Někdy je toho opravdu hodně. Děti, manžel, domácnost a Vánoce už klepou na dveře. Zachovejte klid – stačí vše jen správně zorganizovat a rozdělit úkoly! Tento článek je z roku 2006 a co myslíte? Pořád platí!

Den každé matky se skládá z miliónů malých, větších a obrovských úkolů, které musí zvládnout. Zde nepomohou žádné omluvenky, neschopenky (asi těžko byste několikaměsíčnímu dítěti vysvětlovala, že máte migrénu a pohrajete si s ním nebo mu dáte najíst, až vás přestane bolet hlava).

ROZDĚLTE ÚKOLY

Proto pokud chcete všechno zvládnout, zbavte se co nejdříve po staletí osvědčeného pravidla, že ženské (!) práce a péče o děti jsou výhradně doménou žen. Se ženskou emancipací či zaníceností feministek to nemá nic společného.

Jde jen o to, abyste se v rodinném kruhu cítila dobře a abyste si při uklízení nemusela mumlat něco jako: "Na všechno jsem sama, máte mě tu za služku, beze mě byste tu umřeli v záplavě špinavých ponožek," a podobně.

Domácí práce nemají snad nikdy konce. A je-li v rodině více dětí, pak je opravdu nemůže zvládnout jeden člověk sám. Místo toho, že dostanete hysterický záchvat nad chaosem, který u vás zavládne před každými Vánocemi, vezměte si papír a tužku, uvařte si bylinkový čaj (heřmánek uklidňuje) a vytvořte si plán.

Už jen to, že vše, co je potřeba udělat a zařídit, budete mít přehledně sepsané, vás zbaví části starostí, protože nebudete muset nosit všechno v hlavě a nervovat se, jestli jste ve všem tom shonu na něco nezapomněla. Vedení domácnosti je velkou výzvou i pro největšího manažera – uvidíte, že vy to zvládnete na jedničku!

JDEME NA VĚC!

Do Vánoc zbývá ještě 14 dní. Vy máte připravený podrobný seznam se všemi úkoly, které je třeba bezpodmínečně zvládnout. Počet pomocníků je jasný – ve výhodě jsou v tomto případě početnější rodiny.

VÁNOČNÍ DOBROTY

Ne, nechceme vás teď poslat do obchodu, abyste si koupila úhledně zabalenou krabičku se třemi druhy vánočního cukroví (i když v případě největší nouze je i toto řešení). Cukroví by na vánočním stole mělo být přece jen aspoň částečně domácí a je úplně jedno, ve které domácnosti bylo upečené.

Takže, jste-li specialistkou na vanilkové rohlíčky a vaše nejlepší přítelkyně je mistryní světa v pečení medvědích tlapek, zatímco sousedka vyrábí nejúžasnější kokosové kuličky ve střední Evropě – hurá na věc – dohodněte se na výměnném obchodě. Vy upečete tři plechy vanilkových rohlíčků (zadělat jedno těsto je jednodušší než tři různá) a ony vám dodají zase svoje výrobky…

Potom ještě zkuste zavolat mamince nebo švagrové a do nebes vychvalte její ořechovník, který jste u ní ochutnali minulý rok, nezapomeňte zmínit, že děti se o něj téměř popraly … a už máte další moučník, a pokud budete takto postupovat, na vašem vánočním stole bude za chvíli minimálně 12 druhů vánočních dobrot.

VÝZDOBA A VÁNOČNÍ PŘÁNÍ

Tak tyto aktivity jsou jako stvořené pro vaše školou povinné děti. Pohlednice s přáním krásných vánočních svátků a nového roku, které chcete rozeslat svým příbuzným a známým, klidně dejte napsat jménem celé rodiny dětem.

Text jim můžete předepsat na papír a požádejte vaši ratolest, aby na každou pohlednici kromě textu ještě něco nakreslila (nezapomeňte však před odesláním pohlednice zkontrolovat, některé děti mají přece jen příliš bujnou fantazii…).

Na vánoční výzdobu domácnosti je dobré si vyhradit jeden celý den, zkontrolujte s dětmi vánoční ozdoby – kolik z nich přežilo loňské Vánoce, manžel zjistí, zda je někdo schopný rozmotat šňůru se světýlky na stromeček nebo jestli půjde rovnou koupit nová. K samotné výzdobě však přistupujte až po velkém úklidu.

