Zvolte si takovou pohybovou aktivitu, která vám bude přinášet radost, nic nepřehánějte a pokud možno se vyvarujte jednostranné zátěže.
Jóga propojuje tělo a duši
Stále více lidí si vybírá jógu, jež je protipólem k uspěchanému životnímu stylu. Na hodinách jógy totiž nemá rychlost co dělat. Naopak k nim patří klid a pohoda. Přesto by podle lékařů neměla jóga dostávat přednost před klasickým sportem.
"Raději bych preferoval například plavání spojené s turistikou a cyklistikou. Dnešní populace totiž trpí nedostatkem běžného pohybu," říká Jiří Radvanský z pražské Kliniky tělovýchovného lékařství fakultní nemocnice Motol. "Nepopírám ale, že řada prvků jógy patří k vynikajícím cvičením, která lze doporučit."
Jóga je učení o propojení těla a mysli. Jejím cílem je dosáhnout vnitřní vyrovnanosti a zdraví pomocí souboru tělesných, dechových, relaxačních a meditačních cvičení. Pokud už máte s jógou základní zkušenosti a chtěli byste vyzkoušet její dynamičtější formu, potom je nasnadě vybrat si v některém z fitness center lekci s názvem Vinyása flow jóga. Jde o lehce fyzicky náročné cvičení, které je typické právě svou dynamičností, vytrvalostí a zaměřením na posilování. Není však vhodné pro začátečníky a těhotné ženy. "
Důraz se klade na pohyb a správné dýchání. Pokud totiž dech neproudí tak, jak má, vznikají v těle blokády, které se později projeví jako onemocnění," vysvětluje cvičitelka Vinyása flow jógy Andrea Smékalová.
Pro každého, kdo po práci nejeví chuť vyvíjet přílišnou fyzickou námahu, ale spíš by si chtěl protáhnout tělo, zbavit se napětí a stresu, je vhodná power jóga. To je cvičení, které využívá základní prvky z jógy a zaměřuje se na rozvoj psychické a fyzické kondice. Směřuje nejen k posílení a protažení celého těla, ale také ke zformování postavy. Rozdíl mezi power jógou a jógou je zásadní. Power jóga totiž postrádá filozofické prvky a zabývá se jen tělem. "Jde o moderní směr, který je pouze rehabilitačním cvičením a slovo jóga má jenom v názvu," říká Andrea Smékalová, která školí lektory power jógy.
Podle Václava Krejčíka, jenž power jógu v Česku rozšířil, se během celé hodiny posilují a protahují všechny svaly. I takové, o nichž by si to cvičenec ani nepomyslel. "Jsou to právě ty svaly, které tvoří základ většiny našich pohybů. Svaly dna pánevního, břicha, zad, malé svaly uložené uvnitř těla, které vše podpírají a drží," vyjmenovává Václav Krejčík s tím, že uvědomění si dna pánevního a jeho zapojení do cvičení slouží rovněž jako prevence samovolného úniku moči. Power jóga má mnoho jiných pozitivních účinků – například tím, že se při ní pravidelně pohybují střeva, klesá riziko střevních problémů, jako je například zácpa.
Box a hudba? Proč ne
Pro toho, kdo chce rychle získat fyzickou kondici a vypracovat své tělo, je vhodný aerobic dynamic kickbox, neboli ADK. V současné době patří k těm nejvyhledávanějším fitness aktivitám. "Lekce jsou vždy plně obsazené," říká trenér ADK v pražském Faktory Pro Martin Zavoral. Zjednodušeně řečeno jde o nekontaktní kickbox při hudbě. Cvičení se skládá z boxovacích technik, seků rukama a kopů nohama.
Každá lekce trvá přibližně šedesát minut a je rozdělena na pět částí. Nejprve se organismus zahřeje jednoduchými aerobními cviky. Následuje protažení svalů a poté cvičení na hudbu s prvky kickboxu. Pak se posiluje břicho, záda, nohy a ruce. Konec hodiny patří uvolnění zatěžovaných částí těla a dechovému cvičení.
"ADK patří k rychlostně vytrvalostním sportům, tepová frekvence se při něm pohybuje mezi 120 až 170 tepy za minutu, a dochází tak k rychlému spalování tuků," objasňuje Martin Zavoral.
Hodiny ADK navštěvují velkou měrou i ženy, podle lékaře Jiřího Radvanského se tohle cvičení hodí pro zdravé mladé lidi: "Ze zdravotního hlediska je však prospěšné kombinovat více druhů sportu."
Taneční variace
Ten, kdo preferuje pohybovou relaxaci v podobě tance, si může zvolit například street dance. Čekají ho pak lekce tance, který se zrodil na amerických ulicích a v klubech.
"Nejprve se učíme základní taneční kroky a pak přecházíme na konkrétní taneční variace s hudebním doprovodem," popisuje Kateřina Eichlerová, která se na street dance specializuje. "Na hodiny přicházejí zejména dívky, ale ani starší ročníky nejsou výjimkou. Důležité je chodit pravidelně, protože chvíli trvá, než se člověk naučí pohybovat tak, aby to dobře vypadalo."
Pro lidi z kanceláří
Máte sedavé zaměstnání, bolí vás záda a chcete předejít osteoporóze a odbourat stres? Potom v rozvrhu fitness centra hledejte cvičení Pilatesovou metodou. Ve zkratce ho je možné popsat jako pomalý pohyb bosého cvičence, který se soustřeďuje sám na sebe.
Tohle cvičení má několik podob. Ta základní se provádí na podložce a jde o protahování a posilování svalů, při kterém člověk využívá pouze hmotnosti vlastního těla. Při dalších formách cviků se používají nejrůznější pomůcky (například míč, posilovací obruč nebo gumový pás). Cvičení má zlepšit koncentraci, koordinaci a rovnováhu.
"Pilates se zaměřuje na svalové nerovnováhy lidského těla, a zejména na ty svaly, které trpí ochabováním. Jsou jimi třeba svaly břišní, mezilopatkové, svaly pánevního dna nebo vnitřní strany stehen," vysvětluje cvičitelka Hana Císařová.
V pilates jde o to sladit hlavu s tělem a správným dýcháním. Toto cvičení slouží rovněž jako vhodný doplněk pro jednostranně zaměřené sportovce. Těm pomůže obnovit funkčnost svalů, které běžně nevyužívají. V podstatě jde o součást přirozené rehabilitace.
"Kombinace duševní a fyzické námahy je pro mnoho lidí vítaným prostředkem relaxace. Těm pilates vyhovuje," říká Jiří Radvanský. "Jiným sportem, který vyžaduje vynaložení duševní i fyzické námahy, je třeba orientační běh."
Autorka je spolupracovnicí redakce www.abecedazdravi.cz