Co to je průjem

Častá řídká až vodnatá stolice se nazývá průjem. Není to samostatné onemocnění, ale příznak široké palety většinou lehkých, ale někdy i závažných chorob. Průjem je známkou poruchy normálního průchodu tráveniny a odpadových zbytků potravy tlustým střevem. Obvykle se voda při tomto průchodu zažívací trubicí vstřebává stěnami tlustého střeva a obsah se mění ve stolici, která opouští tělo jako pevná hmota. Když něco urychlí nebo jinak naruší tento proces, tekutina odchází z těla se stolicí.

Průjem a jeho příčiny

Průjem je vyvolán zánětem nebo podrážděním střeva, obvykle jako výsledek bakteriální nebo virové infekce z potravy nebo nápojů. Většina lidí cestujících do rozvojových zemí si je vědoma rizika kontaminace pitné vody a potravin a podniká kroky, aby se vyhnula tomuto nebezpečí. Doma již lidé tak opatrní nejsou. Často bývá z průjmu obviňována krátkodobá chřipková viróza, a přitom je to spíše následek otravy potravinami.
Průjem může mít i jiné příčiny: sníte-li více zeleniny nebo ovoce, než je vaše zažívací ústrojí zvyklé, může rovněž nastat průjem. Typickým viníkem bývají citrusové plody a fazole. Také větší množství umělého sladidla sorbitolu může vyvolat průjem. Ten bývá také někdy způsoben vedlejším účinkem užívání léčebných dávek vitaminu C nebo hořčíku (dojde-li k tomu, snižte dávku). Lidé s nesnášenlivostí laktózy neschopností trávit mléčný cukr obsažený v mléce a mléčných výrobcích – obvykle trpí plynatostí, nadýmáním a průjmem vždy, když snědí potravu s obsahem této látky. Příčinou průjmu mohou být i antibiotika, protože ničí užitečné střevní bakterie. Někdy je vyvolávajícím momentem stres.
Průjem může být také příznakem onemocnění zažívací trubice, například kolitidy, rakoviny tlustého střeva, Crohnovy choroby, syndromu dráždivého tračníku nebo onemocnění slinivky.

Jaké doplňky užívat na průjem

Zkuste čaj z řepíku či ostružinového nebo malinového listí. Tyto léčivky obsahují taniny, které mají svíravý účinek na střevní sliznici a pomáhají tělu zadržovat tekutiny. Čaje také doplní průjmem ztracenou tekutinu, což je důležité pro prevenci dehydratace.
Když žádný z čajů nepřinese úlevu, zkuste jitrocel blešníkový. Tato rozpustná vláknina je sice lék na zácpu, ale vstřebává nadbytečnou tekutinu ze střeva a dodává stolici hmotu. Probiotika pomáhají obnovit přiměřenou hladinu užitečných bakterií ve střevech a jsou zvláště důležitá, je-li průjem spojen s užíváním antibiotik. Všechny tyto prostředky mohou nahradit volně prodejné léky proti průjmu (s výjimkou acidofila, který můžete užívat i při nich) je-li průjem zaviněn otravou potravinami, vyčkejte s léčením několik hodin, aby vaše tělo mělo čas zbavit se škodlivin. Jinak začněte užívat potravinové doplňky ihned.

řepík
dávkování: jako čaj – jeden šálek až šestkrát denně
doporučení: I polévkovou lžíci listů přelijte šálkem horké vody, nechte 15 minut louhovat, sceďte a pijte podle potřeby

listy maliníku a ostružiníku
dávkování: jako čaj – jeden šálek šestkrát denně
doporučení: 1 lžíci lístků na šálek; přelité horkou vodou nechte 15 minut louhovat, pak sceďte

jitrocel blešníkový
dávkování: denně 1 až 3 lžíce prášku rozpuštěného ve vodě nebo šťávě
doporučení: pijte během dne hodně vody

probiotika (střevní bakterie)
dávkování: dvě tablety třikrát denně nalačno nebo dva až tři biojogurty denně
doporučení: vybírejte kultury acidofila nebo bifida ebeny

Co ještě můžete dělat, když máte průjem

– Pijte hodně vody a čirých tekutin, abyste zabránili dehydrataci
– Nejezte citrusové ovoce, mléko a potraviny s vysokým obsahem vlákniny alespoň jeden nebo dva dny po skončení průjmu; jezte nedráždivé potraviny, například banány nebo bílou rýži.
– Cestujete-li do oblastí, kde může snadno dojít k průjmu, jezte jen důkladně tepelně upravenou stravu. Vyhýbejte se kostkám ledu a používejte pouze balenou vodu v láhvích – i k čistění zubů.

PRŮJEM – FAKTA&RADY

• Čaj z ostružiníkového listí je často pokládán za nejsilnější prostředek proti průjmům. Přečtěte si však pečlivě etiketu – některé výrobky obsahují černý čaj s příchutí ostružin, a ne čaj z ostružiníkového listí.
• Většina lidí zažila průjem způsobený bakteriemi, viry nebo jinými mikroorganismy v potravě. Můžete vyloučit většinu rizik, budete-li dodržovat rozumná preventivní opatření. Před úpravou jídla si umyjte ruce teplou vodou a mýdlem a totéž udělejte po práci se syrovým masem. Potraviny rozmrazujte pouze v chladničce nebo v mikrovlnné troubě. Talíře a nádobí, které jste použili na syrové a drůbeží maso, důkladně umyjte, než je použijete na hotové pokrmy. Všechny zbytky dejte ihned do chladničky nebo je zmrazte.

Průjem – nové poznatky

Víno se už dlouho propaguje jako prostředek proti infekcím a nemocem. Podle některých současných výzkumů pomáhá rovněž zvládnout průjem. V jedné studii bylo prokázáno, že bílé i červené víno je účinnější proti škodlivým typům bakterií, jako je například Salmonella některé kmeny E.coli, než různé volně prodejné léky.

Článek Průjem, Autor: publikace – Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr