Zaznamenali jste vyšší intenzitu padání vlasů? Spouštěčů může být mnoho. Pokud nic nezabírá, může být nastřelování vlasů účinným řešením. Tento článek představuje základní východiska pro rozhodnutí o nastřelování (= transplantaci) vlasů.
Opravdu jen poslední záchrana
Měli byste si uvědomit, že transplantace vlasů není jen tak jednoduchý zákrok, který je možné absolvovat kdykoli. Považujte nastřelování jako vrchol žebříku, kam se dostanete až po zdolání předchozích příček. Základním spouštěčem padání vlasů je stres. Další vlivy může mít i špatná životospráva. Řešením tak může být úprava vašeho životního stylu. Pokud ani to nezabere, existuje mnoho speciálních šampónů, které vám mohou s růstem vlasů pomoci. Stále žádné zlepšení? V tom případě je pro vás nastřelení vlasů ideální řešení, jak vyřešit svůj problém. Nejenže se vám zlepší sebevědomí, ale budete se cítit obecně lépe.
Několikatisícový zákrok, který zabírá
Nastřelování vlasů provádí mnoho klinik, a to po celé České republice. Každá využívá jinou metodu a je jen na vás, která vám přijde nejideálnější. Buď se postupuje pomocí laseru, kdy jsou vám vypalovány místečka, do kterých následně vlasový chirurg vkládá vlasové štěpy, nebo jsou tyto štěpy odebrány z hustě zarostlé části hlavy a následně „přišity“ na holé místo.
Celý zákrok trvá pár hodin a probíhá pod lokální anestezií. Je tím tak zaručeno, že nic necítíte. Bolest nepřichází ani po transplantaci. Po mnoha transplantacích ale mohou zůstat jizvy. Existují ovšem metody, po kterých jizvy nevzniknou, a tak nepůjde poznat, že jste si nechali dopomoci k růstu vlasů.
Častou otázkou je, zda je transplantace trvalá. Opravdu záleží na způsobu provedení a na kvalitě vlasových štěpů. Mnoho mužů např. podstupuje zákrok opakovaně, aby měli co nejhustší vlasy a aby docílili nadstandardního výsledku. Nemusí to být ale jediný důvod, proč si nechat znovu transplantovat vlasy. Dalším může být i nespokojenost s původním výsledkem. Tento postup je obecně v pořádku a není problém ho provést, je ovšem nutné vyčkat dostatečně dlouhou dobu po posledním nastřelení vlasů. Je normální, že vlasy v procesu hojení stále vypadávají. Toho se nemusíte děsit, je to běžný průběh. Odborníci považují za vzácné, že by vlasy začaly znovu vypadávat.
Opravdu vlasy začnou růst?
Ano! Jednoznačně ano! Nutné ovšem je být trpělivý. Minimální doba čekání je jeden měsíc, někdy dva, někdy tři. Obnovený růst transplantovaných vlasů je ale dlouhým procesem a rostou někdy i 12 měsíců. Neděste se proto, pokud se po pár týdnech nic neděje. Vždy se řádně informujte o všech možných důsledcích s lékařem.
Informace jsou základ
První kolo zjišťování informací je na vás. Najděte si nejlepší kliniku, která vám bude vyhovovat přístupem, cenou a recenzemi pacientů. Na internetu najdete mnoho diskuzních fór, kde si jednotlivci sdělují své zkušenosti. Této části věnujte mnoho času, abyste posléze nemuseli litovat.
Další částí je již získávání informací od samotného lékaře. Kliniky provádějí placené i bezplatné konzultace, kde proberete vaše možnosti a sdělíte své požadavky. Pokud nebudete spokojeni s nabídkou, nebojte se podívat po jiné klinice. Hlavní je, abyste si byli na 100 % jistí. Nastřelování vlasů je již všední zákrok, ale vyžaduje pořádnou péči. Nebojte se odborníka na cokoliv zeptat, důvěřujte raději jemu než neověřeným webovým stránkám.
Tipy na závěr
Pořádně si rozmyslete, zda zákrok budete chtít absolvovat. Rozhodujícím hlediskem by mohl být i váš věk. Pokud ještě patříte k mladistvým, na konzultacích je transplantace vlasů většinou vymlouvána. Důležité také je, abyste byli zdraví. Pokud trpíte kožními problémy, které se lokalizují i na hlavu, nepůjde o vhodné řešení.
Nejste sami! Velkou část mužů trápí problém s vypadáváním vlasů. Příčin je několik. Nebojte se o sebe starat, a o to více se nebojte nechat si poradit od odborníků.