Téměř vždy přitom současně dochází ke snížené nebo zcela chybějící tvorbě mužského hormonu testosteron, odvisející od vnitřního souladu. Není pochyb o tom, že podobné problémy měly muži vždy. Proč jinak by dávná indická a čínská medicína doporučovaly rozmarýnu, dobromysl, jalovčinky, mátu ("Venušin věnec"), šalvěj, anýz, vřes, koriandr a jiné jako "byliny rozdmýchávající milostnou vášeň"? Nic nového pod sluncem. Příhodu s indispozicí zažili všichni muži. Společnost až nemístně udržuje muže a ženy pod tlakem a klade přemrštěný důraz na okamžitou sexuální úspěšnost.

Není řešením, když si pracovně přetížení muži (stejně jako ženy), místo aby se pokusili o nápravu, uvyknou kompenzovat nedostatek sexuální touhy jídlem. Příčiny jejich potíží mohou být rozmanité a většinu z nich (za předpokladu, že nedošlo k nenapravitelnému fyziologickému poškození), lze omezit nebo úplně eliminovat: nedostatek sebedůvěry, strach z opakovaného selhání, neporozumění partnera, velmi často drogy a alkohol, těžkou cukrovku, přemíru kávy, sedativ, diuretik a prášků na spaní.

A především je třeba se opět naučit rozvíjet fantazii. Představivost. Jde totiž o to, že spuštění pohlavního vzrušení a naplnění topořivých tělísek penisu zvýšeným množstvím krve je především záležitostí mysli. Užívání chemických "povzbuzovatdel" je problematické. Nápadně se může podobat "pohánění unavené herky bičem" a dokonce může po čase vyvolat nepříjemnou závislost.

Přírodní postupy nejsou složité. Mají však snahu dotknout se "dna". Například doporučují omezit nošení těsných kalhot a slipů, protože zvýšená teplota pohlavních partií je zcela nepříznivá pro tvorbu a vývoj pohlavních buněk a produkci chybějícího pohlavního hormonu testosteronu – dokonce doporučují opláchnout se krátce před stykem v chladné vodě.

Velmi užitečný je také prastarý osvědčený indický "jelení cvik" – rytmické svírání a povolování řitních svalů. Cvik povzbuzuje tkáň pohlavních orgánů, tělo při něm čerpá energii ze šesti různých žláz, zajišťuje její akumulaci a stabilnější erekci. Nádavkem je "jelení cvik" vynikající prevencí možných budoucích potíží s prostatou. Vyžaduje pochopitelně soustavnost a trpělivost. Je nutno ho provádět po delší dobu cca osmdesátkrát denně. Výhodou je, že ho lze nenápadně provozovat prakticky všude, při čekání na autobus, u večeře v kavárně nebo dokonce při jízdě vozem.

Příčinou snížené potence bývá také nedostatek vitamínů a minerálních látek (tj. nedostatečná výživa pohlavních buněk). Je třeba pravidelně – na půl roku i více – zařadit do jídelníčku alespoň třikrát týdně volně kombinovaná mixovaná zeleninová pyré z mrkve, petržele, štiplavých paprik, rajčat, špenátu, salátu, hlávkového zelí a podobně (poznámka: minerální látky v zelenině nelze nahradit ovocem).

Je třeba – rovněž co nejdéle – jíst loupaná semena slunečnice a dýně, houby, ryby – kvůli obsahu zinku, nezbytného pro správnou funkci pohlavních žláz. V období prvních dvou měsíců je dokonce vhodné doplnit zinek, který zde evidentně chybí, i tabletami z lékárny (20 až 30 mg denně).

U mužů s nadměrnou váhou a předpokladem zvýšené hladiny cholesterolu je nutno – jako opatření proti kornatění cév penisu – jednoznačně trvale omezit konzumaci masa, tuků, tučného mléka a výrobků z něj a veškerých sladkostí.

Při návratu pohlavní touhy mohou hrát velmi kladnou roli bylinné čaje, například čaj Casanova tea s žen šenem od firmy Dr. Popov. Casanova Tea odstraňuje z těla nedostatečně strávené látky (v podstatě jedy) – nejčastější příčinu únavy, nervozity a depresí, navozuje naopak klid a dobrý stav mysli. V souladu s komplexem předchozích doporučení pomáhá vytvářet příznivé podmínky pro opětovný kvalitní sex.

Autor:RNDr. Pavel Popov