Základem diety je stravování se po dobu deseti dnů vybranými obilovinami a to pšenicí, rýží, jáhlemi a pohankou v jakékoli kombinaci a množství, vařené nebo pražené. Dieta může být opakována vícekrát (v desetidenních cyklech) s přestávkou od jednoho až do pěti dnů mezi dvěma takovými skupinami. Až dosáhneme požadovaného účinku můžeme přidat i další potraviny – nejlépe také jang. Působení diety je mimořádně očisťující, energetické subtilní kanálky lidského těla jsou zbaveny mnohých nečistot, které brání proudění energie v těle. Očisťování má okamžitý účinek – významné ujasnění mysli, zlepší se trávení, upraví se hormonální sekrece, vyčistí obličej a pleť bude jasnější. Oči jsou zářivé a bytost pocítí nevysvětlitelnou sílu, chuť k životu, které jí do té chvíle byly cizí.

Je možné, že u některých lidí se mohou vyskytnout silnější nepříjemné fyziologické reakce, které jsou způsobeny hlavně intenzivnějším očisťováním a velmi velkým odstraňováním toxinů. Pokud důsledně pokračujeme, tyto nepříjemné aspekty docela rychle zmizí a uvolní místo jiným metabolickým podmínkám. Dojde k velkému zlepšení. I zdraví by měli absolvovat alespoň dvě takové diety za rok, pro znovuoživení a pro celkové očistění organismu. Ještě jednou upozornění – při této dietě nesmíme používat nic jiného než rýži, jáhly a pohanku (vařené ve vodě nebo pražené) s trochou soli. Absolutně už nic jiného! Pít můžeme pouze vodu a jen v mimořádných případech černý nebo bazalkový čaj.

Některé kuchyňské recepty, které umožňují provádění této diety

Pražená pšenice
Dobře propranou pšenici dáme na pánev, přidáme sůl a zalijeme vodou, aby byla zakrytá. Necháme ji na silném ohni do té doby, než se voda vypaří. Potom nepřerušeně mícháme. K dosažení křupavosti zrna (tak, aby nebylo tvrdé) je velmi důležitý silný oheň. Praží se až do chvíle, kdy pšenice změní trochu barvu a můžeme ji lehce žvýkat. Proto je dobré používat k pražení nepřilnavé pánve nebo litinový kotlík. Podobný postup platí i pro pohanku a jáhly s tím rozdílem, že se dopředu nenamáčí.

Rýžová polévka s pšeničnými knedlíky
Z určitého množství celozrnné pšeničné mouky, vody a soli vypracujeme měkké těsto (měkkčí než pro placky) a necháme je odležet ve vodě 15 – 20 minut. Z toho se vymodelují malé knedlíky, které vložíme od vařící vody se solí. Vaříme přibližně 10 minut a pak přidáme rýži, nebo rýžovou mouku.

Pšeničná a rýžová kaše
K vaření vezmeme vodu se solí. Vodu přivedeme k varu a přisypáváme celozrnnou pšeničnou mouku nebo mouku rýžovou – až dosáhneme potřebnou hustotu. Pšenice nebo rýže se při vaření nafoukne tak, že budeme muset zezačátku odstavit hrnec. Vaříme přibližně dvacet až třicet minut.

Placky z pšeničné mouky
Nameleme mouku z pšenice. Smícháme těsto z vody, soli a vyrobené mouky. Necháme přibližně dvě hodiny odležet ve vodě a pak uděláme placky. Placky se dělají na nepřilnavé pánvi bez oleje a na mírném ohni. Doporučuje se, aby byly placky co nejtenčí. Podobný postup přípravy je i pro placky z pohanky (pohankové mouky). Také je možné tyto placky vyrábět i ze směsi pšeničné a pohankové mouky, nebo z pšeničné celozrnné mouky, do které přidáme pár lžic vařené rýže. Z této hmoty uděláme ještě měkkčí těsto.

Zapečené rohlíky nebo placky (v troubě)
Z pšeničné celozrnné mouky do které přidáme otruby (případně ještě rýžovou či pohankovou mouku), vodu a sůl, uděláme těsto. Vymodelujeme rohlíky nebo placky. Toto dáme na plech a posypeme ještě trochou pšeničné mouky. Necháme uležet dvě až čtyři hodiny při pokojové teplotě. Potom pečeme v troubě. Nemažeme plech olejem ani jinými tuky.

Další varianty:
– vařená rýže + mouka + pražená pšenice,
– jáhly nebo pražená pohanka + vařená pšenice nebo mouka z pražené rýže,
– vařená pohanka + mouka z pšenice nebo pohanka.

Evidentně největší účinnost mají rohlíky či placky, když jsou syrové, nebo když ztvrdnou pomocí slunečních paprsků.

Namočená pohanka
1. nameleme 200 gramů pohanky na jemnou mouku. Přidáme 400ml pramenité nebo minerální vody a trochu soli. Za hodinu můžeme podávat.

2. pohanku propláchneme a necháme namočenou ve dvojitém množství studené
minerální nebo pramenité vody (8 -10-hodin), nebo v horké vodě (30 minut),
podáváme. Popřípadě můžeme jíst ještě společně s plackami z celozrnné pšeničné mouky.

Syrové placky z celozrnné pšeničné mouky
Z celozrnné pšeničné mouky, vody a soli vyrobíme těsto. Vymodelujeme velice
tenké placky, které položíme jednu podruhé na prkno a necháme usušit na slunci po čtyřech hodinách na každou stranu.

Zdroj: www.jogin.cz

Názor Studia Hedis:
Velice zajímavé, ale neumím si představit nikoho kromě jogínů, kdo by to vydržel. Ale pokud je člověk vážně nemocný, vydrží všechno. Takže Vy z Vás, kteří chcete svoje tělo i mysl uzdravit – zkuste to a potom nám napište , jak jste se cítili.

Vaše Iva Hédlová