální:

Kuskus, bílá mouka, mouka obsahující lepek, špenátové těstoviny, mouka z  pšenice špaldy, mouka z tvrdé pšenice, těstoviny ze semoliny, ječná mouka, mouka z celozrnné pšenice, grahamová mouka.

Zakázané:

Pohankové krupky, těstoviny z topinamburů.

Zelenina a houby
Čerstvá zelenina je důležitým zdrojem fytochemikálií, přírodních látek obsažených v potravě, které mají tonizující účinky v prevenci rakoviny a srdečních chorob. Zeleninu byste měli jíst několikrát denně. Krevní skupina AB má široký výběr – téměř všechny druhy zeleniny, které jsou vhodné pro krevní skupinu A i B jsou vhodné i pro Vás.

Jedinou výjimkou je panhemaglutinin v rajčatech, který napadá krvinky všech krevních skupin. Toleruje jej pouze krevní skupina O. Protože má krevní skupina AB tolik antigenního materiálu a lektin není specifický, zdá se, že se jeho nežádoucím účinkům můžete vyhnout. Zkoumalo se mnoho lidí s krevní skupinou AB, kteří jedli mnoho rajčat a jejich indikační test byl čistý.

Lidé s krevní skupinou AB by měli zařadit tofu jako pravidelnou součást jídelníčku v kombinaci s malým množstvím masa a mléčných výrobků.  Tofu má také velice dobře známé protirakovinové účinky.  Musíte se ale vyhnout kukuřici a všem výrobkům z ní.

Lidé s krevní skupinou AB by měli konzumovat 5 šálků syrové a 5 šálků vařené zeleniny denně.

Velmi prospěšné:

Mangold, listová hořčice, květák, brambory, listy pampelišky, česnek, kapusta, brokolice, pastiňák, okurka, tofu, tempeh, všechny druhy sladkých brambor, červená řepa, petržel, celer, naklíčená vojtěška, lilek.

Neutrální:

Chřest, kerblík, červené zelí, štěrbák, fenykl, červená cibule, kedlubna, červené brambory, tuřín, salát Boston, houby, růžičková kapusta, rajčata, řecké olivy, cuketa, mrkev, čínské zelí, koriandr, kmín, zelená cibule, křen, žlutá cibule, dýně, římský salát, špenát, hlíva ústřičná, řepa, zelené olivy, kaštan jedlý, bambusové výhonky, čekanka, bílé zelí, roketa setá, zázvor,španělská cibule, hlávkový salát, bílé brambory, ledový salát, šalotka, všechny druhy tykve, ibišek jedlý, vodnice, španělské olivy.

Zakázané:

Artyčok obecný, zelená paprika, bílá kukuřice, žlutá paprika, houby abalone, černé olivy, avokádo, červená paprika, fazol měsíční, nalíčená sója mungo, slunečnice topinambur, naklíčená ředkvička, žlutá kukuřice, ředkvičky, houby shitake.

 
Ovoce
Krevní skupina AB upřednostňuje zásaditější druhy, jako je hroznové víno, blumy a bobuloviny, které Vám pomohou udržet acidobazickou rovnováhu s obilnými zrny, která působí ve Vaší svalové tkáni kyselinotvorně.

Krevní skupině AB neprospívají určité druhy tropického ovoce, zejména mango. Ale ananas je u Vaší krevní skupiny vynikajícím podpůrným prostředkem pro trávení.

Měli byste se také vyhýbat pomerančům, i když klidně mohou být Vaším oblíbeným ovocem. Pomeranče mohou u krevní skupiny AB podráždit žaludek a narušují také vstřebávání důležitých minerálů.  Z obavy, že byste mohli být těmito informacemi zmateni, je nutno připomenout, že acidobazická reakce probíhá dvěma  různými způsoby: v žaludku a ve svalové tkáni. Když se řekne, že kyselé pomeranče dráždí u krevní skupiny AB žaludek, mluví se o podráždění žaludku, ke kterému může dojít u citlivého, méně kyselého žaludku krevní skupiny AB.

  Ačkoliv lidé s krevní skupinou AB  mívají nižší obsah žaludeční kyseliny, dráždí kyseliny obsažené v pomerančích  citlivou sliznici žaludku. Grapefruit je blízce příbuzný pomerančům a je to také kyselé ovoce, má však na žaludek krevní skupiny AB příznivé účinky, protože po strávení se u něj projeví zásadité vlastnosti.  Pro krevní skupinu AB jsou také vynikající citrony, které podporují trávení a odstraňují z organismu hlen.

