Již mnoho let je všeobecně známo, že kojené děti jsou díky jedinečnému složení mateřského mléka lépe chráněny před infekcemi. Jedním z faktorů, který pomáhá dítěti překonávat nemoci, je tzv. laktoferin, který ničí škodlivé bakterie, kvasinky a viry. Kojení je také důležité pro kognitivní a smyslový vývoj dítěte. Mateřské mléko obsahuje látky, které podporují dozrávání mozku. Jsou také klíčové pro jeho buněčný vývoj.

V současné době má mnoho žen problémy s kojením. Jde o složitou problematiku a neexistuje žádná zázračná pilulka, která by ji vyřešila ze dne na den jako lousknutím prstů.V první řadě je důležité zjistit, zda máte skutečně nedostatek mléka, začít používat správné techniky a tělo podpořit vhodnými látkami, vděčnými pomocníky jsou i tabletky pro těhotné a pestrá strava. Ideální je také se poradit o správných technikách a vaší konkrétní situaci s certifikovanou laktační poradkyní. V České republice naleznete seznam laktačních poradkyň například na stránkách Laktační ligy kojeni.cz.

Praktické tipy pro správné kojení

Zpočátku je důležitý velmi častý tzv. „bonding“, tedy přikládání miminka kůži na kůži, což dítě uklidňuje a přirozeně u něj podporuje sací reflex. Pokud dítě saje, ale nepije, můžeme mu pomoci stisknutím prsu. Pokud nepije ani po zmáčknutí, je třeba mu nabídnout druhý prs.

Kromě toho je důležité nedávat miminku lahvičku, dudlík ani klobouček, protože to může u dítěte změnit jeho návyky. Pokud tedy potřebuje miminko nakrmit, místo lahvičky použijte laktační pomůcku – novorozeneckou cévku na krmení.

Zda dítě skutečně saje, poznáte podle toho, že brada dítěte pomalu a pravidelně pulzuje. Mezi kojením naprázdno, tedy jen „žužláním“ prsu, a skutečným kojením je znatelný rozdíl, a proto je nejdůležitější miminko při kojení sledovat. Pokud dítě pije a polyká, projeví se to tzv. pauzou v pohybu brady. Čím je delší, tím víc toho vypilo.

Jak zjistíte, že má dítě málo mléka?

  • Miminko nepřibývá na váze;
  • Intervaly kojení jsou stále kratší, ale přesto je miminko stále nespokojené;
  • Miminko se při kojení vzpouzí, prohýbá se a pláče;
  • Miminko kojení odmítá a pláče hlady;
  • Miminko si raději saje pěstičku než váš prs;
  • Cítíte, že máte nalitá prsa – dítě tedy mléko nevypilo a mléko se v prsu hromadí. Když jde kojení dobře, prsa jsou měkká.

Proč mi to nejde?

Proč máte nedostatek mateřského mléka? Nejčastější příčinou může být nesprávný začátek kojení, užívání hormonální antikoncepce, případně nitroděložní tělísko, které vylučuje hormony, nebo užívání některých typů léků.

Příčinou nedostatečné laktace může být také přirostlá uzdička pod jazykem dítěte nebo dlouhé či pravidelné odloučení od matky, stejně jako používání lahvičky.

Doplňky stravy na podporu laktace

Snad ve všech kulturách existují potraviny nebo bylinné přípravky, které by měly podporovat tvorbu mateřského mléka. Ačkoli účinky nebyly dosud důkladně testovány, dosavadní studie naznačují, že tvorbu mateřského mléka v prsou podporují například pískavice řecké seno a benedikt lékařský, a to již velmi brzy po zahájení užívání. Kromě toho mají tyto „superbylinky“ ve formě tablet napomáhat ženám k co nejrychlejšímu zotavení po porodu.

Již v dřívějších stadiích, dokonce i v době snahy o otěhotnění je třeba zajistit zdravou rovnováhu živin v ženském organismu. Vhodné jsou například vitamíny pro těhotné a kojící ženy. Na internetu je můžete najít například u důvěryhodného internetového prodejce doplňků stravy vegmart.cz.