Pokud bolí jedna mandle nebo oblouky patrové, připravit 1 kostku tvarohu (tučný) a 4-6 stroužků česneku. Tvaroh napřed nahřát aby byl příjemně teplý a pak vmíchat dobře rozetřený česnek. Zabalit do gázy, na to vatu a přiložit na 2 hod. na mandle. Připevnit obvazem nebo šátkem. Dětem do 2 let stačí 2 stroužky česneku. Opakovat denně do úlevy. Možno pít i čaj na bolesti v krku.

PŘI TEPLOTÁCH: zábaly hrudníku a krku do 1/2 l vařící vody hrstku čerstvé dubové kůry (nejdéle 1 měsíc staré), 1 hrstku přesličky, 1 hrstku třezalky, 1 hrstku černého bezu (větvičky) 1 hrstku pelyňku (sráží teploty). Dubovou kůru nekupovat v lékárně – nemá třísloviny. Při prostydnutí přihodit 1 hrst jeřabin (mohou být i plané, větvičky, listy, kuličky, lze použít cokoliv, 4 stroužky česneku, malou cibuli, 3 lžíce fenyklu – vše vařit 9 min., přihodit hrstku heřmánku a vařit ještě 1 min., scedit. Do toho namočit prostěradlo a přiložit křížové obklady přes hrudník až na ramena a zvlášť jeden obklad na krk. Přes to dát deku, aby nebyla zima. nechat v zábalu 10 min. znovu namočit a přiložit zase na 10 min. Podle možnosti opakovat hodinu až hodinu a půl. Je zkušenost že klesla teplota ze 40° na 37°. Při teplotách přes 38° dát též 1 acylpyrin. Bylinný odvar nevylévat, protože teploty mohou druhý den znovu vystoupit. Pak odvar přihřát a dávat znovu zábaly.

Při teplotě do 38°, není-li odpor ke koupání, udělat totéž na 5 l vařící vody, dát všeho hrst, vařit stejně, dát vše do vany scezené a dolít až po krk teplou vodou a koupat se 20 min. V případě nepříjemného pocitu koupel ukončit. Vodu z vany nevylít, možno ji znova použít, kdyby teplota stoupla, dolít teplou vodou. Jedna koupel vydrží většinou od rána do večera, druhý den se odvar ve vaně zakalí, koupel je místo zábalu.

ZÁŠKRTOVÁ ANGINA: 1 litr vařící vody, spařit 3 lžíce pelyňky, nechat 5 minut stát, slít, asi 1 dcl odlít, použít jako čaj. Ze zbytku obklady 5 x 10 min. Při rozbrázděných mandlích denně kloktat do šálku vody buď 1 lžičku soli nebo 1 lžičku octa nebo 1 lžičku citronu.

NA BOLESTI TROJKLANNÉHO NERVU: nebo vůbec bolesti zubů i nervů potírat směsí 1/3 třezalky, 2/3 slivovice, nechat vylouhovat asi 4 dny pak natírat každou chvíli bolestivé místo

NA MODŘINY: syrová cibule obklad

NA POKAŽENÝ ŽALUDEK: 1 lžíce dubové kůry, 1 lžíce kmínu, 1/2 citronu (vařit i s kůrou – citron napřed omýt v octové vodě), vše do 1/2 l vařící vody, vařit 7 min. scedit a vše vypít – buď se dostaví zvracení, nebo přímo úleva. Dietu!

NA POPÁLENINU: na 1/2 l olivového oleje hrst třezalky (květu), po dnech přidat znovu hrst. Nechat asi 14 dní louhovat, scedit a používat k potírání.