Vaše krevní skupina je silným genetickým otiskem, který Vás identifikuje tak přesně, jako Vaše DNA. Když použijete Vaši individuální charakteristiku krevní skupiny jako vodítko pro způsob stravování a životního stylu, budete zdravější, dosáhnete přirozenou cestou své ideální hmotnosti a podstatně zpomalíte proces stárnutí.

VZNIK, VÝVOJ A VLASTNOSTI KREVNÍ SLUPINY O

O znamená starý (Old). Jde o nejstarší krevní skupinu lidstva, která se objevila přibližně před 40 000 lety a posunula lidský druh na vrchol potravinového řetězce, takže se z něho stala nejnebezpečnější šelma na zemi.Člověk se živil především lovem zvěře a postupně s mizejícími stády přešel i na stravu rostlinnou, různá semena, plody, kořínky apod.

Člověk s krevní slupinou O je především konzumentem masa, má odolný trávicí systém, nadměrně aktivní imunitní systém, nesnáší adaptaci na novou stravu a změny prostředí, nejlépe reaguje na stres intenzivní fyzickou aktivitou a potřebuje účinný metabolismus k udržení štíhlosti a energie.

Lidem s krevní skupinou O prospívá intenzivní fyzické cvičení a živočišné bílkoviny. Trávicí trakt těchto lidí si pamatuje dávné doby, kdy lovci – sběrači museli být ve výtečné fyzické kondici a živili se převážně masem. Stravovací doporučení současnosti všeobecně odrazují od nadměrné konzumace živočišných bílkovin, protože bylo prokázáno, že nasycené tuky představují rizikový faktor v rozvoji srdečních onemocn ění a rakoviny. Bylo totiž zjištěno, že většina masa, které v dnešní době konzumujeme, obsahuje velké množství tuku a je znehodnoceno nevybíravým používáním hormonů a antibiotik.

Naštěstí se v poslední době dostává do popředí také maso vypěstované v organickém zemědělství a od zvířat s volným výběhem. Úspě ch stravování pro krevní skupinu O závisí na tom, zda použijete pouze libové maso, drůbež a ryby, neobsahující žádné chemické látky. Lidé s krevní skupinou O nemají tolik v oblibě mléčné výrobky a obilí jako jiné krevní skupiny, protože jejich trávicí systém se na ně dosud ještě pořádně neadaptoval.

Na začátku stravování pro krevní skupinu O budete ubývat na váze pouze tím, že omezíte konzumaci obilí, chleba, luštěnin a fazolí. Hlavním faktorem váhového přírustku lidí s krevní skupinou O je lepek,který je obsažen v pšeničných klíčcích a celozrnných výrobcích. Místo uchování štíhlé linie a stavu s vysokou energií dojde působením lepkových lektinů k porušení metabolismu inzulínu a narušení efektivního využ ití kalorií.

Konzumaci lepku lze přirovnat k používání benzinu se špatným oktanovým číslem v automobilu. Namísto dodání paliva jen ztěžuje motoru práci. Kukuřice působí stejně, ale ne v takovém rozsahu jako pšenice. K váhovému přírustku přispívají také další faktory. Určité druhy fazolí a luštěnin, zejména čočka a fazol obecný, obsahují lektiny, které se ukládají do svalové tkáně a způsobují v nich zásaditou reakci, čímž se snižuje jejich schopnost fyzické aktivity.

Další faktor, který se podílí na váhovém přírustku u krevní skupiny O má vztah k funkci štítné žlázy. Lidé s krevní skupinou O mají sklon k nízkým hladinám hormonů štítné žlázy. Tento stav nastává proto, že krevní skupina O nevstřebává v dostatečném množství jód. ( Jód je prvek, jehož hlavní funkcí je tvorba hormonů štítné žlázy. Mezi příznaky nedostatečného vstřebávání jódu patří váhový přírustek, zadržování tekutin v těle, úbytek svalové tkáně a velká únava.

POTRAVINY PODPORUJÍCÍ VÁHOVÝ PŘÍRUSTEK

Pšeničný lepek – narušuje účinnost inzulínu, zpomaluje metabolismus
Kukuřice – narušuje účinnost inzulínu, zpomaluje metabolismus
Fazol obecný – narušuje využití kalorií
Modré fazole – narušují využití kalorií
Čočka – potlačuje správný metabolismus živin
Zelí – potlačuje tvorbu hormonů štítné žlázy
Růžičková kapusta – potlačuje tvorbu hormonů štítné žlázy
Květák – potlačuje tvorbu hormonů štítné žlázy
Hořčice – potlačuje tvorbu hormonů štítné žlázy

POTRAVINY PODPORUJÍCÍ VÁHOVÝ ÚBYTEK

Mořská řasa – obsahuje jód, zvyšuje tvorbu hormonů štítné žlázy
Mořské produkty – obsahují jód, zvyšují tvorbu hormonů štítné žlázy
Sůl s jódem – obsahuje jód, zvyšuje tvorbu hormonů štítné žlázy
Játra – zdroj vitamínů řady B, podporují účinný metabolismus
Červené maso – podporuje účinný metabolismus
Kapusta, špenát, brokolice – podporují účinný metabolismus

Maso a drůbež
Jezte libové hovězí, jehněčí, krůtí, kuřecí nebo doporučované rybí maso tak často, jak jen chcete. Čím náročnější je Vaše zaměstnání nebo trénikový program, tím větší zastoupení bílkovin potřebujete. Ale dejte si pozor na velké porce. Naši předci nehodovali na čtyřistagramových steacích. Maso bylo příliš vzácné. Snažte se nejíst více než l70 g k jednomu jídlu.

