Leží za čelem a energeticky je spojené se šišinkou mozkovou. Když vycházeje z tohoto bodu zasvítíme rovně do mozku, sedí šišinka krátce za střední linií, trochu nad pomyslnou linií mezi ušima.

Pro aktivace energie tohoto 3. oka existuje následující cvičení:
Posaďte se na židli (nebo do meditační pozice) nebo se položte na podložku, která je vám příjemná. Během celého cvičení velmi pomalu nadechujte a vydechujte nosem. Oči jsou celý čas zavřené.
Dívejte se nyní svýma očima na bod dva prsty široko nad kořenem nosu mezi obočím. Na podporu fokusování se předtím můžete tohoto místa dotknout nebo jej mírně sevřít. Musíte trochu obrátit oči, což možná může vyvolat nepříjemný tah.            

Při tom zhluboka nadechněte a vydechněte, aniž byste se zarazili nebo zadrželi dech.

Držte tuto pozici očí pevně tak dlouho, jak můžete bez příliš velké námahy, a potom oči zase uvolněte (ale neotvírejte).

Opakujte to několikrát.

Poznámka:
Cvičení se může opakovat několikrát za den. Stupňuje vaše duchovní schopnosti a síly. Vaše hormonální hospodaření bude pozitivně ovlivněno a vaše energie budou centrované. Při šoku a silném nervovém vypětí přijdete tímto cvičením zase rychle k sobě. Dále pomáhá rozhánět deprese a špatné nálady.

Komentáře