Protože je vitamin C  vynikajícím antioxidantem, zejména v prevenci rakoviny žaludku, jezte druhy ovoce bohaté na tento vitamin, jako je grapefruit nebo kiwi.

Lektin, obsažený v banánech, narušuje u krevní skupiny AB trávení. Doporučuji Vám, abyste banány nahradili jiným ovocem, bohatým na draslík, jako jsou meruňky, fíky a určité druhy melounů.

Lidé s krevní skupinou AB by měli sníst 4 x denně l ks ovoce(kolem 100-140g ).

Velmi prospěšné:

Třešně, kiwi, čerstvé fíky, tmavé blumy, Hroznové víno, červené hroznové víno, grapefruit, sušené fíky, ananas, černé hroznové víno, červené blumy, Loganova ostružina ( kříženec maliny a ostružiny ), klikve, citrony, angrešt, zelené blumy, zelené hroznové víno.

Neutrální:

Jablka, vodní meloun, borůvky, broskve, datle, rozinky, limety, mandarinky, meloun casaba, španělský meloun, ostružiny, papája, červený rybíz, švestky, maloplodý pomeranč, jahody, ananasový meloun, vánoční meloun, meruňky, nektarinky, černý rybíz, hrušky, bezinky, maliny, meloun canang, muškátový meloun.

Zakázané:

Banány, opuncie, mango, granátová jablka, pomeranče, tomel,  kokosový ořech, reveň.

Šťávy a tekutiny
Lidé s krevní skupinou AB by měli začít každý den sklenicí horké vody s čerstvě vymačkanou šťávou z poloviny citronu, aby se z organismu odstranil hlen, který se nahromadil během spánku. Voda s citronem také podporuje vylučování. Následovat by měla sklenice naředěné grapefruitové nebo papájové šťávy.

Preferujte šťávy ze silně zásaditého ovoce, jako jsou černé třešně ( srdcovky ), klikev a hroznové víno.

Vypít by se mělo denně 3 x 220 g doporučené šťávy a 7 x 220 g vody.

Velmi prospěšné:

Zelí, hroznové víno, černé třešně, klikev, celer, mrkev, papája.

Neutrální:

Jablečná šťáva, švestky, okurka, ananas, meruňky, grapefruit, jablečný mošt. Voda s citronem, zeleninové šťávy ( z doporučených druhů (.

Koření
Místo soli byste měli používat mořskou sůl a řasy. Obsah sodíku v nich je nízký, což je pro krevní skupinu AB vhodné. Kromě toho mají řasy ohromně pozitivní účinky na srdce a imunitní systém. Jsou vhodné také ke kontrole hmotnosti. Miso, vyrobené ze soji, je pro krevní skupinu AB velmi vhodné a výborně ochutí omáčku nebo polévku.

Vyhněte se všem druhům pepře a octa, protože jsou kyselé. Místo octa používejte k ochucení salátů a zeleniny citronovou šťávu s olejem a bylinkami.

A nebojte se hojně používat česnek. Je to silný tonizující prostředek a přírodní antibiotikum, zejména pro osoby s krevní skupinou AB.

Cukr a čokoláda jsou v malých množstvích povoleny. Používejte je však jen jako pochoutku.

Velmi prospěšné:

Kari, petržel, miso, křen, česnek.

Neutrální:

Agar, melasa, bobkový list, paprika, kardamon, rýžový sirup, pažitka, šalvěj, hřebíček, sojová omáčka, římský kmín, tamarind, med, kurkuma, máta peprná, bazalka, muškátový oříšek, sirup z hnědé rýže, jamajský pepř, kerblík, šafrán, skořice, saturejka, hnědý cukr, bílý cukr, mořská řasa dulse, tymián, javorový sirup, třtinový cukr, hořčice sušená, bergamot, máta kadeřavá, karob, rozmarýn, čokoláda, sůl, koriandr. Majoránka, kopr, estragon, kelp, vanilka.

