Poranění rtu
je nepříjemné, rána intenzivně krvácí a poraněné místo rychle otéká. Na poraněné místo přiložíme čistý, vlhký kapesník a dítě co nejrychleji dopravíme k zubnímu lékaři.

Při poranění zubů,
např. odlomení větší či menší části korunky,je třeba rovněž okamžitě dítě odeslat do zubní ordinace, protože na okamžité první pomoci záleží i další osud zubu.

Ztráta zubu mimo ústa dítěte
při poranění, kdy zub opustí i kostní lůžko v čelisti, je třeba jej nalézt, očistit a omýt ve studené vodě. Zub se snažíme uchopit pouze za korunku a z povrchu kořene nikdy neodstraňujeme zbytky tkání. Je nutné vsadit zub co nejdříve zpět do zubního lůžka a poraněné dítě rychle odeslat k zubnímu lékaři. Pokud pedagog nebo rodiče nemají odvahu tento úkon provést, je důležité, aby zub byl uchován ve vlhkém prostředí. Doporučujeme vypadlý zub umístit pod jazyk dítěte, a tak jej transportovat do zubní ordinace. Často je však dítě v šoku, odmítá komunikovat, a tak je nejlépe umístit zub do lahvičky s mlékem a dítě odvézt k zubnímu lékaři.  

Včasné následné ošetření může velmi často dítěti jeho vlastní zub zachránit!


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015