Projevuje se nejvýrazněji na kloubech, jichž bývá postižen vetší počet, a to zpravidla symetricky. Typickým znakem je však zhoršování patologických změn na kloubech již postižených a zachvacování nových kloubů. Příčinou může být též akutní pyogenní artritida (akutní zánět kloubu způsobený invazí pyogenních mikroorganismů do kloubu), reaktivní artritidy (druhotné aseptické kloubní záněty) nebo chronická infekční artritida, obvykle tuberkulózního původu.
Zánět kloubů začíná u drobných kloubů na rukou, pak přechází na klouby končetin. Nemoc vede k deformacím a vyznačuje se velkými bolestmi při pohybu kloubů, zvýšením teploty, otoky a zčervenáním kloubů. U chronického zánětu kloubů provázejí nemocného bolesti trvale. Někdy jde o pocit tuposti nebo tuhosti znemožňující dovření pěsti, znesnadňující jemné pohyby. Celkové se objevuje zvýšená únava, podrážděnost, skleslost, snižuje se zručnost. Bolestivý kloub zesílí, vřetenovitě zduří, zduření je měkké.
Aplikace MUMIA
Při tromboflebitidách užíváme vnitřně 0,25 – 0,3 g s medem nebo s mlékem v poměru +:20, a to 2krát denně. Cyklus léčení trvá 20-25 dní. v případě potřeby je možno cyklus opakovat po 10 denní přestávce.
Při bolestech v kloubech muisíme smíchat 0,5 g mumia se 100 g tekutého medu a na noc si udělat obklad na kloub. každé ráno užíváme 0,2 g mumia 1 hodinu před jídlem. celkové množství je 6 g. cyklus léčení trvá 10 dní, přestávka 5 dní. K vyléčení je třeba 2-3 cykly.
Při polyartritidě užíváme 0,2 g denně, současně přikládáme na noc obklady y mumia na nemocné klouby. cyklus léčení trvá 10 dní, poté zařazujeme 5denní přestávku. cyklus opakujeme 3krát, poté následuje 4měsíční přestávka.