Lidé s krevní skupinou O mohou účinně strávit maso, protože mají vysoký obsah kyselin v žaludku. Musíte ale dávat pozor na rovnováhu mezi živočišnými bílkovinami a vhodnou zeleninou a ovocem, abyste zabránili překyselení, které může být příčinou žaludečních vředů a příč inou podráždění sliznice žaludku. Vaše krevní skupina by měla jíst libová červená masa 5 x týdně, drůbež 3 x týdně.

Velmi prospěšné maso:
Hovězí, bizoní, buvolí, srdce, jehněčí, játra, skopové, telecí, zvěřina

Neutrální:
Kuře, slepice, kachna, tetřev, bažant, králík, krocan, křepelka

Zakázané:
Slanina, husa, šunka, vepřové

Mořské produkty
Mořské produkty jsou nejvhodnější pro krevní skupinu O asijského nebo evropského původu, protože byly hlavní potravinou našich předků , žijících na pobřeží. Ryby chladných moří bohaté na tuky, jako je treska, sleď a makrela, jsou pro krevní skupinu O vynikající. Lidé s touto krevní skupinou mají často řídkou krev, která se hůře sráží.

Svým způsobem stravování mohou tuto srážlivost podpořit.Rybí tuky mohou být také velmi účinné v lé čbě zánětlivých střevních onemocnění, jako je ulcerózní kolitida nebo Crohnova nemoc, ke kterým je krevní skupina O náchylná. Mnoho moř ských produktů je také vynikajícím zdrojem jódu, který reguluje funkci štítné žlázy. Lidé se skupinou O mají většinou rozkolísanou funkci štítné žlázy, která je příčinou metabolických problémů a váhového přírustku. Mořské produkty by se měly stát hlavní složkou potravy lidí s krevní skupinou O. Měli by jíst 5 x týdně l50 g mořských produktů.

Velmi prospěšné:
Treska, bělomasé ryby, makrela, okounek, halibut, pstruh duhový, sleď, sardinky, mořský jazyk(ryba), okoun říční, hejk, losos, štika, mečoun, jeseter.

Neutrální:
Tuňák, polorejnok, měkkýši, ústřice, úhoř, žáby, žralok, hlemýždi, kanic, humr, kapr, okoun mořský, raci, pstruh mořský, garnát, kalmar, anč ovičky, americký okoun, slávka jedlá, krabi, mořská štika, platýs, hřebenatka, koruška, želvy.

Zakázané:
Barakuda, sumcovité ryby, marinovaný sleď, kaviár, uzený losos, škeble, chobotnice.

Mléčné výrobky a vejce
Lidé s krevní skupinou O by měli výrazně omezit konzumaci mléčných výrobků. Jejich organismus je špatně vybaven pro jejich správnou metabolizaci, a proto žádné potraviny z této skupiny nejsou pro ně vysoce prospěšné. Lidé s krevní skupinou O evropského původu mohou jíst 4 až 5 vajec týdně a malé množství mléčných výrobků. Ty však představují velmi špatný zdroj bílkovin pro Vaši krevní skupinu. Musíte denně užívat výživové doplňky s obsahem vápníku, a to platí ve zvýšené míře pro ženy, protože mléčné výrobky jsou nejlepším zdrojem dobře vstřebatelného vápníku.

Lidé s krevní skupinou O mohou jíst 3 x týdně sýry po 60 g, 3 x jogurt po l50 g a lx mléko – 2 dcl

Neutrální:
Máslo, sojové mléko, sojový sýr, sýr mozarella, kozí sýr.

Zakázané:
Camembert(hermelín), kefírové mléko, všechny druhy jogurtů, žervé, mléko, eidamský sýr, kozí mléko, čedar, parmezán, plnotučné mléko, měkký plísňový sýr, zmrzlina, sýr cottage, krémové sýry, ementál, sýr gouda, syrovátka, podmáslí.

Oleje a tuky
Krevní skupina O reaguje na konzumaci olejů příznivě. Ty mohou být důležitým zdrojem živin a podporují vylučování. Jejich výživovou hodnotu můžete zvýšit, jestliže jejich používání omezíte na mononenasycené druhy, jako je olivový olej a olej z lněných semínek. Tyto tuky mají příznivé účinky na srdce a mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi. Lidé s krevní skupinou O mohou sníst 8 polévkových lžic oleje týdně.

Velmi prospěšné:
Olivový olej, olej ze lněného semínka.

Neutrální:
Olej z řepky olejky, olej z tresčích jater, sezamový olej.

Zakázané:
Kukuřičný olej, bavlníkový olej, podzemnicový olej, saflorový olej.

Ořechy a semínka
Krevní skupina O může nalézt dobrý zdroj doplňkových rostlinných bílkovin v určitých druzích ořechů a semínek. Tyto potraviny však nemohou v žádném případě nahradit vysoký obsah bílkovin v mase. Vzhledem k tomu, že tyto potraviny ve své stravě určitě nepotřebujete, měli byste být velmi střídmí v jejich konzumaci, protože mají vysoký obsah tuků. Jestliže se snažíte zhubnout, měli byste se jich vyvarovat úplně. Protože ořechy mohou někdy způsobit trávicí potíže, snažte se je co nejvíce rozžvýkat. To platí zejména pro osoby s nemocemi tlustého střeva, která jsou u krevní skupiny O častější. Krevní skupina O by měla sníst 8 ořechových jader 4 x týdně.

