Manželské neshody a hádky figurují na nejvyšších místech v žebříčku příčin stresu. Logickým závěrem by tedy mohlo zdánlivě být, že manželský vztah je příliš obtížný, než aby se dal zvládnout.

Skutečnost však může být jiná. Jestliže zvolíme správný přístup a chceme-li vynaložit maximum pro vybudování zdravého vztahu , pak se manželství může stát nejstabilnější základnou, na níž lze vybudovat vyvážený a šťastný život.

Hádky bez stresu

Pokud vám manželství způsobuje stres, potom by bylo možno doporučit zásady, kterými byste se měli snažit řídit.:

  1. Budujte odpouštějící postoj. Vycházejte z toho, že nikdo není dokonalý a měly byste si vybudovat jakousi základnu pro odpouštění. Ve vztahu je velice důležité umění odpouštět si.
  2. Soustřeďte se na kladné rysy svého partnera. Samozřejmě má spoustu nectností, které vám vadí. Udělejte si ale seznam jeho kladů a věřte, že bude dlouhý. Několikrát za den si ho přečtěte.
  3. Snažte se zjistit skutečné problémy. Snažte se zjistit ve všech oblastech vašeho společného života (sex, děti, peníze, příbuzenské vztahy apod.), kde narážíte na problémy. Zdiagnostikujte svůj vztah. Pokud je zjistíte, je třeba dodržovat další kroky:
    a) buďte ochotní ke kompromisu – dospějte k dohodě!,
    b) pěstujte romantickou stránku svého vztahu,
    c) komunikujte navzájem.,
    d) pracujte společně na svém duchovním rozvoji

A ještě malý návod, jak dosáhnout lepší komunikace s partnerem

  1. Nechte svého partnera domluvit, nepřerušujte jeho řeč.
  2. Přemýšlejte nad tím, co chcete říct, a to dřív, než to řeknete. To je zvlášť důležité, jste-li pod vlivem emocí. Pokud si tím, co chcete říct nejste jistí, raději si to nechejte pro sebe.
  3. Nenadávejte a nic nevyčítejte. Slova pronesená vyčítavě nemají na toho druhého žádný vliv, i když jsou řečena moudře.
  4. V každé situaci zdůrazňujte klady svého partnera. Soustřeďte se na pozitivní vlastnosti druhých lidí ( zvlášť pokud jde o vašeho partnera ) a vyjadřujte své myšlenky otevřeně a upřímně.
  5. Mluvte pomalu. Jsme-li klidní, běžně mluvíme pomalu a nevzrušeně. Ale i v opačném případě, v rozrušení, se snažme mluvit klidně a raději s určitými pauzami v řeči. To nám pomůže se uklidnit.
  6. Mluvte pravdivě a snažte se být laskaví a objektivní.
  7. Vyhněte se konfrontaci. Je možné s někým nesouhlasit a přitom nesklouznout k urážlivým slovům a k hádce.
  8. Když uděláte chybu, otevřeně ji přiznejte, to vyvolá pozitivní reakci u druhé strany.
  9. Nezvyšujte hlas, nekřičte. Křik narušuje komunikaci a pozornost druhého se zaměří na váš hněv a ne na to, co se snažíte říci.
  10. Pro rozhovor si zvolte vhodný čas. Důležité je vystihnout vhodnou dobu k rozhovoru o určitých věcech.

Autor: Iva Hédlová podle Juliána Meldosy