V posledních letech se hospodyňky vracejí ke klasickým bytovým dekoracím, k nimž patří záclony a závěsy. Trendem let minulých byla spíše holá okna opatřená žaluzií či roletou. Naštěstí je móda záclon a závěsů zpět, díky nim si získají místnosti útulnost a pravé teplo domova.

Dnes jsou k dostání záclony v mnoha délkách, provedeních i designech. Komu se nelíbí sněhově bílá záclona, může zvolit barevnou. Obdobné je to i se závěsy. Mohou být pruhované, vícebarevné či vzorované, dokonce i zatemňovací. Při výběru je nutné zohlednit velikost produktu i způsob uchycení. Moderní jsou měkká poutka a kovová očka.

Záclona z bavlny, či syntetiky?

Záclona z přírodního vlákna je nádherná a její struktura je nezaměnitelná. Jenže při praní se může smrsknout a tkanina není elastická, musí se tedy žehlit. Naopak záclony ze syntetického materiálu jsou snadné na péči. Když je vytáhnete z pračky zachovávají si svůj tvar a jsou odolné.

Každá žena řeší, zda si pořídit záclony s poutky anebo s očky. Dokonce existují dámy, které umějí šít. Očka a poutka si ušijí samy. Šikovným hospodyňkám stačí jen látka na závěsy a záclony. Pořídí si ideální barvu a vzor do interiéru. Pokud se domácích prací hrozíte, nebojte se. K dostání jsou samozřejmě hotové záclony. Stačí je pověsit na okno a máte vystaráno!

Co je dobré vědět?

Mějte na paměti, že záclony vpouštějí do bytu světlo a jas. Patří k významným dekorativním prvkům a prostor díky nim působí útulným dojmem. Pokud bydlíte v malém bytečku, vsaďte na bílé záclony, s nimiž si prostor opticky zvětšíte. V tomto ohledu dejte přednost kratším záclonám, delší modely jsou výhradně dekorativní. Malý prostor si pak zaslouží závěsy s menšími vzory. Při výběru barvy závěsu se mějte na pozoru. Vždy by měl ladit s barvou podlahy. Patříte-li k milovníkům spánku, pořiďte si do ložnice a obývacího pokoje zatemňovací závěsy.

Komentáře