Velmi prospěšné:
Dýňová semínka, vlašské ořechy.

Neutrální:
Mandle, mandlové máslo, jedlé kaštany, lískové ořechy, pekanové ořechy, hikorové ořechy, sezamové máslo, slunečnicové máslo, sluneč nicová semínka, sezamová semínka, piniové oříšky.

Zakázané:
Pra ořechy, kešu, jádra líčí, arašídy, arašídové máslo, pistácie, mák.

Luštěniny
Lidé s krevní skupinou O nedokáží zvlášť dobře zpracovat a využít fazole. Obesně vzato, fazole narušují metabolismus ostatních důlež itých živin, jako jsou živiny obsažené v mase. Zároveň mírně snižují kyselost ve svalové tkáni, což je nevhodné, protože organismus lidí se skupinou O funguje lépe, když je reakce ve svalové tkáni mírně kyselá.

Trocha velmi prospěšných fazolí ale podporuje trávicí systém a podporuje hojení žaludečních vředů, které jsou u krevní skupiny O častým problémem v důsledku vysokého obsahu žaludeční kyseliny. Jezte tedy fazole s mírou, jako příležitostný vedlejší chod. Doporučená týdenní dávka u krevní skupiny O je 2 šálky suchých luštěnin.

Velmi prospěšné:
Fazole adzuki, fazole aduke, strakaté fazole, hrách černooký.

Neutrální:
Černé fazole, bob obecný, fazole fava, zelené fazole, fazolové lusky, zelený hrách, fazole měsíční, fazol severní, červené fazole, sójové boby, bílé fazole, hrachové lusky.

Zakázané:
Fazol šarlatový, fazol modrý, čočka červená, obecná i zelená, semena tamarindu.

Cereálie
Lidé s krevní skupinou O nesnášejí dobře celozrnné pšeničné výrobky, proto byste je měli zcela vyloučit z Vašeho jídelníčku. Obsahují totiž lektiny, které reagují jak s Vaší krví, tak i s trávicím traktem a narušují správné vstřebávání prospěšných potravin. Pšeničné výrobky jsou hlavním faktorem váhového přírustku u krevní skupiny O. Lepek v pšeničných klíčcích u krevní skupiny O narušuje metabolické procesy. Neefektivní nebo pomalý metabolismus je příčinou pomalejší přeměny potravin na energii a dochází k ukládání energie ve formě tuku.

Neutrální:
Amarant, ječmen, pohanka, rýžová kaše, jáhly, rýžové otruby, burizony, pšenice špalda, pohankové krupky.

Zakázané:
Kukuřičné lupínky ( cornflakes), polenta, pšeničná kaše, pšeničné klíčky, ovesná mouka, ovesné vločky, drcená pšenice, pšeničné otruby, ovesné otruby, ovesná kaše.

Chléb a pečivo
Chléb a pečivo mohou být obvykle pro lidi s krevní skupinou O zdrojem potíží, protože většina z nich obsahuje nějaký druh pšenice. Pro krevní skupinu O může být zdrojem potíží dokonce i chléb, který neobsahuje pšenici, jestliže je konzumován hodně a často. Genetická výbava totiž není přizpůsobena na konzumaci výrobků z obilných zrn. Výjimku tvoří chléb z naklíčených zrn, který je obvykle k dostání v chladících pultech obchodů se zdravou výživou.

Tento chléb je pro lidi s krevní skupinou O vstřebatelný, protože lepkové lektiny ( v první řadě obsažené ve slupkách semínek ) jsou zničeny při procesu klíčení. Na rozdíl od komerčně vyráběných druhů chleba je živou potravinou s velkým množstvím neporušených užitečných enzymů. Lidé s krevní skupúinou O mohou sníst denně 2 plátky chleba a l ks pečiva.

Velmi prospěšné:
Chléb z naklíčených zrn

Neutrální:
Chléb z hnědé rýže, bezlepkový chléb, jáhlový chléb, rýžový koláč, 100% žitný chléb, žitný chléb Vita, žitné křupky, chléb ze sojové mouky, chléb z pšenice špaldy, křehký chléb, vločkový chléb.

Zakázané:
Pšeničné bagety, kukuřičné pečivo, pšenice tvrdá, chléb z naklíčené pšenice, chléb s vysokým obsahem bílkovin, pšeničný maces, pečivo s ovesnými otrubami, chléb z celozrnné pšenice, bílé vdolky, vícezrnný chléb, vdolky s pšeničnými otrubami.

Obilí a těstoviny
Neexistuje obilí nebo těstoviny, které by mohly být vysoce prospěšné pro krevní skupinu O. Většina těstovin se vyrábí z pšenice semoliny, proto budete muset pečlivě vybírat, když je budete chtít příležitostně sníst. Těstoviny vyrobené z pohanky, topinanburů nebo rýžové mouky jsou krevní skupinou O lépe tolerovány. Ale ani tak nepředstavují základní potravinu pro Vaši stravu a měly by být omezeny ve prospěch užitečnějších potravin živočišného původu. Lidé s krevní skupinou O mohou sníst 3 šálky suchých obilovin týdně a 3 šálky suchých těstovin týdně.

Neutrální:
Mouka z ječmene, rýžová mouka, těstoviny z topinanburů, hnědá rýže, divoká rýže, mouka kvinoa, bílá rýže, mouka z pšenice špaldy, pohanka, žitná mouka, rýže basmati.

Zakázané:
Pšeničná mouka, ovesná mouka, mouka obsahující lepek, mouka z naklíčené pšenice, bílá mouka, mouka z tvrdé pšenice, těstoviny z pšenice semoliny, celozrnná pšeničná mouka, kuskus, grahamová mouka, špenátové těstoviny, bulgur.