Zakázané:

Nové koření, bílý pepř, ječný slad, červený vinný ocet, kukuřičný sirup, kajenský pepř, chilli, anýz, jablečný ocet, kukuřičný škrob, želatina, mandlový extrakt, tapiok, kapary, bílý vinný ocet, černý pepř.


Chuťové přísady
Vzhledem k vysoké náchylnosti ke vzniku rakoviny žaludku se vyhněte všem nakládaným pochoutkám. Nejezte také kečup, který obsahuje ocet.

Velmi prospěšné:

Žádné!

Neutrální:

Džem ( z přijatelného druhu ovoce ), hořčice, pyré( z přijatelného druhu ovoce ), majonéza, dresinky ( nízkotučné.)

Zakázané:

Kečup, worcesterová omáčka, kyselá marináda, sladká marináda, marinovaný kopr.

Bylinné čaje
Krevní skupina AB by měla pít bylinné čaje, aby se posílil imunitní systém a podpořila se obranyschopnost proti kardiovaskulárním nemocím. Vojtěška, lopuch, heřmánek a třapatka ( Echinacea ) jsou silnými stimulanty imunitního systému. Hloh a kořen lékořice se doporučují k prevenci kardiovaskulárních chorob.

Také zelený čaj má mimořádně pozitivní účinky na imunitní systém. Čaj z pampelišky, kořene lopuchu  a list jahodníku zlepšuje  vstřebávání železa a brání rozvoje anémie ( chudokrevnosti ).

Velmi prospěšné:

Vojtěška, hloh, třapatka ( Echinacea ), list jahodníku, zelený čaj, heřmánek, šípky, ženšen, lopuch, kořen lékořice, zázvor.

Neutrální:

Kajenský pepř, třezalka, bez černý, mateřídouška, moruše, bříza bělokorá, list maliníku, šalvěj, pampeliška, americký jilm, jablečník obecný, sporýš, máta peprná, řebříček, ptačinec, vodilka, kozlík lékařský, petržel, kůra dubu bílého, šťovík.

Zakázané:

Aloe, reveň, pískavice řecké seno, šišák, jetel luční, vlákna kvetoucí kukuřice, kokoška pastuší tobolka, chmel, podběl, senna, hořec, divizna.

Různé nápoje
Červené víno je pro krevní skupinu AB vhodné vzhledem ke svým pozitivním účinkům na kardiovaskulární systém. Předpokládá se, že sklenice červeného vína denně snižuje riziko srdečních onemocnění u žen i mužů.

Šálek nebo dva denně obyčejné kávy nebo kávy bez kofeinu zvyšuje kyselost žaludku a obsahuje stejné enzymy jako sója. Střídejte kávu a zelený čaj, tím dosáhnete nejlepších výsledků.

Velmi prospěšné:

Obyčejná káva, káva bez kofeinu, zelený čaj.

Neutrální:

Pivo, bílé víno, červené víno, sodovka, minerální voda.

Zakázané:

Destiláty, obyčejný černý čaj, černý čaj bez kofeinu, různé limonády, cola.


Výživové doplňky pro krevní skupinu AB
Úkolem výživových doplňků, ať už vitamínů, minerálů nebo bylin, je dodat potřebné živiny, které chybí ve Vaší stravě, nebo poskytnout v případě potřeby speciální ochranu.  Hlavními cíly u krevní skupiny AB je:

  • Posílení imunitního systému
  • Dodání protirakovinnových  antioxidantů
  • Posílení srdce

Ačkoliv máte zranitelný imunitní systém a sklon ke stejným nemocím jako

krevní skupina A, Vaše strava Vám naštěstí poskytuje  bohatou škálu živin, díky kterým můžete vést úspěšný boj.

Strava pro krevní skupinu AB obsahuje  hojnost vitaminu A, vitaminu B12, niacinu a vitaminu E, které zajišťují ochranu před rakovinou a srdečními chorobami.  Existuje však několik výživových doplňků, které mohou krevní skupině AB dále prospět.

VITAMIN  C

Lidem s krevní skupinou AB , kteří mají vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny žaludku kvůli nízkému obsahu žaludeční  kyseliny, může prospět užívání doplňkového přípravku s vitaminem C. Například nitrity ( dusitany ), sloučeniny obsažené v tabákovém kouři a v konzervovaném mase, mohou pro krevní skupinu AB představovat problém, protože jejich schopnost způsobovat rakovinu se více uplatňuje u lidí s nižší hladinou žaludeční kyseliny.

