Mezi nejčastější postižená místa na těle patří kolena, lokty, vlasatá část hlavy, trup, záda, ale také vnitřní strany v ohbí loktů a kolen. Je to choroba, působící nejenom fyzické obtíže, ale také sociální handicap. Přestože choroba není přenosná, nepůsobí příliš esteticky a většina lidí se styku s nemocnými vyhýbá. Tato nemoc je častou příčinou manželských rozvratů i ztráty zaměstnání, vyřazení z kolektivu a částečně i ze společnosti. Přestože z hlediska zdravotního neskýtá psoriáza žádné nebezpečí, z hlediska sociálního ano. Je tedy snahou všech postižených se této nemoci co nejlépe zbavit. Bohužel ani v nejzasvěcenějších odborných pojednáních o kožních chorobách se nedočtete nic o původu této choroby. Medicína popisuje nejrůznější aberace, mutace a variace psoriázy, avšak k původu nemoci mlčí. V některých případech čistě teoreticky a spekulativně chápe psoriázu psychosomatiky jako jakousi neurodermitidu mající, jak sám název napovídá, původ ve vztahu k nervům. Prakticky psoriázu léčí kortikoidy. Tento tak často nadužívaný "všelék", podobně jako antibiotika má při první léčbě velmi často téměř zázračný efekt. Lupenka ve velmi krátké době zmizí, avšak za čas se objeví opět a v nové síle a v daleko komplikovanějším průběhu. Potom již kortikoidy nezabírají a naopak, zdá se, že její stav ještě zhoršují.
Alternativní medicína se na tuto chorobu dívá jako na problém spíše somatický, tedy fyzický. Ne, že by například z esoterického hlediska nenacházela s vlivem duše nějaký vztah. Určitě ano, už proto, že lupenka je nemocí srdeční čakry v sepětí s čakrou krční. Tedy čakry citu a sebevyjádření. Je prokázáno, že se lupenka často objevuje v období stresu, ale zde nejde o nic jiného, než o spouštěcí mechanismy. Příčina je však většinou jiná. Například čínská medicína řadí kůži k meridiánu plic. Je to však širší pohled na dermatitidy jako takové, tedy obecně na kožní choroby jako takové. Konkrétně psoriáza má svůj původ především v organismu. Je úzce spjata s trávicím, zažívacím a vylučovacím traktem. Je tedy i přímo závislá na příjmu jednotlivých druhů potravy.
Uvádím to proto, že právě ovlivnění těchto momentů se mi osvědčilo v léčbě psoriázy a v trvalém vyléčení, které činí 95 %. Léčba nepřináší okamžitý efekt, naopak je zapotřebí, aby se pacient připravil na delší terapií. Většinou se jedná o dobu 6 měsíců až jednoho roku. Při tom je třeba plná spolupráce pacienta s léčitelem. Většina případů, kde nedošlo k vyléčení , jak jsem zjistila, bylo proto, že pacient nedodržoval režim, např. pil alkohol, kouřil, jedl tučná a smažená jídla apod. Takovýmto pacientům samozřejmě není pomoci.
Řada léčitelů má na lupenku svůj lék a tedy i svůj názor. Mohu říci, že se s nimi z velké části ztotožňuji. Vítám dokonce i osobité postřehy na toto téma, ať již se jedná třeba o členění lupenky, která má tři druhy podle Marie Treben, názor pátera Ferdy, že lupenka tkví ve střevech apod. Je zde projevena praktická zkušenost, opřená o nesporné výsledky v úspěšné léčbě této choroby.
Tak, jako u léčení jiných chorob, tak i u lupenky platí, že kromě obecných postupů je třeba hledat i osobité konkrétní způsoby. Jedná se o úpravy zejména bylinné léčby a druhu diety. Zde žádný obecný recept neplatí a velmi záleží na "šestém smyslu" léčitele a zvláštním citu pro věc. Také na zkušenostech, protože už nejrůznější projevy kůže během léčení jasně signalizují, je-li nasazená léčba efektivní. Jak jsem však již uvedla, i v nejproblematičtějších případech však úspěšná léčba nepřesáhne dobu 12 měsíců, spíše bývá kratší, zvláště u méně rozsáhlé a nově začínající lupence.
Kromě doporučené diety, doplnění prvků a vitamínů do stravy, použití bylinných prostředků, doporučuji podrobit se též reflexní terapii, která svým účinkem léčbu nepříjemné lupenky urychlí.
Vážení čtenáři, pokud budete mít konkrétní dotazy, týkající se léčby lupenky, můžete se obrátit na moji e-mailovou adresu psoriaza@seznam.cz
Autor: Jiřina-Lucky Hennlichová