V kuchyni využíváme mnoho bylinek a koření. Leckdy ale netušíme, jaký poklad to vlastně používáme. Jsou to totiž nejenom chutná dochucovadla, ale i účinné léky přímo z přírody. A tymián je považován za nejsilnější rostlinný antiseptický lék. Někteří bylinkáři o něm hovoří jako o nejsilnějším přírodním antibiotiku.

Tymián je druh mateřídoušky, která má svůj původ ve Středomoří.

Můžete se s ním setkat také pod názvem mateřídouška dymián. Má charakteristickou výraznou vůni, vyskytuje se také (podle druhu obsažené silice) s citrónovou nebo pomerančovou chutí.

 

Nebudu vyjmenovávat všechny účinné látky, které obsahuje, spíše se zaměřím na jednotlivé možnosti využití. A je jich opravdu hodně. Tím, že jde o antiseptikum, je vhodný pro boj s mnohými druhy bakterií, plísní a parazitů. V podobě sirupu účinně bojuje proti kašli, nachlazení, bolesti v krku. Tinktura je výborná na infekce v ústech. Zápasí s viry a bakteriemi při nadýmání, průjmům a zánětech zažívacího ústrojí. Užívat ho lze při infekcích močových cest a močového měchýře. Pokud vás trápí starosti či deprese, je úžasný na uklidnění – stačí ho použít jako voňavý polštářek. Odstraňuje pachy. Pomáhá při takových nemocech jako je cukrovka, revmatismus a chudokrevnost. Odvary léčí akné, ekzémy a jiné kožní neduhy. A pokud tymián naložíte do alkoholu, budete mít výborný aperitiv.

 

U tymiánu je potřeba hlídat dávkování, nemělo by přesáhnout 10 gramů. Vyvarujete se tím pozdějším problémům se štítnou žlázou. Těhotné ženy a kojící maminky by se tymiánu měly vyhnout úplně.

 

Na závěr samozřejmě nějaký ten recept 🙂 Je čas viróz, kašlů a zánětů průdušek, takže napíšu recept na tymiánový sirup. Ten je nejvhodnější na léčení mokrého kašle (při suchém dráždí), nebo jako prevence.
 

Tymiánový sirup má krásnou zlatohnědou barvu. A výborně chutná.

 

Tymiánový sirup

Hrnek vody

3/4 hrnku cukru (bílý, hnědý)

Sáček tymiánu (asi 10 g)

 

Do vody vsypte cukr. Až se rozpustí, tak povařte asi 5 minut. Stáhněte z plotny a vsypte do rozvaru tymián. Ten může být sušený nebo čerstvý. Nechte louhovat do vychladnutí (i přes noc). Pak zceďte přes jemné sítko do skleničky od přesnídávky. Dobře uzavřete. Podává se kávová lžička i několikrát denně. Olíznutou lžičku nedávejte zpět do sirupu.

 

Autor: Žaneta Neužilová