Éterické oleje jsou obsaženy v různých částech rostlin – květ (ylag-ylang), plod (jalovec), list(máta), kůra (skořice), kořen (puškvorec). Obsah silic v rostlině kolísá nejen v průběhu jejího vývoje, ale i během dne. Většina rostlin mírného pásma má nejvyšší obsah účinných látek v 10 hodin dopoledne.

ZÍSKÁVÁNÍ SILIC

  • Destilací – většina silic se získává destilací rostlin ve vodní páře. Vynálezce destilace je zřejmě arabský lékař Avicenna.
  • Extrakce – vzácné éterické oleje z květů se většinou získávají vyluhováním v organických rozpouštědlech ( benzín, vepřové sádlo nebo CO2).
  • Lisování se používá při výrobě silic z kůry citrusových plodů.
  • KVALITA SILIC

       Syntetické silice – vyrábějí se průmyslově. Jejich cena je nižší než u přírodních silic. Nemají téměř žádnou schopnost působit na organismus. Pro léčebné účely jsou naprosto nevhodné.

       Přírodní silice – jsou to koncentrované látky s vysokou biologickou aktivitou. Získávají se z monokulturně pěstovaných rostlin (někdy i v BIO kvalitě), nebo z divoce rostoucích rostlin. Při nákupu silice se podívejte jestli je na lahvičce český i latinský název rostliny, země původu, způsob pěstování, doba expirace. Silice by měla být v tmavé skleněné lahvičce.