Oči nás tolik nutí neustále sledovat svět kolem nás, že si pak nestíháme všímat toho, co se děje uvnitř. Když zkusíte klasický zrak vypnout, vaše vnitřní já se konečně projeví naplno a pomůže vám ujasnit si, co je pro vás vlastně v životě důležité. Nevěříte? Přijďte to vyzkoušet sami.
Pobyt ve tmě neboli terapie tmou není žádnou novinkou posledních let. Praktikovali ji už tibetští mniši, kteří zůstávali ve tmě až po dobu sedmi týdnů. Běžnému člověku však stačí daleko méně, třeba 24 hodin nebo 7 dnů. Týden si užívá jen svou vlastní přítomnost, nerozptylují ho vjemy z okolí a odpočine si od všech starostí moderního světa.
Terapie tmou není žádné vězení
Pokud jste si představili tmavou kobku se čtyřmi stěnami a postelí, jste na omylu. Pobyt ve tmě se podobá přebývání v menším hotelu. Jen prostě týden nevycházíte ven a jste zavření v úplné tmě.
Již přes pět let terapie tmou poskytuje Centrum terapie tmou Kozlovice, které zákazníkům nabízí čtyři různé pobytové místnosti. Jsou vybavené nejen postelí, ale i hudebními nástroji, sportovním náčiním, vanou apod. O jídlo je samozřejmě také postaráno. Klientům jsou pokrmy donášeny jednou denně, jídelníček se tvoří na míru po zohlednění diet a požadavků. Všichni se ale mohou těšit na dostatek sezónního ovoce. Člověk se tady po dobu pobytu nemusí vůbec o nic starat, věnuje se jen sobě.
Naučíte se vidět svět jinak
Pobyt ve tmě má na organismus překvapivé účinky. Je asi jasné, že se hodně napřemýšlíte o svém životě, o tom, co je pro vás důležité a co by bylo potřeba změnit. Díky tomu se vám uklidní mysl, vyřešíte své osobní problémy a budete se cítit volněji. Zároveň se posílí smyslové receptory. Protože neuvidíte, tělo zaktivuje sluch, čich, hmat i chuť. Odborníci se shodují také na tom, že pobyt ve tmě je účinnou prevencí proti poruchám metabolismu a onkologickým onemocněním. Existuje na to spousta výzkumů, Centrum terapie tmou v Kozlovicích spolupracuje například s Ústavem fyziologie a patofyziologie Ostravské univerzity. Chcete se dozvědět více? Zamiřte na Terapietmou.net.