I když není tak známá jako akné, stále jde o poměrně rozšířené kožní onemocnění. Rosacea, známá také jako růžovka, postihuje mnoho lidí, a to nejčastěji ve věku od 30 do 50 let. Jejím typickým projevem bývá zarudnutím kůže v oblasti obličeje a vytvoření drobných cévek pod povrchem pleti. Týká se především osob se světlou pokožkou a vlasy, ale neznamená to, že by se tmavším fototypům zcela vyhýbala.
Jak poznáte, že se potýkáte s právě s růžovkou?
Růžovku identifikujete docela snadno. Projevuje se častým zarudnutím tváří, nosu, brady či čela. Naopak se vyhýbá okolí očí a úst. Tyto stavy jsou doprovázeny návaly horka nebo pocity pálení.
V první fázi se začervenání poměrně rychle ztrácí, ale později jej již doprovází ještě o něco méně příjemné projevy – otoky a hnisavé puchýřky. U některých osob dokonce dochází ke zbytnění mazových žláz na nose a tvářích, které zvyšují riziko tzv. houbovitého zhuštění kůže.
Eliminujte spouštěče
Rosacea léčba probíhá především formou minimalizace působení spouštěcích faktorů, které jsou příčinou dalšího zhoršení průběhu onemocnění.
Spouštěcích faktorů růžovky je poměrně dost, mezi ty nejběžnější patří sluneční záření, působení extrémních teplot, ale také některá léčiva a kosmetické přípravky.
Lidé trpící růžovkou by měli omezit pobyt na přímém slunci, stejně jako v nadměrně klimatizované místnosti. Prospěšné nejsou ani ostrá jídla, horké nápoje, hygienické přípravky s obsahem alkoholu, kyseliny sorbové, fluoridů či acetonu. Důležitými aspekty prevence rosacey jsou také dostatek spánku a minimalizace stresové zátěže.
Jak probíhá léčba?
Pokud se na vašem obličeji objevily červené žilky (kuperóza), pak v prvé řadě přestaňte používat produkty, které způsobují podráždění či nežádoucí reakce pokožky. Běžnou hygienu provádějte s vysoce tolerantním přípravky určenými pro citlivou a reaktivní pleť. Obvykle je poznáte podle symbolu AR.
Dodržování každodenního čištění pleti patří mezi základní kameny úspěšné léčby. Po vyčištění na obličej aplikujte krém proti zarudnutí. Tvrdou kohoutkovou vodu nahraďte šetrnou micelární vodou, která je mnohem jemnější a redukuje tření. Nevhodné jsou tak peelingy, i ty mohou pokožku trpící rosaceou zbytečně podráždit.
Samotné odstranění viditelných červených cévek probíhá laserem. Ošetření je vhodné podstoupit v zimě, kdy pokožka není vystavena tak intenzivnímu slunečnímu záření.
Pokud na obličeji nemáte červené cévky, ale trápí vás roztroušené skvrny, zvažte používání kvalitní dermakosmetiky. Zeptejte se svého dermatologa na produkty řady Sensibio AR od Biodermy, které pokožku zklidňují a posilují přirozené ochranné mechanismy. Pleť je po aplikaci jemnější, vyhlazenější a krásnější na pohled.