Možná jste právě ukončili takový vztah, jaký jsem právě popsal, protože jste od šťastného, harmonického a vášnivého spojení očekávali více. Možná ale také právě žijete v podobném vztahu a chtěli byste ho zlepšit, ale nevíte jak.
Existuje pár základních věcí, jejichž dodržování by mohlo přispět k vytvoření šťastného vztahu.
1. Musíte mít rádi sami sebe
Jak moc máte rádi sami sebe? Jste sami se sebou spokojení? Nebo lamentujete nad osudem, protože se domníváte, že vám bylo v nějakém ohledu ukřivděno? Na jiném místě této knihy již bylo popsáno, jak se můžete naučit mít bezvýhradně rádi sami sebe. Pouze ten, kdo má rád sám sebe, může mít upřímně rád také ty druhé.
2. Ze všeho nejdůležitější je upřímnost
Existují lidé, kteří téměř pokaždé, když otevřou ústa, říkají nepravdu. Zvykněte si říkat pravdu. To platí zejména ve vztazích. Staré přísloví „S upřímností nejdál dojdeš“ má své opodstatnění. Právě ve vztazích je upřímnost důležitým základním předpokladem.
Být upřímný znamená říci svůj názor. Nebudujte si vztah na lži, i kdyby měla být pouze malá. Jednou si vás realita najde.
Neztrácejte čas s lidmi, o kterých se domníváte, že lžou.
3. Jak dosáhnete dobře fungujícího vztahu
Když hovoříme o tom, zda je náš vztah dobrý, nebo špatný, myslíme tím vlastně pocity, které v nás ten druhý vyvolává. Pokud je náš vztah dobrý, cítíme se ve společnosti toho druhého dobře. Pokud je špatný, necítíme se ve společnosti druhého dobře.
Dobrý vztah nevzniká sám od sebe, musíme na něm pracovat. Jednou někdo řekl: „Láska je stavba, na které se musí pracovat dnem i nocí – bez vyhlídky na to, že by dílo bylo někdy dokončeno.“
V dobrém vztahu podporuje jeden partner druhého. Najděte na tom druhém to, co on sám považuje za dobré, a podporujte to. Práce na vztahu není jednosměrka. Pracovat musí oba partneři. Pokud na vztahu pracuje pouze jeden z partnerů, může se stát, že jeden z nich se domnívá, že žije v nádherném a harmonickém vztahu, zatímco ten druhý vztah prožívá negativně.
Pokud žijete v partnerském vztahu nebo pokud jste se právě s někým seznámili, proveďte společně následující cvičení:
Cvičení
Sepište si všechno, co máte na partnerovi rádi. Až s tím budete hotovi, napište na nový kus papíru, co byste očekávali od perfektního vztahu. Až si své dva listy papíru porovnáte s těmi partnerovými, zcela jistě uvidíte, že se celá řada bodů shoduje. Aby byl váš vztah skutečně šťastný a harmonický, měli byste společně pracovat právě na oblastech, ve kterých jste se neshodovali. Tím uděláte důležitý krok na cestě k harmonickému vztahu.
4. Mluviti stříbro
Jedním z nejdůležitějších předpokladů pro fungující vztah je, aby spolu oba partneři mluvili. Komunikace je umění. Na jedné straně je něco sděleno a na druhé přijímáno.
Příjemce se musí naučit být dobrým posluchačem. To mimo jiné znamená, že se musím na to, co ten druhý říká, zcela soustředit. To znamená, musím být přítomen. Být přítomen neznamená pouze tělesně, ale také duševně.
Pokud s vámi váš partner / vaše partnerka hovoří o věcech, které jsou pro něj/ni důležité, nedívejte se na televizi ani se nezabývejte žádnými jinými věcmi.
