Je vhodná především pro mladé lidi, kteří sex teprve objevují, pro kojící maminky i pro ženy, jež se milují jen občas, řekl novinářům Tomáš Fait z gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.

   Lékaři novou antikoncepci doporučují také pacientkám, které špatně snášejí antikoncepci hormonální. Přípravek ve formě krému či globule obsahuje benzalkonium chlorid, který spermie nejprve imobilizuje a později zničí. Používá se lokálně a je nejen plnohodnotnou antikoncepční metodou, ale navíc významně snižuje riziko nakažení pohlavními nemocemi, řekl Fait. Přípravek se volně prodává v lékárnách, a ženy tak nemusejí kvůli jeho získání navštívit gynekologickou ordinaci.

    Nehormonální antikoncepci lze použít také v případě, že si žena zapomene vzít ve správný čas antikoncepční pilulku. Krém chrání před otěhotněním deset hodin, globule čtyři hodiny.

   Podle psycholožky Zdeňky Sládečkové dobrá informovanost o možnostech „pohotovostní antikoncepce“ minimalizuje negativní následky neplánovaných sexuálních kontaktů. Všichni tvrdíme, „co je v domě, není pro mě,“ ale realita je jiná, řekla Sládečková. Mnohdy podle ní platí spíše přísloví, že příležitost dělá zloděje. Například frekvence milostných vztahů na pracovišti je v České republice v porovnání s jinými zeměmi poměrně vysoká.

Zdroj : ČTK – Jitka Klejnová mkv kar