Nejprve si řekneme pár slov o kávě jako takové. Káva si společně s čajem drží vrchní příčky oblíbenosti, co se teplých nápojů týče. Statistiky tvrdí, že na každého občana České republiky připadá 2 – 3 kg kávy ročně, což je zhruba 400 šálků espressa.
Káva obsahuje kofein, což je purinový alkaloid, který ovlivňuje funkce kardiovaskulárního, respiračního, renálního a nervového systému. Kofein patří mezi nejrozšířenější a nejužívanější stimulanty. Kofein v podstatě působí jako droga a tudíž si na něm můžete vytvořit závislost. Ovšem nemusíte se proto bát kávu pít, ale i zde platí staré známé „všeho s mírou“. Bezpečná denní dávka kofeinu se pohybuje kolem 300 mg.
Káva v těhotenství a při kojení
Kávy se nemusí zříkat ani nastávající maminky či kojící ženy. Vyvraťme si mýtus, že káva v těhotenství a při kojení škodí. Pokud maminka nevypije víc než tři šálky kávy denně, což je asi 150 mg kofeinu v těhotenství, při kojení kolem 200 mg, nemusí se obávat negativních účinků. Miminko může být, pravda, trošku živější a méně spavé, ale určitě ho to nijak neohrozí na zdraví.
Pokud by však došlo k pravidelné konzumaci více než 500 mg kofeinu denně, pravděpodobnost poškození plodu by se stala velmi vysokou. Hovoříme potom o možné srdeční arytmii dítěte po porodu, která sice pár dní nato odezní, ale proč dítě ohrožovat.
Bude-li tedy maminka pít kávu v neškodném množství, nemusí se ničeho negativního obávat. Je potřeba také vědět, že každá káva je jinak silná. To závisí především na případném podílu robusty ve směsi. Robusta totiž obsahuje až 3× více kofeinu než arabika.
O kávě se také říká, že dehydratuje náš organismus. Je to pravda, ale problém bychom pocítili až tehdy, pokud bychom pili více než pět šálků kávy denně.
Káva bez kofeinu
Pokud maminka přece jen nechce riskovat příjem kofeinu během těhotenství či kojení, může sáhnout po kávě bez kofeinu. Ovšem je třeba vědět, že nějaké to procento kofeinu obsahuje také.
Kofein se z kávy může odstraňovat dvěma způsoby. Buď výplachem horkou vodou (Švýcarská metoda), což je v pořádku, dále však také chemickými látkami, konkrétně dichlormetanem (Evropská metoda), nad čímž se už asi maminky v těhotenství zamyslí. Odstranění kofeinu pomocí chemických látek se může promítnout rovněž do samotné chuti kávy.
Omezit pití kávy by opravdu měly ženy a nastávající maminky, které jsou náchylné ke kvasinkovým infekcím.
Zelená káva
Po porodu téměř každou maminku zajímá nejen péče o miminko, ale také, jak se dostat co nejrychleji a nejúčinněji zpět do formy, případně ztratit přebytečné kilogramy. Slyšeli jste už o zelené kávě, která by měla podporovat odbourávání tuku?
Zelená káva není žádný speciální druh kávy, jde o klasická kávová zrna typu arabica, která však neprošla pražením. Díky tomu si udržela prospěšné složky, které by se pražením odstranily. Tyto látky se jmenují fenolické sloučeniny.
Mezi nimi najdeme kyselinu chlorogenovou, která pomáhá při štěpení škrobů na cukry a posiluje schopnost vstřebávat cukr ze škrobu. Tyto skutečnosti vedou k lepšímu spalování tuků u člověka. Pozitivní vliv na hubnutí může mít i kofein, kterého zelená káva obsahuje větší množství než káva z pražených zrn. Proto při kojení by si maminky měly ohlídat bezpečné množství vypité kávy.
Na zelenou kávu se navzdory těmto pozitivním účinkům snáší také spousta kritiky a negativních reakcí. Je však potřeba si opravdu pohlídat, zda kupujeme tu správnou zelenou kávu. Ne vždy společnosti pod názvem prodávají opravdu to, co by měly a co očekáváme.
Klíčová je informace o obsahu kyseliny chlorogenové (označována CGA 800). Pro jistotu budeme kávu nakupovat pouze u ověřených prodejců.
Kávu připravujeme klasicky v šálku nebo french pressu, kde se zalije horkou vodou. Pokud koupíme zelenou kávu nenamletou, nejdříve zrnka namočíme v misce s vlažnou vodou. Zrna jsou totiž o hodně tvrdší než u klasické pražené kávy a mohlo by dojít k poškození mlýnku.