PŘEDVÁNOČNÍ ÚKLID – JAK HO PŘEŽÍT?

Předvánoční úklid si nikdy nenechávejte na poslední chvíli. Naplánujte si ho minimálně 4-5 dní před Štědrým dnem. Budete pak mnohem klidněji zvládat další povinnosti. Pokud jste doma jen dva dospělí a máte např. 4 pokoje, vychází to 2 pokoje na osobu, což není tak strašné. Máte-li už větší děti, určitě i ony dokážou v něčem pomoci.

Pokud však zastáváte názor, že si nejlépe dokážete uklidit sama, naplánujte zbytku rodiny celodenní výlet spojený s obědem u babičky nebo v restauraci. Potom si už jen pusťte oblíbené CD a za chvíli máte uklizeno. Než se výletníci vrátí, stihnete ještě i pleťovou masku! V každém případě zvažte, zda je opravdu NEVYHNUTELNĚ nutné čistit všechny koberce a čalounění, leštit kliky a lustry, vymývat šuplíky a rovnat věci ve skříních.

Nebyla by větším přínosem pro celou rodinu spíše usměvavá, nepřetažená maminka než dokonale vygruntovaný byt?

DÁRKY

Také si před každými Vánocemi říkáte, že vám to nakupování dárků šíleně leze na nervy? Také jste se při minulé nákupní horečce dušovala, že vánoční dárky budete kupovat zásadně v létě? A opět vám to nevyšlo? Nevadí, zvládnete to a ještě vás to bude bavit. Připravte si seznam osob, které chcete obdarovat, a také seznam vhodných dárků s případnými alternativami.

Budete mít ve všem jasno a to vám ušetří spoustu času a váhání v obchodech. Čím dříve budete mít dárky doma, tím budete klidnější, ale nejpozději vše nakupte jeden týden před Vánocemi. Do obchodů choďte hned ráno (vezměte si aspoň polodenní dovolenou – vyplatí se to), kdy tam není ještě příliš mnoho lidí. Během dopoledne hravě stihnete všechno sehnat. Nezapomeňte na balicí papír, stuhy, stužky a jiné ozdoby na balíčky. Pak už je třeba jen je schovat na nějaké dosud neobjevené místo.

STROMEČEK A KAPR

Dovolte, prosím, vašemu manželovi, aby se postaral o tyto dva symboly Vánoc. Děti mu při tom budou určitě nadšeně asistovat, a když jim k tomu bude ještě tiše padat sníh, připravíte jim krásný romantický zážitek.

"Jak můžu uklízet, vařit a všechno včas stihnout, když se mi tu stále všichni motáte pod nohama?", to je věta, kterou aspoň jednou řekla každá z nás. Pokuste se děti zaměstnat nějakou atraktivní činností, nejlépe něčím, co se týká Vánoc.

Co kdyby např. napíchaly voňavé hřebíčky do pomeranče, poskládaly ubrousky, ozdobily si malý stromeček nebo větvičku ve svém pokoji, nakreslily obrázek, který dají babičce pod stromeček jako dárek? Náročnější je to s malými dětmi – ty však jistě potěší procházka s tatínkem nebo dědečkem.

PŘÍPRAVA SLAVNOSTNÍ VEČEŘE

Jde do tuhého – vánoční salát si připravte den předem, kapra naporcujte, nasolte a nechte ho odpočívat v ledničce, sváteční rybí polévku si připravte hned ráno. Cukroví čeká na servírování, kapr na obalování a vám do večerních zpráv zůstanou minimálně 4 hodiny, které byste měla povinně věnovat sama sobě – ať večer září nejen stromeček, ale i krásná maminka.

Dvě hodiny před plánovanou večeří obalte kapra v trojobalu a pomalu ho začněte smažit. Mezitím mohou děti nebo manžel naaranžovat na podnos cukroví, ovoce a ořechy. V pokoji prostřete slavnostní stůl. Zkontrolujte své líčení, oblečte si sváteční šaty a pozvěte rodinu ke štědrovečerní tabuli.


Článek je ze zimního dvojčísla (prosinec-leden) 2006 časopisu Máma a já.
Obsah dvojčísla najdete
zde.