O vitaminu C jako o antioxidantu je známo, že dokáže tuto reakci  blokovat   ( přestože byste neměli kouřit ani jíst konzervované potraviny ). Neberte to však jako pokyn, že byste měli užívat velké dávky. Lidem s krevní skupinou AB neprospívají velké dávky vitamínu C ( více než 1000 mg  ), protože se jim po nich zvedá žaludek.  Dvě až čtyři kapsle po 250 mg tohoto vitaminu rozvržené rovnoměrně v průběhu celého dne by neměly působit žádné trávicí potíže. Dáváme přednost vitaminu C získaného ze šípků, který by neměl vyvolat žádné trávicí potíže.

Nejvhodnější potraviny bohaté na vitamin C pro krevní skupinu AB

Bobuloviny, grapefruit, ananas, třešně, citron, brokolice.

ZINEK ( s opatrností )

Podávání malého množství zinku ( např. 3 mg denně ) často zlepšuje ochranu dětí s krevní skupinou AB před infekcemi, zejména před ušními záněty. Podávání zinku je však dvousečná zbraň. Zatímco malé dávky, periodicky podávané, posilují imunitu, dlouhotrvající vysoké dávky ji mohou potlačit a mohou narušit vstřebávání ostatních minerálních látek.

  Buďte u zinku opatrní. Je široce dostupný ve výživových doplňcích, ale měli byste jeho používání konzultovat s lékařem.  Doporučená denní dávka zinku podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví České republiky ( Sb.č. 293/1997 )je 15 mg/den, což souhlasí s mezinárodně uznávanou doporučenou denní dávkou. Mnoho výzkumných prací dokazuje, že v takovém množství nemá zinek žádné toxické účinky.  

Nejvhodnější potravinové zdroje zinku pro krevní skupinu AB

Vejce, luštěniny, doporučené druhy masa ( zejména tmavé krůtí maso ).

SELEN

Selen může mít pro krevní skupinu AB velký význam, protože je pravděpodobně součástí antioxidačního obranného systému organismu. Byly však pospány případy toxického poškození selenem u lidí, kteří užívali nadměrné dávky. Je proto vhodná porada s lékařem.  Otrava selenem však může nastat pouze u osob užívajících několik miligramů selenu denně. Denní doporučená dávka je 80 mikrogramů.


BYLINY A ROSTLINNÉ DROGY DOPORUČENÉ PRO KREVNÍ SKUPINU AB

HLOH ( Crataegus axyacantha )
Vzhledem ke sklonům k srdečním chorobám by měli lidé s krevní skupinou AB dbát na ochranu kardiovaskulárního systému. Budete-li se řídit stravou pro krevní skupinu AB, riziko rozvoje srdečních onemocnění se podstatně sníží, ale jestliže Vaši rodinní příslušníci trpí onemocněním srdce nebo kornatěním tepen, měli byste ve svém preventivním programu pokročit o krok dále.

Tato rostlinná droga s výjimečnou ochrannou kapacitou se získává z keře hlohu obecného. Má mnoho význačných antioxidačních účinků. Hloh zvyšuje a elasticitu tepen posiluje srdce, snižuje krevní tlak a současně se uplatňují mírné rozpouštěcí účinky na usazeniny v tepnách. Hloh byl oficiálně schválen k farmaceutickému využití v Německu, jinde jsou jeho účinky prakticky neznámé. Extrakty a tinktury z hlohu jsou k dostání prostřednictvím naturopatických lékařů, obchodů se zdravou výživou a lékáren.Oficiální německá vládní monografie uvádí, že hloh nemá žádné vedlejší účinky. Měl by se používat pro cereální snídani, jak např. vitaminy.

BYLINY POSILUJÍCÍ IMUNITU

Protože imunitní systém lidí s krevní skupinou AB je náchylný k infekcím ohrožujícím imunitní systém, mohou byliny s mírnými imunitu posilujícími účinky, jako je třapatka ( Echinacea   purpurea ), pomoci odvrátit nachlazení nebo chřipku a mohou zlepšit dohled organismu nad rakovinou.

Mnoho lidí užívá echinaceu ve formě tablet nebo roztoku, které jsou snadno dostupné. 

