Droga obsahuje éterický olej, flavonový glykosid hesperidin, saponiny, sliz, karoten, vitamin C, silice a fytoncidy.

Nálev nebo odvar z květů má uklidňující účinek na nervový systém, umírněně snižuje vazkost krve, zvyšuje vylučování moči, žluči a žaludečních šťáv, napomáhá pocení, odkašlávání hlenů a ničí mikroby. Užívá se při rýmě, kašli, při chřipce a zánětu průdušek, při nemoci ledvin a dětských infekcích. Květ lípy se také užívá pro výplach úst a hrdla, při zánětech a angínách, kdy zápar střídáme s antiseptickými prostředky – solí, propolisem, mumiem apod. Necezená zápar společně se spařenou drogou se doporučuje při zánětu hemoroidních uzlin, vředech, revmatismu, dně, popáleninách. Pro tyto účely můžeme použít i mladé čerstvé lístky nebo pupeny.

Nálev z lipového květu můžeme pít jako čaj, protože má vynikající chuť a vůni, zvláště když se osladí medem. Lipový čaj neboli zápar se připraví tak, že se asi 10 g květu ( 2 lžíce ) spaří ¼ vody a nechá se 10 minut ustát.

Za použití  knihy Sám sobě lékařem od Jiřího Cingroše, vydalo nakladatelství START Benešov


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015