Zelenina a houby
Pro krevní skupinu O existuje obrovské množství zeleniny, které mohou jíst, ovšem existují i druhy, které těmto lidem způsobují velké problémy. Např. zelí, růžičková kapusta, květák a listová hořčice mohou potlačovat funkci štítné žlázy, která je už i tak u lidí s krevní skupinou O slabá. Listová zelenina, bohatá na vitamin K jako je např. kapusta, římský salát, brokolice a špenát, je pro skupinu O velmi vhodná. Tento vitamin má jen jeden úkol – podporuje krevní srážlivost.

Jak jsme již uvedli, krevní skupina O trpí nedostatkem několika faktorů srážlivosti krve a potřebuje vitamin K k posílení této funkce. Klíčky vojtěšky obsahují složky, které podrážděním sliznice trávicího traktu mohou zhoršit problémy přecitlivělosti u krevní skupiny O. Plísně v domácích houbách nebo houbách shitake, stejně jako v kvašených olivách, mohou spustit alergickou reakci.

Všechny tyto potraviny jsou pro krevní skupinu O cizí, protože jejich organismus nebyl vybaven ke styku s nimi. Lilkovitá zelenina, jako např. lilek nebo brambory, způsobuje u krevní skupiny O artritidu, protože jejich lektiny se ukládají v tkáních okolo kloubů. Kukuřičné lektiny narušují tvorbu inzulinu, což často vede ke vzniku cukrovky a obezity. Všichni lidé s krevní skupinou O by se měli vyhnout kukuřici, zejména pokud mají problémy s nadváhou nebo je v jejich rodinné anamnéze diabetes.

Zvláštní případ představují rajčata. Jsou bohatá na silné lektiny, které shlukují krvinky všech krevních skupin. Rajčata jsou velmi problematická pro trávicí trakt krevní skupiny A i B, ale lidé s krevní skupinou O je mohou jíst, protože v jejich organismu jsou neutralizována. Lidé s krevní skupinou O mohou jíst 3-5 šálků syrové zeleniny denně a 3-5 šálků vařené zeleniny denně.

Velmi prospěšné:
Artyčok obecný, kedluben, listy pampelišky, čekanka obecná, červená paprika, batáty(sladké brambory), křen selský, brokolice, červená cibule, žlutá cibule, špenát, slunečnice topinanbur, kapusta, pórek, česnek, tykev, řepa, mangold, římský salát, petržel, vodnice, pastiňák, mořské řasy.

Neutrální:
Chřest, kmín, zelená cibule, kerblík, ředkvičky, kopr, hrášek, zázvor, všechny druhy tykve, ledový salát, jedlý kaštan, řepa, zelené olivy, celer, žlutá paprika, okurka, šalotka, fenykl, naklíčená ředkvička,rajčata, řeřicha, tempeh, bambusové výhonky, mrkev, zelená paprika, koriandr, tuř ín, štěrbák, naklíčená sója mungo, tofu, fazol měsíční, sladký brambor – všechny druhy.

Zakázané:
Avokádo, listová hořčice, bílé zelí, španělské olivy, žlutá kukuřice, naklíčená vojtěška, houby shitake, červené zelí, řecké olivy, bílá kukuřice, bílé brambory, růžičková kapusta, čínské zelí, černé olivy, květák, červené brambory, lilek, běžné houby.

Ovoce
Strava pro krevní skupinu O obsahuje mnoho vynikajících druhů ovoce. Ovoce není jen zdrojem vlákniny, vitamínů a minerálů, ale může slou žit jako výborná náhražka za chléb nebo těstoviny.Jestliže jíte raději kousek ovoce než plátek chleba, Váš organismus bude lépe fungovat a současně dosáhnete váhového úbytku.

Může Vás překvapit, že naleznete některé oblíbené druhy ovoce na seznamu zakázaných potravin a některé bezvýznamné druhy na seznamu velmi prospěšných potravin. Blumy, švestky a fíky jsou pro Vaši krevní skupinu tak prospěšné proto, že většina tmavočervených, modrých a černofialových plodů vyvolává v trávicím traktu spíše alkalickou než kyselou reakci.

Trávicí trakt lidí s krevní skupinou O je nadměrně kyselý a potřebuje dostatek zásaditých látek k získání rovnováhy, která zmírňuje podráž dění a vředy žaludeční sliznice. Melouny jsou např. sice alkalické, ale pro Vaši krevní skupinu nejsou vhodné, protože obsahují velké množ ství plísní, na které bývá krevní skupina O přecitlivělá. Melouny by měly být konzumovány s mírou, ananasovému a muškátovému melounu bychom se měli vyhnout zcela, protože obsahují nejvíce plísní ze všech. Pomeranče, mandarinky a jahody bychom měli vypustit z jídelníčku úplně, vzhledem k jejich vysokému obsahu kyselin. Také grapefruit obsahuje mnoho kyselin, ale ten můžete jíst, protože po strávení vykazuje zásaditou reakci.

Většina ostatních plodů je vhodná, ale vyvarujte se ostružin, které obsahují lektin, který u krevní skupiny O ztěžuje trávení. Lidé s krevní skupinou O jsou také mimořádně citliví na kokosové ořechy a výrobky, které je obsahují. Majitelé krevní skupiny O mohou sníst denně 3-4 ks doporučeného ovoce. 1 ks = 85 až 140 g.

