- akutní bronchitida
- alergie
- Alzheimerova nemoc
- angina pectoris
- ateroskleróza
- bolest hlavy
- bolest nohou
- brániční kýla
- další infekce
- dětská úmrtnost
- chrapot
- chronická bronchitida
- impotence
- kašel
- komplikace při chirurgických zákrocích
- mrtvice a infarkt
- nedostatečnost oběhového systému
- nedostatek živin
- nemoci krve
- nemoci tepen a srdce
- nízké libido
- osteoporóza
- pálení žáhy
- rakovina hltanu, hrtanu, ledvin, plic, slinivky, úst a jazyka, žlučníku
- rizikové těhotenství
- rozedma plic
- rychlé stárnutí kůže
- senilita
- snížená imunita
- studené ruce a nohy
- únava
- úzkost
- vysoký krevní tlak
- vzrůst návyku na alkohol
- vznik návyku na kávu
- zánět dutin a rýma
- zánět žil
- zbarvení zubů a prstů
- ztráta paměti
- zvýšená hladina cholesterolu
- žaludeční a dvanáctníkový vřed
- Kardiovaskulární nemoci ( KN ), aterosklerózy v souvislosti se zvýšenou hladinou cholesterolu a ze zánětlivého vlivu, který má nikotin na oběhový systém.
- KN z oxidu uhelnatého v inhalovaném kouři, který zpomaluje přenos kyslíku k buňkám.
- Zvýšená produkce červených krvinek v důsledku nedostatku kyslíku v těle.
KN jsou primární příčinou zkrácené délky života kuřáků, i když více než po 20-30 letech kouření umírají kuřáci častěji na rakovinu plic. Vliv na oběhový systém se začíná projevovat ihned od začátku kouření.
KN jsou důsledkem tří vlivů: kouření, vysokého krevního tlaku a vysoké hladiny cholesterolu.
- Nikotin snižuje hladinu ochranného HDL cholesterolu.
- Nedostatečnost oběhového systému a vzrůst periferní odolnosti cév způsobují, že srdce špatně pracuje, a tak se zvyšuje krevní tlak.
- Vznik krevních sraženin způsobuje infarkty a mrtvice. Kuřáci mají třikrát častěji srdeční příhody než nekuřáci, většinou v souvislosti s poruchami tepen. Výskyt anginy pectoris je také vysoký. Nikotin ( a další látky z kouření ) způsobují srdeční arytmii ( srdce bije nepravidelně ).
- Mozková mrtvice může být smrtelná.
- Nemoci periferních cév ( nemoci tepen v končetinách ) se mohou projevovat jako bolest v nohou při chůzi. Je to následek špatného oběhu způsobeného aterosklerózou a stažením cév, jež snižují okysličování svalů.
- Buergerova nemoc je nemoc tepen, která může být způsobena přecitlivělostí nebo alergií na tabák. Záněty tepen v rukou a nohou mohou vést k jejich amputaci.
- Chronická inhalace tabáku vede nakonec ke zničení plicní tkáně následkem častých zánětů a zápalů a jejich hojení.
- Cigaretový kouř ovlivňuje řasinky ( jemné chloupky na sliznicích dýchacích cest, které chrání dolní cesty dýchací před mikroorganismy a jinými cizími částicemi ). Zeslabení a vysušení sliznic způsobuje podráždění v dýchacích trubicích.
- Chronická bronchitida je výsledkem dlouhotrvajícího podráždění, ztráty ochrany sliznic, častých infekcí, a tím snížené kapacity plic a jejich funkcí. Tato poškození plic se vyskytují brzy po začátku kouření. Pokud se s kouřením přestane, tkáně se mohou obnovit, nejsou-li již ovšem zcela nenávratně zničeny.
- Kouření snižuje nejen kapacitu plic, ale i jejich vytrvalost a tím i touhu a schopnost fyzického pohybu. Rozedma plic je další nemoc, která vzniká následkem ztráty pružnosti plic.
- Kuřáci mívají rakovinu plic pětkrát až desetkrát častěji než nekuřáci. Tento poměr ještě vzrůstá v případě, že je kuřák vystaven pracovní expozici škodlivých látek, jako je azbest, uhelný prach nebo další chemické látky. Pokud kuřák pije alkohol, je pravděpodobnost, že onemocní rakovinou plic patnáctkrát vyšší než u nekuřáků.
- Také rakoviny jiných orgánů mívají kuřáci daleko častěji než nekuřáci.
- Symptomy alergie se objevují na počátku, kdy člověk začíná kouřit, s délkou kouření se pak snižují.
- Vzrůstající ateroskleróza a další potíže při cirkulaci krve způsobují zapomětlivost až ztrátu paměti a mohou vést k demenci. Současný výzkum ukazuje, že riziku Alzheimerovy nemoci jsou kuřáci vystaveni čtyřikrát častěji než nekuřáci.
- Nedostatečný přísun kyslíku do tkání pokožky a její stálé vysušování vedou k jejímu rychlejšímu stárnutí, což se projevuje vznikem hlubokých vrásek.
- Na celém světě se ví, že kouření má vliv na sexualitu a plodnost. Muži mají méně spermií, jež mají menší oplozovací schopnost. Kouření může způsobit i mutace v genech, což se projevuje slabě vyšším výskytem vrozených vad potomků mužů, kteří kouří.
- Ženy – kuřačky častěji potrácejí a jejich děti mají nižší porodní váhu.
- Kouření také zvyšuje počet narozených mrtvých dětí, vrozených vad a zvyšuje dětskou úmrtnost.
- Kouření v blízkosti kojenců a malých dětí způsobuje, že jsou méně odolné vůči různým nemocím, zvláště proti nachlazení, infekci uší, kašli a onemocnění plic.
- Při užívání antikoncepce se u žen-kuřaček projevují všechny zde popsané potíže s větší intenzitou. Například srdeční příhody jsou u takových žen 25krát častější než u žen, které nekouří.
- Šňupání a žvýkání tabáku je méně toxické, ale i v těchto případech má chronický příjem nikotinu vliv na oběhový systém. Kouření doutníků a dýmky nepředstavuje tak velké riziko, protože kouř obvykle není vdechován, může se však někdy vyskytovat místní podráždění.
- Kouření potlačuje chuť k jídlu, a tak se podílí na nedostatku důležitých živin v těle.
- Vzrůstá riziko osteoporózy vzhledem ke špatnému využívání vápníku.
- Zvyšuje se výskyt pálení žáhy, brániční kýly a peptických vředů.