Chtěla bych od vás poradit, protože už nevím, na koho se obrátit a za psychologem pořád ještě nemám odvahu jít. Několikrát jsem tam byla, ale když mám otevřeně mluvit o svých problémech s pro mě cizím člověkem, tak to prostě nedokážu. Když vám to napíšu, tak mi snad poradí a když píšu, tak vám napíšu vše co mě trápí a písmem to ze sebe dostanu. Snad vás moc nezdžím a budete mi umět poradit. Já jsem tento dotaz, poslala včera i vaší mamince, tak snad nevadí, když se zeptám i Vás.

Začnu tak nějak od začátku. Nikdy jsem nebyla vychrtlina, ale nikdy mě ani moje váha nevadila. Až zhruba před 3 rokama jsem se rozhodla, že zhubnu. Samozřejmě jsem to vzala za špatný konec. Nejdřív jsem asi měsíc nejedla vůbec, pak už jsem to hlady nevydržela a začala jsem jíst, ale ze strachu abych nepřibrala, jsem začala užívat projímadla Fenolax. Tyto projímadla jsem užívala pravidelně každý den po dobu asi dvou let. Dnes když se mě zeptáte proč jsem to dělala, tak vám odpovím rychle: "Nevím!" Prostě nevím, nevím, proč mě napadlo užívat projímadla. Zhubla jsem kolem 10-12kg (168/58). Začaly (ač je to zvláštní) mi padat vlasy, zhoršily se mi nehty, byla mi zima. Projímadla přestala nějak učinkovat, pořád jsem měla a mám i doteď nafouklé břicho, po čemkoliv. Ale už se to lepší. Zhruba před rokem jsem toho nechala a od té doby jsem to vše nabrala zpět, nyní mám 168/68kg. A jsem z toho velmi neštastná.

Asi před rokem a půl, jsem prožívala období, kdy jsem měla opravdu velké deprese. Nepamatuji si kvůli čemu to bylo, ani přesně datum kdy se to stalo. Jednou takhle večer, po hádce s manželem, jsem do sebe dostala 2-3plata Amitryptilinu (antidepresivum – beru ho 2prášky večer na spaní, trpím migrénou). 2 dny jsem byla mimo.

Můj dotaz zní:
Mohou mi projímadla nebo předávkování antidepresivama zkomplikovat otěhotnění? S manželem se snažíme o miminko a zatím se nám to nedaří. A já mám strach abych kvůli svojí vlastní hlouposti nepřišla o tu radost mít vlastní miminko. Je to možné? Prosím poraďtě mi, já už kvůli tomu skoro nespím, pořád na to musím myslet. O miminko se snažíme od podzima 2004.

A ještě bych od vás potřebovala poradit. Beru (jak už jsem psala) 2xdenně Amitriptili (antidepresivum) a při bolestech (záchvatech migrény) 2xMigeu Rapid. Když jsem byla u lékařky, která mi tyto prášky píše,tak jsem s ní mluvila o tom, že plánujeme miminko a ona po domluvě (asi s nějakými kolegy) mi řekla, že tyto léky mohu užívat i v těhotenství. Já mám ale hrozný strach, aby (až otěhotním, jestli se mi to teda podaří) neublížily ty léky nějak miminku. Všude čtu že první 3 měsíce jsou nejdůležitější pro celkový vývoj miminka, nemohou mu i tak ty léky uškodit?

A ještě poslední rada. Mohla byste mi poradit, jak opravdu zdravě zhubnout? Potřebovala bych těch 10kg dostat dolů a chci žít a jíst už jen zdravě. Od ledna se teď držím toho, že se ráno nasnídám (např. tmavý chléb se sýrem Cottage a bylinkový čaj) pak si dám ovoce, na oběd chodím do školní jídelny, ale snažím se si vybírat jen zdravá jídla a i tak se snažím sníst jen půlku. Pak si dám zas ovoce nebo zeleninu, nebo jogurt. A pak už nic. Dělám to dobře nebo ne? Zhubnu takhle?

Děkuji vám strašně moc za pomoc a rady. Budu moc ráda, když mi co nejdřív odpovíte.

Ještě jednou děkuju, za vyslechnutí i za radu.
Zdraví R.

ODPOVĚĎ


Dobrý den Renato,
jsem ráda, že jste mi napsala. Váš email jsem si pozorně přečetla a zdá se mi, že trochu v tom svém životě bojujete. Každá žena chce vypadat skvěle a líbit se, takže chápu Vaše pokusy o hubnutí i když jste to nevzala zrovna za správný konec, ta projímadla Vám mohla uškodit, organismus se s tím určitě těžko srovnával.

V první řadě by se člověk měl naučit mít rád sám sebe, spousta z nás to neumí a je to škoda. Lidi, které máte kolem sebe, Vás určitě budou mít rádi, ať máte o nějaké to kilo víc nebo míň a Vy to zkuste taky. Pokud to chcete změnit – FANDÍM VÁM! Ten Váš jídelníček se mi zdá dobrý, jíst několikrát po malých dávkách, ovoce, zelenina, hodně tekutin a pohyb, to je pro tělo to nejlepší. Zkuste ráno pít zelený čaj, který Vám nastartuje metabolismus a budete lépe spalovat. Můžete zkusit i stravování podle krevních skupin ( kniha je dostupná ve všech knihkupectvích nebo obchodech se zdravou výživou, také na našem webu se o nich dočtete dost ). Sama se nedokáži v jídle moc omezovat, protože ráda jím, ale snažím se jíst alespoň zdravě. Ten denní jídelníček je bezva, určitě v tom pokračujte.

Co se týká antidepresiv, s tím bohužel nemám žádné zkušenosti a pomohla by rada nějakého odborníka, který je v tom oboru kovaný. Pamatujte na to, že Vaše tělo bude v pohodě pokud se o něho budete starat. Podstatnou část všeho tvoří psychika, která může mít vliv na Vaše otěhotnění. Když člověk po něčem moc touží, tělo se brání. Zkuste být v pohodě, dělejte věci, které Vám dělají radost a obklopujte se lidmi, kteří Vás mají rádi. Mluvte s manželem o tom, co Vás trápí a radujte se z maličkostí.

Myslím, že antidepresiva mohou organismu nějakým způsobem ublížit a možná i vývoji dítěte, ale také nemusí. Máme spoustu odborníků na tuto problematiku. Pokud k nim nebudete mít důvěru nebo Vám nebudou schopni pomoci, obraťte se k alternativní medicíně.

Doufám, že jsem Vám aspoň trochu pomohla, i když jenom slovně, přeji Vám hodně štěstí.
Dita

Sdílet
Předchozí článekZimomřivost
Další článekTaiza a její hvězdy

Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015