Velmi prospěšné:
Sušené fíky, zelené blumy, červené blumy, tmavé blumy, čerstvé fíky, švestky.

Neutrální:
Jablka, červené hroznové víno, borůvky, maloplodý pomeranč, klikve, červené datle, meloun canang, meloun vodní, španělský meloun, černé hroznové víno, papája, tomel, opuncie, zelené hroznové víno, banány, kiwi, třešně, mango, červený rybíz, maliny, angrešt, grapefruit, nektarinky, broskve, ananas, limetky, meruňky, karambola, brusinky, citrony, černý rybíz, kumkvát, rozinky, hrušky, granátová jablka.

Zakázané:
Ostružiny, kokosové ořechy, ananasový meloun, muškátový meloun, mandarinky, pomeranče, reveň,jahody.

Šťávy a tekutiny
Pro krevní skupinu O jsou vhodnější zeleninové šťávy, než šťávy ovocné, protože jsou alkalické. Když pijete ovocné šťávy, vybírejte si druhy s nízkým obsahem cukru. Vyhýbejte se šťávám s vysokým obsahem cukru, jako je jablečná šťáva nebo jablečný mošt. Ananasová šťáva může být částečně prospěšná v prevenci zadržování vody v organismu a nadýmání, což jsou dva faktory, které př ispívají k váhovému přírustku. Také šťáva z černých třešní – srdcovek – může být prospěšná, jelikož je silně zásaditá.

Velmi prospěšné:
Černá třešeň – srdcovka, ananas, švestka.

Neutrální:
Meruňky, mrkev, celer, klikev, okurka, hroznové víno, grapefruit, papája, šťáva z rajčat( s citronem ), zeleninové šťávy v souladu s prospěš nými druhy zeleniny.

Zakázané:
Jablečná šťáva, jablečný mošt, šťáva ze zelí, pomerančová šťáva.

Koření
Výběr koření může opravdu zlepšit Váš trávicí a imunitní systém. Například koření na bázi řas je pro krevní skupinu O velmi vhodné, protože je bohatým zdrojem jódu, což je klíčový prvek, který se účastní regulace štítné žlázy. Jodidovaná súl je dalším výborným zdrojem jódu, ale používejte ji střídmě.

Řasa kelp zmírňuje hyperacitidu ( zvýšenou kyselost ) v trávicím traktu, a tím snižuje riziko vzniku vředů. Nadbytek fukózy, obsažený v řase chrání sliznici žaludku a střeva a zabraňuje přilnutí bakterií, které jsou příčinou vředové choroby žaludku a dvanácterníku. Mějte také na mysli, že řasa je velmi účinným METABOLICKÝM REGULÁTOREM U OSOB S KREVNÍ SKUPINOU O A JE DŮLEŽITÝM PODPŮRNÝM PROSTŘEDKEM PŘI HUBNUTÍ. ( k dostání v každé lékárně )

Petržel je uklidňujícím prostředkem pro trávicí trakt, stejně jako určité druhy „ zahřívacích „ koření, jako je kari nebo kajenský pepř. Pamatujte si však, že černý a bílý pepř dráždí u krevní skupiny O žaludek. Sladké výrobky, jako cukr a med Vám neškodí, stejně jako čokoláda. Přesto všechny tyto potraviny musíme konzumovat jako příležitostnou pochoutku a ne jako hlavní chod. Nepoužívejte kukuřičný sirup jako sladidlo.

Velmi prospěšné:
Karob, kajenský pepř, řasa dulce, petržel, řasa kelp, kari, kurkuma.

Neutrální:
Agar, kardamon, anýz, čokoláda, bazalka, bergamot, česnek, chilli, křen, rozmarýn, máta kadeřavá, šalvěj, hořčice sušená, šalvěj, bílý cukr, tapiok, tamari, pažitka, ječný slad, koriandr, římský kmín, celý pepř, med, rýžový sirup, majoránka, sůl, melasa, sójová omáčka, estragon, nové koření, kerblík, třtinový cukr, hřebíček, bobkový list, kopr, želatina, máta peprná, javorový sirup, šafrán, miso, saturejka, paprika, hnědý cukr, tymián.

Zakázané:
Kapary, vanilka, kukuřičný sirup, vinný ocet bílý, bílý pepř, kukuřičný škrob, vinný ocet červený,černý pepř, skořice, jablečný ocet, muškátový oříšek, ocet s bylinkami.

Chuťové přísady
Pro krevní skupinu O nejsou žádné chuťové přísady vysoce prospěšné. Jestliže musíte k jídlu používat hořčici, majonézu nebo různé dresinky, dělejte to s mírou a dávejte přednost nízkotučným druhům s nízkým obsahem cukru. Přestože krevní skupina O může takové věci jako jsou rajčata, vyhněte se kečupu, který obsahuje složky, jako je ocet. Všechny nakládané potravina jsou pro krevní skupinu O nestravitelné, protože významně dráždí sliznici žaludku. Místo chuťových přísad je výhodnější používat taková dochucovadla, jako je citronová šťáva, olivový olej nebo česnek.

Neutrální:
Jablečný protlak, džemy z přijatelných druhů ovoce, želé z přijatelných druhů ovoce, majonézy, hořčice, nízkotučné salátové dresinky s př ijatelným složením, worcestrová omáčka.

Zakázané:
Kečup, nakládaná zelenina, sladká marináda, marinovaný kopr, ochucovadla, kyselá marináda.

