Druhá  čakra se nalézá v podbřišku. Tato čakra má souvislost s partnerskými a mezilidskými vztahy, se sexualitou. To jaké vztahy máme s partnerem, zda jsme schopni navázat pevný, láskyplný partnerský vztah vypovídá o energii naší 2. čakry. Významným tématem je také tvořivost.
 

Jméno v sanskrtu – Svadhistána
Prvek – voda.
Barva – oranžová.
Orgány – kříže, boky, genitálie, močový měchýř , prostata, tenké střevo.
Kameny – karneol, oranžový korál, perleť, měsíček, ohnivý opál.
Vůně – santal, ylang-ylang.
Strom – jabloň, hrušeň, višeň.
Zvíře – ryba, had, krokodýl.

Slabičná mantra – VAM.

Vlastní zkušenosti při zpracovávání témat 2. čakry :
 

1. Problémy na fyzické rovině

Tento rok se mi v průběhu období témat 2. čakry objevil zdravotní problém, kterým jsem nikdy dříve netrpěla – problémy s močovým měchýřem, lehký zánět. Nejprve jsem přemýšlela kde a jak jsem mohla prochladnout. Ale v ty dny bylo ještě teplo. Po prozkoumání psychických příčin onemocnění jsem přišla na to, že mé tělo tímto problémem upozorňuje na tlak. Obrovský tlak , který jsem vnímala od partnera – přílišná kontrola, úkolování, zahrnování prací. I když už toho na mně bylo moc, o tomto mém pocitu jsem s partnerem nezačala včas komunikovat, případně jsem komunikovala nevhodně / reakcí na přílišnou kontrolu byl můj neuvěřitelný lví flegmatismus – což ovšem pudilo partnera ke stále větší kontrole/. Tento začarovaný kruh se nám podařilo rozetnout vstřícnou komunikací a problém během jednoho dne odezněl. Uvědomila jsem si rovněž , že toto téma se mi vyskytovalo také v dětství – kontrola rodiči / jejich  velké požadavky/ – a tenkrát jsem vymyslela jako odpověď na tento tlak můj flegmatický přístup. Vnímám to jako určitý postulát uložený v hlavě : "když je toho tolik, já to stejně nemohu zvládnou vše, tak raději nebudu zvládat nic " nebo " než abych to udělala pozdě či špatně, tak to raději nebudu dělat vůbec".

 

 

2. Tvořivost

 

 

 

3. Partnerství, představy a požadavky

Co se partnerství týče vysnila jsem si typ muže, který jsem potom hledala. A byla jsem nešťastná, když můj partner tyto vlastnosti neměl. Já, ohnivý Lev, kterým nedělá problém vyjadřovat své city / a kteří čekají to samé od partnera/, jsem si našla Blížence – ti naopak citovými projevy neplýtvají /zdají se jim svazující a zavazující/. Chtěla jsem silného muže a partner je spíše citlivý, chtěla jsem aktivního muže a partner má rád spíše klid. V těchto situací vzniká mé trápení  a nespokojenost, má zde své kořeny nátlak na partnera, hlídání jeho reakcí a vyčítání.  Můj partner velmi silně vnímal můj tlak a požadavky, i když nebyly třeba vyřčeny. A tak jsme se touto  situací nesplněných očekávání a výčitek dostali na okraj propasti – krachu vztahu. Uvědomuji si svou tendenci sklouzávat ve vztahu k majetnickému postoji vůči partnerovi – k tomu se potom přidává právě ta potřeba formovat jej k obrazu svému.

 

 

4. Vztah 2. čakry a 5. čakry

Navázat vztah /nejen partnerský / s ostatními lidmi mi dělalo vždy problémy. Navázat slovní kontakt v cizím prostředí bylo mou noční můrou. Raději jsem se stranila kolektivu, hrála "šedou myšku" a komunikovala jen, když začal někdo jiný. Můj strach ze vtahů souvisel s obavami z ponížení, zesměšnění, opuštění. Energie 2 a 5. čakry  spolu úzce souvisejí – vztahy můžeme pěstovat a zkvalitňovat jasnou, láskyplnou a vstřícnou komunikací.

 

 

5. Strach z osamocení

Strach  z osamocení může mít několik kořenů – být sami se bojíme, proto, že máme pocit vyloučení /nikam nepatříme, nikoho nezajímáme, nikdo nám nepomůže/. Také ale může pramenit z toho, že potřebujeme  někoho na úkor jehož energie žijeme. Sami energii nemáme a jako zdroj potřebujeme někoho jiného. Bojíme se zaobírat sami sebou, být sami se sebou a potřebujeme tudíž řešit raději problémy někoho jiného. Můj strach z osamocení vznikl někde v dětství – často se mi zdávaly i sny, které se v období práce na první a druhé čakře vrátily – sny o tom, že  má rodina někam odchází a já s nimi nemohu, zůstávám sama ve světě, kde to neznám a nemám pomoc. Ústřední téma je spjato se strachem  z nedostatku lásky a potřeby být milována.

 

Často se setkávám s lidmi, kteří tvrdí , že nemají žádný problém, žádný strach. Zde je kámen úrazu – pokud nemáme dostatek ochoty si problém přiznat, nemůžeme jej ani vyřešit. Zvykli jsme si problémem nazývat "velké nesnáze " – ale problémy a strachy se projevují často v drobnostech. Můžete říci, že máte harmonický vztah s partnerem, dětmi rodiči, na pracovišti ? Nemáte někde ukrytou nějakou obavu, která Vám působí problémy při rozhodování v životě ? Máte zdravotní potíže? Jste se svým životem spokojeni, máte z něj radost, umíte si dopřát něco pro sebe ?

 

Na každý problém existuje řešení, každá obava či strach se dá zpracovat. Důležitá je ochota něco s tím udělat, upřímnost k sobě, trpělivost a vytrvalost. Neboť to co vznikalo roky, nebo bylo roky uloženo, nelze odstranit a vyléčit najednou.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015