Zabránit nachlazení a rýmě v nevlídném sychravém počasí a střídajících se zimních extrémech je téměř nemožné. Přesto však existuje několik léty ověřených postupů, které nám preventivně pomohou proti nachlazení.

Již od mala nám maminka říkala, že se musíme dobře a teple oblékat, abychom neprochladli. A samozřejmě… měla pravdu. Léty ověřené postupy, babské rady či zdravá strava nám možná mohou přijít jako notoricky známé. Nicméně je nutné si je připomenout a preventivně je využívat. Přežít chřipkovou sezónu bez chemie pro nás totiž bude vítaným bonusem do dalších měsíců a let našeho života.

Otužování

Opět se dostáváme zpátky k naší mamince. Pravděpodobně nejčastější příčinou nachlazení je prochlazení našeho těla. To vzniká, nebudeme-li dostatečně oblečeni, nebo jestliže zmokneme. Snížením teploty našich rukou a chodidel se zároveň zvyšuje pravděpodobnost toho, že „chytíme“ virovou infekci. Budeme-li zvyklí na otužování, udržíme si déle teplotu našeho těla, a to i při velkém chladu. Dlouhodobé otužování navíc vede ke stimulaci látkové výměny, k posílení naší imunity, ale může nás zbavit i bolestí zad a navrátí nám chuť k jídlu.

Hygiena

Preventivní hygienická opatření mohou vypadat jako mlácení prázdné slámy. Na druhé straně je to právě hygiena, která může zabránit přenosu nemoci. V období nejrůznějších epidemií bychom si měli mýt pravidelně a opakovaně ruce, měli bychom omezit návštěvu míst s velkou koncentrací lidí, nepůjčovat si od ostatních lidí osobní věci a mobilní telefony, nebo se nedotýkat obličeje a očí před tím, než jsme si umyli ruce.

Nosní sprcha

Hleny, udržující se v našem nose a v dutinách, představují ideální prostředí pro vnik chřipky a nachlazení. A to samozřejmě nechceme. Nosní sprcha se proto stává ideální prevencí. Jednak lze využít jogínskou praktiku „džala néti“ neboli proplachování nosních dírek slanou vodou. Avšak dnes jsou v lékárnách k dispozici i speciální nosní spreje s mořskou vodou, které vyčistí a zvlhčí naší nosní sliznici.

Zvýšení přísunu vitamínů z ovoce a zeleniny

Říká se, že zdraví se skrývá ve slupce nebo lépe řečeno pod slupkou. Věděli jste například, že s bolestí v krku vám může pomoci vitamín E? Ten najdeme třeba v olivovém oleji, jádrech ořechů či v avokádu. Celkovou obranyschopnost nám pomůže dodat zase vitamín C či betakaroten. Šípky, paprika, petrželová nať, křen či brokolice jsou ideálními pomocníky pro doplnění vitamínu C. Betakaroten nalezneme v mrkvi, zelených potravinách a špenátu.

Zelené potraviny

V době zvýšeného výskytu nachlazení a chřipkových epidemií potřebujeme do svého těla efektivním způsobem dostat vitamíny, minerály, ale třeba i již zmíněný batakaroten. Kromě toho musíme posílit i naší imunitu. Ideálními pomocníky se tak stávají zelené potraviny a především Chlorella Aktif. Chorella působí na naše tělo antibioticky, neboť obsahujte tzv. chlorellin neboli látku s přirozeným přírodním antibiotickým účinkem. Chlorella Aktif našemu tělu dodá také chlorofyl, bílkoviny, vitamíny a stopové prvky.

A co když už přece jenom onemocníme?

Když onemocníme nachlazením, nemusíme ihned využívat chemických preparátů, ale můžeme se opět obrátit k přírodě a osvědčeným radám. Co třeba na nachlazení, rýmu nebo kašel zkusit:

  • Šalvěj, která se používá při léčbě zánětů
  • Jitrocel, jehož schopnost odhlenit dutiny a pomáhat při problémech s dýchacími cestami je doslova legendární
  • Antibakteriální a protizánětlivý zázvor
  • Rýmovník nejenom proti rýmě, ale i pro domácí aromaterapii nebo dochucování jídel
  • Rakytníkový sirup s vysokým obsahem vitamínu C a betakarotenů

Vyjmenovali jsme jen několik rad a možností, díky nimž můžete přečkat nevlídná období začínající zimy a zimních měsíců. Ostatně je pouze a jenom na vás, zda se jimi začnete řídit.

Ovšem i vy sami jistě tušíte, že právě prevence je nejlepším lékem, a to nejenom na chřipku a nachlazení.