Bylinné čaje
Bylinné čaje považujte za prostředek, jak bojovat proti Vaší přirozené slabosti. U krevní skupiny O je hlavní klást důraz na uklidnění trávicího traktu a imunitního systému. Byliny, jako je máta peprná, petržel, šípky a smilax, mají příznivé účinky. Na druhou stranu vojtěška, aloe vera, a vlákna kvetoucí kukuřice způsobují „ ředění krve „, typický problém skupiny O.

Velmi prospěšné:
Kajenský pepř, petržel, pískavice řecké seno, smilax, lípa, moruše, pampeliška, šípky, chmel, ptačinec, máta peprná, zázvor, americký jilm.

Neutrální:
Heřmánek, zelený čaj, máta kadeřavá, řebříček obecný, list maliníku, mateřídouška, ženšen, hloh, kůra dubu bílého, kořen lékořice, šalvěj, kozlík lékařský, bez černý, bříza, jablečník obecný, divizna, šišák, sporýš lékařský.

Zakázané:
Vojtěška, reveň, podběl obecný, kokoška pastuší tobolka, hořec, jetel luční, senna, třapatka, vlákna ivetoucí kukuřice, aloe, třezalka, šťovík, list jahodníku, vodilka.

Různé nápoje
Pro krevní skupinu O lze nalézt jen velmi málo přijatelných nápojů. Při výběru jste skutečně omezeni na neškodné minerální vody, sodovky a čaje. Pivo je přijatelné jen v mírném množství, ale není vhodné, chcete-li zhubnout. Je povoleno víno v co nejmenších dávkách, ale rozhodně ne každý den. Zelený čaj je možno pít jako přijatelnou náhražku ostatních nápojů obsahujících kofein, ale pro krevní skupinu O nemá žádné mimořádné léčebné účinky.

U kávy je u krevní skupiny O nevýhodou, že vede ke zvýšené tvorbě žaludeční kyseliny. Krevní skupina O má dost žaludečních kyselin již sama o sobě a nepotřebuje k tomu ještě dopomáhat. Kávu byste měli postupně zcela vynechat. Vhodnou náhražkou je zelený čaj, který obsahuje rovněž kofein.

Velmi prospěšné:
Sodovka, minerální vody.

Neutrální:
Pivo, červené víno, zelený čaj, bílé víno.

Zakázané:
Obyčejná káva, destiláty, různé limonády, obyčejný černý čaj, káva bez kofeinu, černý čaj bez kofeinu, cola.


VÝŽIVOVÉ DOPLŇKY PRO KREVNÍ SKUPINU O

Úkolem výživových doplňků, ať již vitamínů nebo minerálů a bylin, je dodat potřebné živiny, které scházejí ve Vaší stravě, a poskytnout Vám v případě potřeby ochranu. U krevní skupiny O je hlavním cílem:

  • Podpora metabolismu
  • Podpora krevní srážlivosti
  • Prevence zánětů
  • Stabilizace funkce štítné žlázy

Některé běžné vitamíny a minerály jsou ve stravě krevní skupiny O zastoupeny v takovém nadbytku, že není nutné je v běžných případech dodávat formou potravinových doplňků. Patří sem vitamín C a železo, přesto Vám neuškodí,když budete užívat 500 mg vitamínu C denně. Doplňky s vitamínem D nejsou potřebné. Mnoho potravin je na vitamín D bohatých a nejlepším zdrojem pro Vás je sluneční světlo.

VŠECHNA TATO DOPORUČENÍ VYCHÁZEJÍ Z PŘEDPOKLADU, ŽE DODRŽUJETE STRAVU PŘEDEPSANOU PRO KREVNÍ SKUPINU O.

Prospěšné
Vitamíny B
Krevní skupině O prospívá vysoce účinný komplex vitamínů B. Je k tomu dobrý důvod. Pro krevní skupinu O je typické, že má pomalejší metabolismus – dědictví po dávné snaze našich předků – zakonzervovat, uchovat energii na dobu, kdy není dostatek potravy. Přestože moderní lidé žijí ve zcela odlišných podmínkách a tento konzervační efekt nepotřebují,on přesto zůstává v paměti této krevní skupiny.

Komplex vitamínů B může mít urychlující účinek na Vaše metabolické procesy. Při dodržování pravidel stravování krevní skupiny O nepotřebuje tato skupina téměř nikdy doplňovat vitamín B 12 nebo kyselinu listovou. Těmito vitamíny lze však s úspěchem léčit depresi, hyperaktivitu a poruchy soustředění u mnoha osob s krevní skupinou O ve spojení s cvič ebním programem.Tyto vitamíny zodpovídají za tvorbu DNA. Jestliže chcete vyzkoušet vysoce účinný komplex vitamínů B, ujistěte se, že neobsahuje plnidla a pojiva. Nesprávná vazby může být příčinou špatné vstřebatelnosti pilulky.

Také nepoužívejte přípravky, které obsahují kvasinky nebo pšeničné klíčky. Kromě toho jezte dostatek potravin bohatých na vitamíny B.
Nejvhodnější potraviny s vysokým obsahem vitamínu B pro krevní skupinu O : Maso, játra, ledvinky, vejce ( v mírných dávkách ), ryby, ořechy, doporučené druhy ovoce a zelené listové zeleniny.

Vitamín K
Pro osoby s krevní skupinou O je typické, že mají nižší hladinu některých faktorů krevní srážlivosti.Tento fakt může vést k poruchám srážlivosti krve. Ujistěte se, že Vaše strava obsahuje dostatek vitamínu K. Protože tento vitamín nebývá doporučován jako potravinový doplněk, vybírejte si potraviny, které jsou bohaté na tuto živinu.
Nejvhodnější potraviny bohaté na vitamín K pro krevní skupinu O: Játra, vaječné žloutky, zelená listová zelenina – špenát, kapusta,mangold.

VÁPNÍK
Lidé s krevní skupinou O by měli nepřetržitě svou stravu obohacovat vápníkem, protože stravování krevní skupiny O neobsahuje mnoho mlé čných výrobků, které jsou nejlepším zdrojem tohoto minerálu. Vzhledem ke sklonu krevní skupiny O k rozvoji kloubních zánětlivých onemocn ění ( artritidy ) je nutnost nepřetržitého podávání vápníku. Pro krevní skupinu O jsou žádoucí vysoké dávky vápníku ve výživových doplňcích ( 600 až 1100 mg prvkového vápníku ).

Vápník je prospěšný zejména u dětí v době růstových period ( 2 až 5 let a 9 až 16 let ) a také pro ženy po menopauze. I když nemléčné zdroje vápníku nejsou tak dobře využitelné, měli by je lidé s krevní skupinou O zařadit do své stravy jako základní kámen jídelníčku.
Nejvhodnější potraviny bohaté na vápník pro skupinu O: Sardinky( nevykostěné ), konzervovaný losos ( nevykostěný, brokolice.

JÓD
Krevní skupina O má sklon k nestabilní funkci štítné žlázy způsobenou nedostatkem jódu. To má za následek mnoho nežádoucích jevů, jako je přírustek na váze, zadržování ( retence ) tekutin a únava. Jód je jediný prvek, který je využíván k tvorbě hormonů štítné žlázy. Doplňkové př ípravky obsahující jód nejsou skupině O doporučovány, dostatek tohoto prvku je možno získat ze stravování krevní skupiny O.
Nejvhodnější potraviny bohaté na jód pro krevní skupinu O: Mořské produkty ( zejména mořské ryby ), mořské řasy, jodidovaná sůl ( v mírném množství).

MANGAN
U krevní skupiny O je problematické získat dostatek manganu ze stravy, protože tento prvek je obsažen zejména v celých obilných zrnech a luštěninách. Většinou to však nepředstavuje problém. Výživové doplňky s tímto prvkem jsou doporučovány jen zřídka. Je však překvapující kolik lidí s chronickými bolestmi kloubů ( zejména kolen a bederní páteře ) se zlepšilo při krátkodobém podávání př ípravku obsahujicí mangan.


BYLINY A ROSTLINNÉ DROGY
Lékořice ( Glycyrrhiza glabra)
Vysoká kyselost žaludku, typická pro osoby s krevní skupinou O, může vést k podráždění sliznice žaludku a ke vzniku vředů. Preparát s lékořicí nazvaný DGL (deglycyrrhizonovaná lékořice ) může zmírnit trávicí obtíže a urychlit hojení. DGL je k dostání v obchodech se zdravou výž ivou ve formě prášku příjemné chuti nebo v pastilkách. Na rozdíl od většiny protivředových léčiv, DGL skutečně urychluje hojení žaludeční sliznice a chrání ji před žaludeční kyselinou. Nepoužívejte preparáty se surovou lékořicí, protože obsahujíí určitou složku z rostliny, která mů že vyvolat zvýšení krevního tlaku.Tato složka je z DGL odstraněna.

Řasa měchýřnatá ( Fucus vesiculosus )
Řasa měchýřnatá je pro krevní skupinu O vynikající živinou. Tato rostlina, vyskytující se v moři, obsahuje několik zajímavých složek, jako je jód a velké množství cukru fukózy. Fukóza obsažená v řase měchýřnaté pomáhá chránit střevní sliznici před bakteriemi způsobujícími vř edy. Řasa měchýřnatá je velmi účinným pomocníkem při kontrole hmotnosti u krevní skupiny O, zejména u lidí se sníženou funkcí štítné žlázy. Fukóza z řasy měchýřnaté pomáhá normalizovat nízký metabolický obrat a usnadňuje tak váhový úbytek. U ostatních krevních skupin tak účinná není.

Jestliže jste osoba, která není zvyklá na stravu s vysokým obsahem bílkovin, doporučujeme používání pankreatických enzymů k hlavním jídlů m alespoň do doby, než se Váš organismus začne přizpůsobovat na větší zastoupení bílkovin. Výživové doplňky obsahující pankreatické enzymy jsou k dostání v mnoha obchodech se zdravou výživou. Nedoporučují se používat výživové doplňky s vitamínem A a E. Místo toho dejme přednost potravinám bohatým na tyto vitamíny.

Potraviny bohaté na vitamín A přijatelné pro krevní skupinu O
Žlutá, oranžová a doporučené druhy tmavozelené listové zeleniny.

Potraviny bohaté na vitamín E přijatelné pro krevní skupinu O
Rostlinné oleje, játra, ořechy, doporučené druhy zelené listové zeleniny.

STRES A CVIČENÍ U KREVNÍ SKUPINY O

Ve vaší krevní skupině je ukryta schopnost přeměnit negativní účinky stresu. Pro Vás není problémem stres jako takový, ale Vaše odpověď na něj. Každá krevní skupina má přesný geneticky naprogramovaný instinkt pro překonání stresu. Jestliže jste krevní skupina O, máte v sobě schopnost okamžité tělesné reakce našich předků – lovců: stres přechází přímo do Vašich svalů. 

Vaše krevní skupina si nese vzorec poplachové reakce, která se projeví explozí intenzivní tělesné energie. Jestliže se setkáte se stresem, Vaše tělo zabere. Protože nadledvinky vyměšují své chemické látky do krevního řečiště, nastane silný přetlak. Jestliže dojde v tuto chvíli k uvolnění přetlaku tělesnou aktivitou, jakkoli strašný stres zažijete, může být přeměněn v pozitivní zkušenost.

