Jak kus nábytku v dětském pokojíku patří mezi nejdůležitější? Pro někoho to může být překvapivé, ale jde o postel pro děti. Nepodceňujte její výběr! Nevhodná postel může dítěti uškodit. Dobrá postel může zlepšit jeho zdraví, aktivity i pohodu Seznamme se proto s potřebnými fakty.

Z čeho se nejčastěji vyrábějí dětské postele?

Nejčastějším materiálem na výrobu postelí je v současnosti masivní dřevo nebo kompozitní dřevěné materiály. Ty jsou nejflexibilnější na opracování a na vytváření zajímavých provedení. Dětský pokoj si přece jen žádá trochu více fantazie než klasická ložnice dospělého člověka. Populární jsou také postele z kovu. Ať už si vyberete jakékoliv provedení, je důležité kupovat kvalitní produkty.

Proč si dávat pozor na materiál a použité barvy u rámu postele?

Organismus malého člověka je více náchylný na různá zdravotní rizika. V případě postelového rámu se můžeme dost často setkat se dvěma problémy. Prvním je použití nekvalitních barev, které obsahují škodlivé chemikálie. Ty se následně vylučují do vzduchu a mohou negativně působit na lidské zdraví. To samé platí o nekvalitních dřevotřískových deskách.

Standardně jsou totiž vyrobeny z dřevěných zbytků nebo pilin, které jsou spojeny pomocí lepidla. Takto vyrobená deska se zapeče pomocí speciálního lisu. Protože se v tomto procesu používají chemická lepidla, opět hrozí, že se budou nechtěné látky uvolňovat do ovzduší a usazovat se v těle.

Podle čeho vybírat dětskou postel? Roli hraje vzhled, barvy i ostatní vybavení pokoje.

Každé dítě chce mít hezký pokojík. Přeci jen v něm tráví mnoho času a chce se v něm cítit dobře. Součástí takového prostoru je samozřejmě i nábytek, který mívá funkční i dekorační účel. Podle interiérového designu může mít vliv na psychiku dítěte také barva použitá v pokoji. Pokud máte doma neposedného uličníka, zkuste v pokoji vymalovat tlumenými barvami. Naopak trochu aktivity vyvolají výrazné syté barvy jako například zelená.

Jednotlivé části místnosti by měly ladit mezi sebou. Pokud máme všude bílý nábytek v retro stylu, měli bychom do pokoje přidávat další prvky, které k sobě budou ladit. Když vše ladí dohromady, vytvoříme pro naší ratolest harmonické prostředí, ve kterém bude rádo trávit čas.

Jaké typy postelí můžeme aktuálně koupit našemu dítěti?

Velmi populární je postel s úložným prostorem. Protože v dětském pokojíčku bývá spousta hraček a dalších věcí, dostatečný úložný prostor je prostě potřeba. Vyhneme se tak nepořádku a uklízení bude snadnější. Velmi časté jsou také postele patrové, které jsou ideální do menšího prostoru. Pod samotnou postel se dost často vejde i psací stůl nebo skříň s oblečením. Spojíme tak příjemné s užitečným. Navíc poskytneme dítěti trochu dobrodružství, když se bude muset každý den vyšplhat na vyvýšenou postel. Samozřejmostí jsou také klasické postele, které nejsou spojeny s úložným prostorem a obsahují pouze samotný rám.

Nepodceňujte ani výběr matrace. Bude mít vliv na záda i kvalitu spánku.

Nejen samotná postel je důležitá, kvalitu spánku ovlivňuje také matrace. Ta může být z obyčejného molitanu nebo je naopak sestavena z několika částí. Ty mívají různou tvrdost, jelikož hmotnost těla je nerovnoměrně rozložená v celé ploše těla. Některé části jsou tedy tužší než jiné a tělo tak získá lepší oporu. Někdy se do vnitřku matrací vkládají i speciální pružiny. Samozřejmostí je také nákup kvalitního roštu, který zaručí odpovídající podporu matrace. V některých případech je rošt už dodáván v ceně rámu.

Jaký typ postele plánujete koupit vašemu dítěti do pokoje? Napište nám váš pohled do komentáře!

Komentáře