Freestylové snowboardy
Často jsou také nazývány měkkými snowboardy. Lze je dělit do dalších podskupin: freestyleboardy a freeridingboardy. Freestyleboardy se používají pro triky v U-rampě, skoky, jiné triky a jízdu po sjezdovce.

Freeridingboardy jsou určeny pro jízdu ve volném terénu (hlubokém sněhu). Mezistupněm mezi freestyleboardy a freeridingboardy jsou snowboardy označované pojmem all-mountain. Ty jsou s určitou tolerancí vhodné pro freestylové prvky a pro jízdu ve volném terénu či na sjezdovce. Z hlediska konstrukce je lze charakterizovat jako měkké s malým průhybem, s menším vykrojením a s velkým zakřivením špičky a patky.

 

 
Slalomové snowboardy

Jedná se o méně početnou skupinu snowboardů. Označují se také jako tvrdé snowboardy,slalomboardy, alpinboardy a raceboardy. Využívají se pro alpskou jízdu, řezané a smýkané oblouky na sjezdovce a pro slalomové disciplíny.

Populární podskupinou jsou takzvané freecarve, které jsou pro relativně měkčí materiály lépe zvladatelné a jsou určeny pro rekreační jezdce. Jedná se o úzká, středně tvrdá až tvrdá prkna, mezi další konstrukční znaky patří silné vykrojení, větší průhyb, velice malé nebo žádné zakřivení krátké patky, malé zakřivení špičky, případně asymetrický způsob stavby.

 

 
Univerzální snowboardy (allroundboardy)

Jak název napovídá, jde o snowboardy, které lze v omezené míře použít pro obě dvě disciplíny. Jsou to prkna určená začátečníkům, v omezené míře i pokročilým. Podle montáže tvrdého nebo freestylového vázání je lze použít pro základy alpské jízdy a freestyle.

Měkčí modely dobře využijí začátečníci a tvrdší univerzální prkna jsou určena pro pokročilé. Konstrukčně je lze popsat jako širší, měkké až středně tvrdé snowboardy. Mají střední vykrojení, malý průhyb, menší až střední zakřivení patky a střední až větší zakřivení špičky.

Tento článek je ukázkou z knihy: Jak dokonale zvládnout snowboarding

Autor: Lukáš Binter, vydalo nakladatelství: GRADA Publishing, a.s.