Kolo patří mez nejoblíbenější dopravní prostředky nejen u nás, ale obecně na celém světě. Sice je potřeba během přemisťování vynakládat trochu síly, ale v tom to přesně je. Cyklistika je způsob přepravy, sport i léčivý prostředek pro celou plejádu zdravotních nešvarů.

Zlepšit si kondičku znamená zlepšit si i zdraví

Jezdění na kole skutečně prospívá lidskému zdraví. Musí se však jezdit v pravidelných intervalech, a sice alespoň třikrát týdně, pokaždé po dobu jedné hodiny. Takto člověk může poměrně snadno zhubnout, zlepšit si kondici, posílit imunitu, a dokonce se vypořádat se stresem.

Sport a cyklistika speciálně mají na duševní zdraví skutečně velký pozitivní dopad. Během jízdy se totiž vyplavují do krve endorfiny, což jsou hormony štěstí. Ty mimo jiné odbourávají také stres a působí preventivně proti vzniku duševních chorob typu deprese či úzkosti.

Správný stroj

Když už se člověk rozhodne pro pravidelné ježdění, měl by si k tomuto účelu pořídit vhodné kolo. Ne všechno, co jezdí a má pár převodů, je skutečně použitelné. Než se spoléhat na nějakého sotva použitelného veterána, je lepší se zaměřit na koupi moderního kola, na kterém se bude jezdit jedna báseň.

Při nakupování je vhodné řídit se nejen cenou a značkou, ale zaměřit se také na typ kola. Silniční kola jsou vhodná hlavně pro milovníky asfaltu, horské kolo zase více ocení cyklisté, kteří se v nížinách příliš často nepohybují.

Helma a další výbava

Během vybírání kola je dobré si pořídit rovněž vhodné cyklistické oblečení. Ne každý to řeší, avšak chce-li člověk jezdit často a dlouhé trasy, klasický outfit mu stačit nemusí.

Ideální je pořídit si oblečení, které bude teplé a zároveň prodyšné, aby se v něm nebylo snadné zpotit. Také je dobré přibrat i nějakou nepromokavou bundu. Déšť totiž není pro cyklistu zrovna požehnáním.

Samozřejmostí by pak měla být helma. Zde rozhodně není žádané dělat jakékoliv kompromisy. Helma musí být maximálně kvalitní a homologovaná.