Protože je ještě čas provedeme si rekapitulaci těch infekčních onemocnění, kterým se lze jednoduše vyvarovat.

Klíšťová encefalitida
Riziko této nákazy existuje prakticky na celém našem území stejně jako v celém středoevropském regionu. Možnost nákazy se snižuje s rostoucí nadmořskou výškou, takže plánuje-li někdo dovolenou v horách, pak je toto očkování nadbytečné. V každém případě je vhodné chránit očkováním nejen děti, ale hlavně dospělé osoby. Ještě nyní je čas zahájit alespoň zrychlené očkování proti klíšťové encefalitidě, které do prázdnin vytvoří dostatečnou ochranu. Základní očkování tvoří 3 dávky, avšak alespoň 2 podané dávky již chrání před klíšťovou encefalitidou po celou dobu prázdnin.

Ti co byli v minulosti očkováni proti klíšťové encefalitidě by si měli ověřit, zda je jejich poslední očkování ještě platné, tzn. zda nebylo provedeno dříve než před 3 (platí pro vakcínu Encepur) případně 5 lety (platí pro vakcínu FSME).

Virová hepatitida typu A
Letní pobyt prázdnin či dovolené trávíme pod stany, v chatičkách nebo za podmínek, které nemusí být vždy dokonale hygienické. Proto k šíření virové hepatitidy typu A dochází častěji v letním období než zimním. Častou příčinou bývá kontaminace pitné vody nebo potravin. Přenáší se poměrně snadno, orofekální cestou.

Protože k ochraně, která se vytváří již týden po očkování, stačí pouze jedna dávka vakcíny, je stále čas se tomuto onemocnění bránit očkováním. V případě, že vypukne, šíří se masivně a zkazí celé prázdniny či dovolenou a nejen to, ještě několik měsíců po uzdravení pacient má dietní režim a další omezení.

Meningokokové onemocnění
V období prázdnin se zejména mladí lidé setkávají a poznávají na diskotékách, brigádách a letních pobytech. I když menongokokové onemocnění není typicky sezónní, častěji se vyskytuje v letních měsících a to tehdy, dochází-li k novým setkáváním mladých lidí a společným pobytům s novými kamarády.

Mezi nimi může být alespoň jeden bacilonosič, který přenese blízkým kontaktem toto onemocnění na osobu vnímavou pro meningokokové onemocnění. Přestože se nelze chránit proti všem skupinám tohoto onemocnění, již dnes se lze vyvarovat alespoň nákaze vyvolané skupinou C a A. Stačí podat pouze jednu dávku a do 14 dní je očkovaná osoba chráněna. Toto očkování má smysl zejména pro mladé dospívající či dospělé osoby ve věku zhruba 15- 25 let. Lze používat jak tradiční vakcínu kombinovanou proti oběma skupinám A a C nebo novou konjugovanou vakcínu proti nákazám vyvolaným skupinou C.

Všechna zmíněná infekční rizika souvisí s pobytem v České republice nebo v evropských zemích. Pokud jde o cestování a trávení letních dovolených v exotických krajinách, rizika infekčních onemocnění jsou vyšší, o tom ale zase příště.

M. Petráš