Čínská bylina Astragalus membranaceous působí také na imunitní systém tonizujícími účinky, ale není tak snadno dostupná. U obou bylin jsou hlavními účinnými látkami cukry, které působí jako mitogeny  stimulující množení bílých krvinek, které se uplatňují při obraně organismu.

 
BYLINY S UKLIDŇUJÍCÍMI ÚČINKY

Lidé s krevní skupinou AB mohou užívat mírné rostlinné uklidňující prostředky , jako je heřmánek a kořen kozlíku lékařského. Tyto byliny jsou k dostání ve formě čajů a měly by být používány často. Kozlík lékařský se vyznačuje silnou vůní, kterou si oblíbíte, jakmile ho začnete používat.

KVERCETIN

Kvarcetin je bioflavonoid hojně obsažený v zelenině, zejména ve žluté cibuli.  Výživové doplňky s kvarcetinem jsou k dostání v obchodech zdravé výživy obvykle ve formě kapslí se 100 až 500 mg účinné látky.

Je to velmi silný antioxidant, stokrát účinnější než vitamin  E.  Představuje významný doplněk ve strategii ochrany krevní skupiny AB před rakovinou.

OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ ( Silybum marianum )

Stejně jako kvercetin také ostropestřec mariánský   je účinným antioxidantem se zvláštní schopností dosahovat vysokých koncentrací v játrech a žlučovodech. Lidé s krevní skupinou AB mohou trpět trávicími problémy, zejména onemocněním jater a žlučníku.

Jestliže máte v rodinné anamnéze onemocnění jater, slinivky břišní nebo žlučníku, uvažujte o zařazení výživového doplňku z ostrpestřece mariánského do svých režimových opatření. ( Je k dostání v obchodech zdravé výživy ).

Lidé s rakovinou, kteří dostávají chemoterapii, by měli používat doplněk s ostropestřecem mariánským k ochraně jater před poškozením.  

BROMELAIN ( ananasové enzymy )

Jestliže jste osoba s krevní skupinou AB a trpíte nadýmáním nebo jinými známkami špatného  vstřebávání, užívejte  výživové doplňky s bromelainem. Tento enzym má schopnost rozkládat bílkoviny obsažené ve stravě, a tím pomáhá trávicímu traktu je lépe vstřebávat.


PROFIL STRESU A CVIČENÍ U KREVNÍ SKUPINY AB

Schopnost přeměnit negativní účinky stresu je ukryta ve Vaší krevní skupině. Problémem není stres sám o sobě, ale Vaše odpověď na něj. Krevní skupina AB zdědila přesný vzorec stresu po krevní skupině A.

Krevní skupina AB reaguje na první stadium stresu, tzv. poplachovou reakci, duševně.  Adrenergní  látky vylučované nadledvinkami zaplavují Váš mozek, a tím dochází ke vzniku úzkosti, podráždění a hyperaktivity. Protože stresové signály rozechvívají Váš imunitní systém, cítíte se slabí. Zvýšená citlivost Vašeho nervového systému postupně vyčerpává Vaše ochranné protilátky. Jste příliš unaveni na to bojovat proti infekcím a bakteriím, které čekají na příležitost.

Jestliže si však osvojíte uklidňující techniky, jako je jóga nebo meditace, můžete dosáhnout velkých úspěchů v potlačování negativního stresu relaxací. Krevní skupina AB neodpovídá dobře na nepřetržité konfliktní situace a potřebuje praktikovat umění klidu.

Jestliže krevní skupina AB zůstane ve svém přirozeném stavu napětí, může stres přivodit onemocnění srdce a různých forem rakoviny. Cvičení, které vede k uklidnění a koncentraci, je prostředkem, který vyvádí krevní skupinu AB z náruče stresu.

Tchaj-či, pomalé rituální pohyby mající původ v čínském boxu nebo hatha jóga, nadčasový protahovací indický systém, jsou uklidňující koncentrující prostředky.  Mírně izotonické cvičení, jako je pěší turistika, plavání a  jízda na kole, jsou pro krevní skupinu AB příznivé. Neznamená to, že se nemůžete zalít potem. Klíčem je skutečně Vaše duševní zaměstnání při fyzické aktivitě.

Například náročné soutěžní sporty a cvičení jen dále vyčerpávají Vaši nervovou energii, zvýší Vaše napětí a zpřístupní Váš imunitní systém různým chorobám.