Zdraví lidé s krevní skupinou O uvolňují přebytek napětí prostřednictvím mohutné a intenzivní tělesné aktivity. Jejich organismus je k tomu vybaven. Cvičení je pro zdravé lidi s krevní skupinou O zvlášť významné, protože zásah stresu je přímý a tělesný. Nejenže pravidelný intenzivní cvičební program pozvedne Vašeho ducha, ale umožní Vám také udržet si ideální váhu, emoční vyrovnanost a silný osobitý image. Krevní skupina O dobře reaguje na těžké cvičení. Lidé s krevní skupinou O, kteří chtějí zhubnout musejí provozovat náročná tělesná cvičení. Tento druh cvičení vede k větší kyselosti svalové tkáně a k vyššímu spalování tuků.

Lidé se skupinou O, kteří nevyjadřují svou tělesnou přirozenost při odpovědi na stres vhodnou aktivitou, jsou nakonec přemoženi vyčerpáním při stresové odpovědi. Tento stav vyčerpanosti je charakterizován množstvím psychologických odchylek, které jsou způsobeny nižším obratem metabolismu. Jedná se např. o depresi, únavu a nespavost. Jestliže nedojde ke změně, stanete se vnímavými k velkému počtu zánětlivých a autoimunitních onemocnění, jako je artritida astma, stejně jako k přírustku na váze a obezitě.

Níže uvedené druhy cvičení jsou vhodné pro krevní skupinu O . Dávejte zvláště pozor na délku trvání cvičební jednotky. K dosažení potřebného efektu musí dojít ke zvýšení Vaší tepové frekvence. Můžete uvedené druhy cvičení různě kombinovat, ale je důležité, abyste jeden nebo několik z nich provozovali nejméně čtyřikrát týdně.

DRUH CVIČENÍ

DÉLKA TRVÁNÍ

FREKVENCE

Aerobik
Plavání 
Pomalý běh
Silový trénink 
Chůze 
Chůze ze schodů 
Bojová umění 
Kontaktní sporty 
Gymnastika 
Cyklistika 
Rychlá chůze 
Tancování 
Bruslení  

40-60 minut
30-45 minut 
30 minut
30 minut 
30 minut 
20-30 minut 
60 minut 
60 minut 
30-45 minut 
30 minut 
30-40 minut 
30 minut  
30 minut 

3-4x týdně
3-4x týdně
3-4x týdně
3 x týdně 
3 x týdně 
3-4x týdně 
2-3x týdně 
2-3x týdně 
3 x týdně 
3 x týdně  
5x týdně 
3x týdně  
3-4x týdně  

 
Cvičební program o velké intenzitě má tři základní části:

  • Zahřívací část
  • Část aerobního cvičení
  • Uvolňovací část

Úvodní část má velký význam v prevenci poranění, protože do svalů je přivedena krev a svaly se připraví na cvičení, ať se již jedná o chůzi, b ěh, jízdu na kole, plavání nebo míčovou hru.V úvodním zahřátí by měl být zahrnut strečink a protahovací cviky jako prevence natržení svalů a š lach. K dosažení maximální výkonnosti kardiovaskulárního systému při aerobním cvičení musí dojít k vzestupu tepové frekvence.

Jak vypočítáte Vaši tepovou frekvenci při zátěži:

  1. Odečtete svůj věk od 220.
  2. Tento rozdíl vynásobte 0,7.
  3. Vynásobte rozdíl 0,5.

Např. zdravá 50ti letá žena by odečetla 50 od 220. Tím získá maximální tepovou frekvenci za minutu. Vynásobením 100 x 0,7 by zjistila, že 119 tepů za minutu je její horní hranice, které by měla při cvičení dosáhnout. Vynásobením 170 x 0,5 by určila, že 85 tepů za minutu je její nejnižší účinná tepová frekvence.

Aktivní zdraví lidé mladší 40 let a osoby mladší 60 let s nízkým kardiovaskulárním rizikem, si mohou vybrat svůj cvičební program mezi vyjmenovanými doporučenými.

OTÁZKA OSOBNOSTI

Každý člověk s krevní skupinou O má v genetické paměti zakódovanou sílu, vytrvalost, sebejistotu, odvahu, intuici a vrozený optimismus. Původní lidé s krevní skupinou O byli prototypem energie, podnikavosti a silného pudu sebezáchovy. Sami sobě věřili. Je to dobrá věc, jinak bychom zde nebyli. Měli byste být schopni ocenit tuto dědičnost, protože věci, které Vám zlepšují zdraví, inspirují Vás a dodávají Vám energii, jsou velmi podobné těm, které ovlivňovaly Vaše předky. Jste silní, protože jste živeni stravou s velkým obsahem bílkovin.

Nejlépe reagujete na těžké tělesné cvičení. Nemůžete-li je provozovat, propadáte depresi, malomyslnosti a přibýváte na váze. Také jste zdědili snahu uspět a vůdčí schopnosti doprovázené dobrým zdravím a optimismem. Lidé s touto krevní skupinou mají také sklon k pozitivnímu riskování.

Osoby, které také mají (měli) krevní skupinu O:

Ronald Reagan – bývalý americký president
Al Capone – vůdce mafie
Michail Gorbačov – bývalý ruský president
Anglická královna Alžběta II.
Princ Charles – syn anglické královny Alžběty II.