Při makulární degeneraci dochází k poruše žluté skvrny (macula lutea) – což je oblast ve středu sítnice, která ovládá centrální zorné pole a umožňuje schopnost barevného vidění – a tím i k těžké poruše zraku. Periferní vidění (schopnost vidět postranními okraji zorného pole) zůstává sice neporušené, ale střed zorného pole je rozmazaný, šedý nebo vyplněný jen černou skvrnou. Následkem je omezená nebo zcela vyloučená možnost čtení, řízení motorového vozidla, sledování televize, a dokonce i rozeznání něčí tváře.
Tato porucha se vyskytuje ve dvou formách. „Suchá“ makulární degenerace, při níž se makula ztenčuje a pod ní se hromadí kousíčky rozpadlé tkáně, tvoří 90 procent všech případů makularní degenerace. Při druhé, hemoragické nebo „vlhké“ formě, dochází k novotvoření cév pod sítnicí, které se rozpínají vzhůru a trhají sítnici, podobně jako kořeny stromu trhají chodník nad sebou . Z těchto cév často prosakuje krev a vyvolává jizvení, které rychle zhoršuje centrální vidění.

Příznaky onemonění makulární degenerace

Makularní degeneraci doprovází rozmazaná šedá nebo černá skvrna v centru zorného pole, periferní vidění zůstává ostré na jednom nebo obou očích. Zakřivené vidění – rovné linie vypadají jako vlnovky, tištěná slova vypadají rozmazaně a předměty se zdají mít podivné tvary i rozměry. Vybledlé nebo jakoby smyté barvy.

Příčiny onemocnění makulární degenerací

Hlavní příčinou je pravděpodobně poškození buněk volnými radikály. Strava bohatá nasycenými tuky, kouření a nadměrné slunění může vést k tvorbě volných radikálů v sítnici. Vysoký krevní tlak a ateroskleróza mohou rovněž přispívat ke vzniku makulární degenerace, protože omezují přítok krve do sítnice.

Jak se léčí Makulární degenerace potravinovými doplňky

Antioxidanty – vitamin C, E a různé typy karotenoidů – mohou neutralizoval volné radikály spojené s makulární degenerací. Zvláště důležité jsou karotenoidy lutein a zeaxantin, protože chrání žlutou skvrnu odfiltrováním ultrafialových slunečních paprsků. Mimořádnou úlohu ve funkci sítnice hraje zinek. Mnoho starších lidí nemá dostatek tohoto minerálu, který podle některých výzkumů může zpomalovat progresi makulární degenerace. Nezapomeňte spolu se zinkem užívat také měď.
Chcete-li dosáhnout maximální ochrany, užívejte uvedené doplňky a navíc borůvku. Ta obsahuje antioxidační složky a zvyšuje průtok krve sítnicí. Lze ji nahradit výtažkem z jader vinných hroznů nebo jinanem (gingko bilobou), ale žádný z nich není tak účinný jako borůvka. Výtažek z hroznových jadérek je vhodný při šerosleposti a jinan prospívá nemocným, kteří současně trpí poruchami paměti. Chcete-li zvýšit celkovou antioxidační schopnost organismu, užívejte selen.

Vhodné potravinové doplňky při makulární degeneraci

 • Vitamin C 500 mg dvakrát denně (objeví-li se průjem, snižte dávku)
 • Vitamin E 250 mg dvakrát denně (užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem)
 • Karotenoidy dvě tobolky smíšených karotenoidů denně při jídle
 • Zinek 30 mg denně (užíváte-li zinek déle než měsíc, zvolte doplněk obsahující i 2 mg mědi)
 • Borůvka 80 mg výtažku třikrát denně (výtažek standardizovaný na obsah 25 procent antocyanidinů)
 • Výtažek z hroznových jader 100 mg dvakrát denně (standardizovaný na obsah 92 až 95 procent proantocyanidinů)
 • Jinan dvojlaločný (gingko biloba) 40 mg výtažku dvakrát denně
 • Selen 200 mcg denně (nepřekračujte stanovenou denní dávku, vyšší dávky mohou být toxické)

Kdy navštívit lékaře s makulární degenerací

Zpozorujete-li některý shora uvedený příznak makulární degenerace, bude nutné vyšetření odborným lékařem. Mate-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Makulární degenerace – fakta a rady

 • Makulární degenerace se jen zřídka objevuje u lidí mladších 50 let, ale čtvrtina lidí nad 65 let a třetina lidí nad 80 let má známky tohoto onemocnění.
 • Lidé, kteří vykouří balíček cigaret a více denně, jsou dvakrát náchylnější k onemocnění makulární degenerací než nekuřáci. I u kuřáků, kteří přestali kouřit, je pravděpodobnost vzniku této choroby o 30 procent vyšší než u celoživotních nekuřáků.

Doporučení týkající se makulární degenerace

 • Noste na slunci tmavé brýle a klobouky s širokým okrajem.
 • Přestaňte kouřit, kouření značně přispívá k degeneraci žluté skvrny.

Doplňující informace k makulární degeneraci

Antioxidanty obsažené v hroznových jadérkách pomáhají chránit sítnici před poškozením, které může vést k makulární degeneraci a slepotě.

Podle: publikace – Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr

Komentáře