Pro krevní skupinu AB jsou vhodná následující cvičení. Zvláště dejte pozor na délku trvání cvičební jednotky.  Abyste dosáhli žádoucího uvolnění napětí a obnovení energie, je třeba provádět jedno nebo více těchto cvičení třikrát nebo čtyřikrát týdně.
 

DRUH CVIČENÍ

DÉLKA TRVÁNÍ

FREKVENCE

Tchaj-či

30-45 minut

2-5x týdně

Hatha jóga

30 minut

3-5x týdně

Aikido

60 minut

2-3x týdně

Golf

60 minut

2-3x týdně

Ostrá chůze

20-40 minut

2-3x týdně

Plavání

30 minut

3-4x týdně

Tancování

30-45 minut

2-3x týdně

Aerobik (mírný)

30-45 minut

2-3x týdně

Cyklistika

60 minut

2-3x týdně

Strečink

15 minut při každém cvičení


 

Tchaj-či je cvičení, které zlepšuje pružnost pohybů těla. Pomalé, půvabné, elegantní pohyby u běžných pozic tchaj-či vypadají, jako by maskovaly rychlé rány, překážky a krytí nohou i rukou, které představují. V Číně provádějí tchaj-či denně skupiny lidí, které se shromažďují na veřejných plochách a cvičí všechny pohyby automaticky.  Tchaj-či může být velmi účinnou relaxační technikou, i když vyžaduje koncentraci a vytrvalost.

Také jóga představuje dobrý způsob překonávání stresu pro krevní skupinu AB. Kombinuje se v ní vnitřní vyrovnanost s kontrolou dýchání a s postupy vytvořenými k tomu, aby umožnily plnou koncentraci bez rozptylování okolím. Hatha-jóga je nejčastější formou jógy, která se provádí na Západě.

Když se naučíte základní pozice jógy, můžete si vytvořit ustálený postup, který bude nejlépe vyhovovat Vašemu životnímu stylu.

Meditace a jóga jsou tím, co z nich sami uděláte. Představujte si ty předměty, které se Vás týkají, a meditujte nad nimi. Pozice při józe jsou neutrální, nadčasové a vyzkoušené pohyby.

Jóga začíná a končí relaxací.  Trvale stahujeme svoje svaly, ale zřídka přemýšlíme o opaku – o relaxaci.  Můžete se cítit lépe a zdravěji, když pravidelně uvolníte napětí, které zůstalo ve svalech po každodenním napětí a stresu. I když během  týdne vykonáváte více aerobních cvičení, snažte se připojit také relaxační uklidňující prvky, které Vám pomohou zvládnout vzorec stresu obvyklý pro krevní skupinu AB.

OTÁZKA OSOBNOSTI

Lidé s krevní skupinou AB se vždy nezabývají detaily. Tato krevní skupina je  spojením  nervózní, citlivé  krevní skupinyA s vyrovnanější skupinou B.  Výsledkem je oduševnělá, lehce " zcvoknutá " povaha, která obsahuje všechny aspekty života, aniž by si byla vědoma všech následků. Tato charakteristika je pro krevní skupinu AB zcela průkazná. Imunitní systém této krevní skupiny je dobře seznámen s téměř každým virem a chorobou na této planetě. Krevní skupina AB dělá velmi dobrý dojem a je populární.  Je snadné mít rád lidi, kteří Vás vítají s otevřenou náručí, nechovají k Vám zášť, i když je zklamete, a v každé situaci říkají ty nejdiplomatičtější věci.  Není překvapením, že mnoho léčitelů a duchovních vůdců má krevní skupinu AB.

Vzhledem k tomu, že imunitní systém krevní skupiny AB je nevybíravý a nerozlišující, je někdy problémem, že  máte z lidí s krevní skupinou AB pocit, že nepatří k žádné skupině lidí. Tvrdí se, že Benedict Arnold, nejznámější americký zrádce, měl krevní skupinu AB.

Pozitivní stránkou krevní skupiny AB je, že tito lidé jsou často považováni za nejúchvatnější a nejzajímavější krevní skupinu. Ale jejich přirozené charasima může vést často k mnohým starostem.  John F. Kennedy a Marilyn Monroe měli oba krevní skupinu AB a přestože to bylo dávno, oba zůstali nápadnými osobnostmi.

Komentáře