Raději byste si zaběhali doma v soukromí? Nechce se vám potit ve fitku či v parku před zraky ostatních? Potřebujete při běhu zároveň dohlížet na dítě? Běžecký pás doma se v období covidu stal poměrně běžnou záležitostí. Jak ho ale vybrat?

Než vůbec začnete běžecké pásy vybírat, měli byste si rozmyslet, jak ho vlastně hodláte používat. Trénujete profi, nebo s během začínáte? Budete na něm běhat pouze vy, nebo celá rodina? Kolik místa doma máte? Společně se ale pojďme podívat spíš na technické vlastnosti.

Co u běžeckého pásu hledat?

Ne všechny běžecké pásy mají veškeré níže popsané funkce. Rozmyslete si tedy, zda je potřebujete a využijete.

Displej: Ten je asi standardem, liší se však to, co vám zobrazuje. Měl by být snadno čitelný a ovladatelný.

Programy: Na pásu si můžete pustit program na čas, rychlost nebo třeba vzdálenost. To je praktické, pokud trénujete s nějakým konkrétním cílem.

Kontrola srdečního tepu: Lepší běžecké pásy umí automaticky přizpůsobit intenzitu vašeho běhu, abyste zůstali v aerobní zóně atd.

Stabilita: Není od věci si pás vyzkoušet, abyste viděli, jestli se na něm cítíte stabilně, když běžíte.

Velikost pásu: Pás musí být dostatečně dlouhý a široký. Tohle vás bude zajímat zejména v případě, že jste trochu objemnější.

Odpružení: Dobré odpružení absorbuje sílu dopadu, a tak chrání klouby a vazy před poškozením. Odpružení snižuje riziko zranění.

Rychlost pásu: Pás by neměl příliš zpomalovat, když na něj dopadnete nohou. Na začátku je pás obvykle namazaný, zjistěte si, jak často ho musíte promazávat. Pro rychlý běh budete chtít stroj, který zvládá aspoň 16 km/h. Pro začátečníky postačí 10 km/h.

Hluk: Nechcete přece rušit rodinu, v případě, že bydlíte v bytovém domě, tak i sousedy. Dost možná se u běhání třeba budete chtít dívat na televizi a jistě chcete, abyste ji přes běh pásu vůbec slyšeli.

Náklon: Běh do kopce neboli vyšší intenzitu simulujete náklonem pásu. Určitě chtějte, aby měl pás motorizovaný/elektrický náklon, protože ten se dá ovládat během cvičení. U manuálního nastavení byste museli zastavit, změnit náklon, a pak pokračovat v tréninku. Pro náročný trénink hledejte sklon aspoň 12 %.

Jaký je rozdíl mezi motorizovaným a nemotorizovaným pásem?

Na závěr musíme zmínit ještě jednu zajímavost. Existují tzv. nemotorizované pásy, u kterých se pás nehýbe sám. Rozhýbete si ho sami svým pohybem. Tento typ si chválí řada profi sportovců, navíc na něm spálíte více kalorií než na motorizovaném pásu. Zvažte tedy, co vám bude více vyhovovat.