Znáte to, vánoce, cukroví, předvánoční faktury, domácí pohoda a rázem je z týdenní pauzy dvou měsíční pauza. Nebo jste ještě nezačali? Ať patříte do první nebo druhé skupiny, víceméně pro vás platí stejná pravidla:

Pravidlo 1) Začněte lehce. Ačkoliv to může znít banálně, je to pravda. Tělo je po pauze a nebo pokud nikdy necvičilo, extrémně citlivé a vy jste schopni nabírat téměř z ničeho. A to je ze začátku obrovská výhoda. Brutální tréninky je lepší si nechat na dobu, až to tak lehce nepůjde. Cvičte pravidelně, systematicky a postupně přidávejte zátěž. Nestrhejte se hned na začátku.

Pravidlo 2) Zkvalitněte stravu. Pokud však nestíháte, nebo jste prostě líní, tak zkuste zlepšit alespoň stravu po tréninku. Ihned po tréninku si dopřejte protein, ať samotný nebo s přídavkem kokosového oleje či jednoduchých cukrů a za hodinu pokračujte kvalitním jídlem plným bílkovin a sacharidů. Třeba takový pěkný steak s bramborem. Pokud alespoň tyto dvě jídla budou kvalitní a velká, tak zbytek už nebude tak důležitý.

Pravidlo 3) Zapomeňte na ruce. Cože? Že už teď váš prst míří ke křížku v horní části obrazovky? Já a vynechat ruce? Kdysi bylo oblíbené heslo strongmanů, že pokud chcete silné bicepsy, cvičte záda, pokud tricepsy, cvičte ramena a prsa. A opravdu, ruce si samozřejmě můžete dát, ale je zbytečné u nich trávit hodiny. Je daleko lepší se zaměřit na velké svalové partie jako jsou nohy, ramena, záda, prsa a ruce si nechat nakonec za odměnu.

Pravidlo 4) Méně je lepší než nic. Samozřejmě je doporučované dopřát tělu pauzu a jet na dovolenou, či na nějakou dobu záměrně činky  vypustit, ale pokud máte více týdnů kdy necvičíte, než kdy cvičíte, tak asi sami víte, že to není ideální. Proto pokud vám to časově nevychází, zkuste se jít alespoň proběhnout, nebo si udělat pár kliků, či vyskočit na větev a pár krát se přitáhnout. Rozdíl jestli cvičíte lehce nebo vůbec je extrémní. Hormony i svaly se chovají úplně jinak. Nepodceňujte to a dejte si aspoň trošku a bude pro vás pak daleko lehčí se dostat zpět do formy až to budete potřebovat.

Komentáře