Se zájmem poslouchejte vše, co vám partner vypráví. Kdyby to pro něj nebylo důležité, nenamáhal by se o tom s vámi hovořit. Pokud máte partnera, který hovoří málo, mějte ho k tomu, aby s vámi hovořil o věcech, které jsou pro něj důležité.
Nejlépe toho dosáhnete kladením otázek. A mějte vždy na paměti: Nic neškodí vztahu tolik, jako když oba partneři mlčí.
5. Za své pocity nesete zodpovědnost sami
Všechno v našem životě se odehrává v našich myšlenkách. Láska, štěstí, neštěstí, nenávist, úspěch a neúspěch. Nedovolte, aby měl někdo moc nad vašimi pocity. Vy sami si určujete, zda jste šťastní, nebo smutní, zda jste rozčilení, nebo projevujete nějakou jinou emoci.
To znamená, že nikomu nemůžete dávat vinu za své pocity. Vztah, který se skládá ze samého obviňování, nemůže být dobrý. Dokud nepřevezmete zodpovědnost za své pocity, umožňujete tomu druhému, aby řídil váš citový život.
Podívejte se prosím ještě jednou na kapitolu „Záležitost se sebehodnocením“ a proveďte cvičení, která jsou v této kapitole popsána.
6. Co znamená láska pro vás a co znamená pro vašeho partnera
Důležitým předpokladem pro dobře fungující vztah je, aby partneři věděli, co pro toho druhého znamená láska. To znamená, že musíte svému partnerovi sdělit, co pod pojmem láska rozumíte.
To ale také znamená, že o tom se svým partnerem musíte hovořit. Ten druhý musí být schopen dát to, co si ten první přeje.
Pokud jste to zvládli, máte za sebou další krok na cestě ke šťastnému vztahu.
7. Zapalte světýlko
V každém vztahu, i v tom nejvyrovnanějším a nejvášnivějším, se občas vyskytnou názorové rozdíly nebo drobná hádka.
Velkým uměním je ustoupit a odpustit. To je ale pro mnoho lidí téměř nepřekonatelná překážka.
Ještě těžší to je, pokud se máte omluvit. Pokud jsme tomu druhému nějak ublížili, nestačí myslet si, že on na to zapomene stejně rychle jako my.
Jestli je vám zatěžko ustupovat, odpouštět nebo se omlouvat, zkuste to, co již mnoho let dělají moji přátelé.
Než budu pokračovat, ještě jedno důležité upozornění: Po hádce nikdy nechoďte do postele, aniž byste se předtím usmířili.
Nyní ale k technice mých přátel: Mají-li tito dva lidé nějaký neurovnaný spor, předtím než si jdou lehnout, zapálí jeden z nich svíčku. To znamená: „Je mi to líto“ nebo: „Prosím o odpuštění“ a usmíření tak již nic nestojí v cestě. Výhodou této techniky je, že člověk neusíná s negativními myšlenkami.
Může se stát, že se této jednoduché metodě budete smát. Mám pro vás návrh: Prostě to zkuste! Dnes je první den ze zbytku vašeho života! Vezměte svůj život do vlastních rukou a postarejte se o úspěch, který si přejete.
Peter F. Kinauer
Už nechcete žít sami?
Strategie pro nalezení optimálního partnera
brož., 160 s., 197 Kč
(Portál, 2002)
Být a žít jako svobodný představuje dnes životní styl stále většího počtu moderních, na úspěch a kariéru orientovaných lidí. Zkušený poradce v oblasti rozvoje osobnosti však upozorňuje, že touha po blízkosti a partnerském životě je vlastní většině z nás. Mnozí lidé přitom mohou být profesně úspěšní, ale v oblasti vztahů značně nejistí. Kniha nabízí řadu podnětů jednak k tomu, jak pracovat sám na sobě, jak posílit své sebevědomí a být otevřený pro možný budoucí vztah, ale také mnohé praktické strategie, jak konkrétní vztah navázat.
Knihu si můžete koupit na adrese: www.studovna.cz